Ooma
راه هاي افزایش شیرمادر و تداوم شیردهی

مکیدن صحیح و مکرر پستان مهم ترین عامل افزایش شیر مادر است. اگر شیر ترشح شده در پستان ها بطور مرتب تخلیه نشود، بتدریج تولید و ترشح شیر کاهش یافته و قطع می گردد، پس دفعات و مدت مکیدن شیرخوار را محدود نکنید، چنانچه شیرخوار خواب آلود است و بخاطر خوابیدن، مکیدن هاي او براي افزایش تولید شیر کافی نبوده و یا موجب کاهش شیر میشود،  شب ها هر 3 ساعت او را بیدار کنید و شیر بدهید.

 با شیرخوار خود هم اتاق باشید، از هر دو پستان شیر بدهید و اگر او مایل نبود در نوبت بعدي شیردهی، تغذیه را از پستانی که آنرا کمتر خورده و یا اصلا نخورده شروع کنید، وضعیت صحیح بغل کردن و پستان گرفتن شیرخوار را رعایت کنید که از بروز مشکلاتی مثل احتقان و زخم و شقاق سینه .... پیشگیري می کند، در صورت بروز این مشکلات شیردهی را متوقف نکرده و با کمک کارکنان بهداشتی درمانی مشکل را برطرف کنید.

از دادن سایر مایعات با و یا بدون بطري به شیرخوار زیر 6 ماه پرهیز کنید، در صورت نیاز بهترین شیر کمکی، شیر دوشیده شده مادر یا شیر دایه است، فورا و با کوچکترین مشکلی به تغذیه شیرخوار با شیرخشک تصمیم نگیرید، به مکیدن و بلعیدن شیرخوار حین تغذیه دقت کنید و به محض کند شدن مکیدن و بلعیدن، او را از یک پستان به پستان دیگر جا به جا کنید.

آرامش داشته باشید چون اضطراب و نگرانی مانع رگ کردن سینه و جریان یافتن شیر می شود، سعی کنید گرسنه نمانید و غذاهاي تازه و طبیعی مصرف کنید، مصرف غذاهاي مغذي به مقدار کم و در دفعات بیشتر بهتر از 2 تا 3 وعده غذا با حجم زیاد است، رژیم لاغري نگیرید، در حد رفع تشنگی خود آب و سایر مایعات بنوشید، فعالیت جسمی مناسب داشته باشید، از استعمال دخانیات و قرص هاي پیشگیري از بارداري ترکیبی پرهیز کنید، نسبت به توانایی خود براي شیردهی اعتماد به نفس و اطمینان خاطر داشته باشید، چنانچه باور دارید که برخی داروهاي گیاهی رایج و بی ضرر، شیر شما را زیاد می کند، مصرف آن ها بلامانع است، اگر دچار بیماري  دیابت، کم کاري تیروئید و کم خونی هستید، براي درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 136% 136