Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
ساک حاملگی بدون جنین

تخمک سوخته (ساک حاملگی بدون جنین) زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور در رحم کاشته می شود اما تبدیل به نطفه نمی شود. در هر دو سقط جنین در سه ماهه اول بارداری، یکی به خاطر تخمک سوخته اتفاق می افتد. 
هنگامی که خانم باردار می شود تخمک بارور به دیواره رحم می چسبد. پنج تا شش هفته بعد از بارداری، نطفه تشکیل می شود. در این زمان کیسه بارداری هجده میلیمتر عرض دارد.
در حضور تخمک سوخته کیسه بارداری تشکیل می شود و رشد می کند اما نطفه رشد نمی کند.

چه چیزی باعث می شود ساک حاملگی شما بدون جنین باشد؟

سقط جنین ناشی از تخمک سوخته به خاطر مشکلات کروموزومی، ساختاری که ژن را حمل می کند، می باشد. تخمک سوخته به خاطر کیفیت پایین اسپرم یا تخمک است یا به خاطر تقسیم سلولی نامناسب می باشد. در این صورت بدن بارداری را قطع می کند زیرا آن را طبیعی نمی داند. 
شما نمی توانید مانع از این مشکل شوید. در بیشتر خانم ها مشکل تخمک سوخته فقط یک بار اتفاق می افتد.

علائم ساک حاملگی بدون جنین

علائم تخمک سوخته مانند علائم بارداری است. مثلا نتیجه تست بارداری مثبت است و پریودی شما متوقف می شود.
سپس علائم سقط جنین را مشاهده می کنید. این علائم عبارتند از:

  • گرفتگی غیر طبیعی عضلات
  • لکه بینی یا خونریزی از واژن
  • پریودی سنگین تر از حالت طبیعی

اگر این علائم را مشاهده کردید به معنی سقط جنین است. اما تمام خونریزی ها در سه ماهه اول بارداری به سقط جنین منجر نمی شود. پس از مشاهده علائم گفته شده به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص ساک حاملگی بدون جنین

در هنگام وجود تخمک سوخته متوجه نمی شوید باردار نیستید. در هنگام بارداری هورمون گنادوتروپین افزایش می یابد که جفت بعد از لقاح آن را تولید می کند. در هنگام وجود تخمک سوخته نیز هورمون گنادوتروپین افزایش می یابد زیرا جفت برای مدتی رشد می کند.
برای تشخیص وجود تخمک سوخته باید حتما سونوگرافی انجام شود تا نشان داد ساک حاملگی شما حاوی جنین نیست.

بعد از سقط جنین ناشی از ساک حاملگی بدون جنین چه اتفاقی می افتد؟

بعد از تشخیص تخمک سوخته به پزشک مراجعه کنید. بیشتر خانم ها عمل گشاد کردن دهانه رحم و کورتاژ را انجام می دهند. در این عمل دهانه رحم را گشاده کرده و محتویات داخل رحم را خارج می کنند.
برخی خانم ها نیز با استفاده از قرص میزوپروستول خروج بافت ها را از بدن انجام می دهند. در این روش زمان بیشتری برای خروج بافت ها لازم است. در این حالت خونریزی و عوارض جانبی زیاد است و درد و گرفتگی عضلات نیز وجود دارد.
برخی خانم های دیگر ترجیح می دهند به بدن اجازه دهند به طور طبیعی بافت ها را از بدن خارج کند.
بهتر است پیش از انتخاب یکی از روش ها با پزشک مشورت کنید. از طرفی پزشک توصیه می کند بعد از سقط جنین تا یک تا سه بار پریود شوید سپس برای بارداری مجدد تلاش کنید.

منبع: http://www.webmd.com/baby/guide/blighted-ovum

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 83% 83


  • profileسمیرا وزیرآبادی1397/10/13

    من سونو واژینال دادم ۴ هفته بود ساک بدون جنین بود آیا بعد از چند هفته جنین بوجود می اید؟