Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
در روزهای تخمک گذاری چه احساسی خواهید داشت؟

تخمک گذاری در اواسط چرخه زمانی اتفاق می افتد که تخمک از تخمدان ها آزاد می شود. هنگامی که تخمک آزاد می شود، از لوله های فالوپ به رحم سفر می کند. زمانی که تخمک گذاری می کنید مهم است که آیا می خواهید باردار شوید یا نمی خواهید باردار شوید، زیرا تنها یک بازه زمانی کوچک وجود دارد که تخمک پس از رها شدن می تواند بارور شود.

به طور کلی، تخمک گذاری حدود دو هفته از شروع آخرین قاعدگی شما اتفاق می افتد. این فرآیند برای اکثر زنان بدون درد است، اما دیگران چیزی را تجربه خواهند کرد که به عنوان "mittelschmerz" شناخته می شود - یک اصطلاح آلمانی به معنای "درد میانی."

درد تخمک گذاری چه احساسی دارد؟

تقریباً نیمی از زنان در طول زندگی خود درد تخمک گذاری را تجربه می کنند که حدود 20 درصد آنها به صورت ماهانه ناراحتی را گزارش می کنند. در اکثر زنان، درد یک احساس کسل کننده و دردناک است که ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. زنان دیگر گزارش می دهند که درد ناگهانی و تیز را در حوالی نقطه میانی سیکل خود احساس می کنند.

اگر درد تخمک گذاری ماهانه دارید، ممکن است متوجه شده باشید که آن را بیشتر در قسمت خاصی از بدن خود احساس می کنید که طبیعی است. یک تصور غلط رایج این است که تخمدان ها هر ماه به نوبت یک تخمک آزاد می کنند. با این حال، زنان ممکن است بیشتر از یک طرف تخمک گذاری کنند.

درد تخمک گذاری معمولاً خفیف است، اگرچه در زنانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند می‌تواند بسیار دردناک باشد. ممکن است چند روز قبل یا بعد از تخمک گذاری درد تخمک گذاری را تجربه کنید.

چرا درد تخمک گذاری رخ می دهد؟

مشخص نیست که چرا فقط برخی از زنان درد تخمک گذاری را تجربه می کنند یا دقیقاً چرا این اتفاق می افتد. برخی از نظریه ها عبارتند از:

  •  با نزدیک شدن تخمک گذاری، اسپاسم رحم یا لوله های فالوپ
  •  احساس ترکیدن تخمک از فولیکول خود و ایجاد درد شدید
  •  تورم فولیکول روی تخمدان که می تواند باعث احساس کسل کننده و درد شود

گاهی اوقات مقدار کمی خون از فولیکول پاره شده تخمدان خارج می شود. خون و مایعات از فولیکول در طول تخمک گذاری به داخل لگن آزاد می شود که می تواند پوشش داخلی شکم شما را تحریک کرده و باعث ناراحتی شود.

آیا درد شدید تخمک گذاری طبیعی است؟

درد زنان در طول تخمک گذاری باید مدیریت شود و کوتاه مدت باشد. اگر در طول چرخه خود احساس ناراحتی شدید می کنید، ممکن است به بیماری جدی تری به نام آندومتریوز مبتلا باشید.

این عارضه در هر زمانی می تواند باعث درد لگن شود، اما به طور معمول در حوالی تخمک گذاری و قاعدگی شدیدتر است. آندومتریوز همچنین می تواند باعث ایجاد ناراحتی در حین رابطه جنسی شود و برای زنانی که زمان آمیزش را تعیین می کنند، تلاش برای باردار شدن را دشوار می کند.

در حالی که آندومتریوز یک علت شایع است، تنها علت درد تخمک گذاری نیست. سایر امکانات عبارتند از:

اگر خونریزی شدید، تب یا درد را برای بیش از چند روز در حوالی تخمک گذاری تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است نشان دهنده وضعیت جدی تری باشد.

تخمک گذاری و برنامه ریزی بارداری

ردیابی تخمک گذاری هنگام تلاش برای باردار شدن ضروری است. در حالی که ممکن است شنیده باشید که تخمک گذاری در روز 14 چرخه شما اتفاق می افتد، این یک تقریبی است. 

تخمک گذاری معمولا بین روزهای 11 تا 21 اتفاق می افتد که دامنه وسیعی است. پنجره باروری یک زن از روزهای منتهی به تخمک گذاری و درست پس از آن ادامه دارد، زیرا اسپرم می تواند تا پنج روز در بدن زن زندگی کند. در حالی که درد تخمک گذاری تنها علامتی نیست که هنگام تلاش برای باردار شدن باید مراقب آن بود، توجه به نشانه های بدن در زمان مقاربت مهم است.

تحقیقات نشان می‌دهد که درد تخمک گذاری را می‌توان در همان روزی احساس کرد که هورمون لوتئینه‌کننده (lh) به اوج خود می‌رسد. این کیت های تخمک گذاری هورمونی است که برای تشخیص بارورترین روزهای شما استفاده می‌شود، با افزایش سطح درست قبل از تخمک ‌گذاری.

درد تخمک ‌گذاری یکی از راه‌های تشخیص اینکه بدن شما برای آزاد کردن تخمک آماده است، است، اما بدن شما راه‌های دیگری نیز دارد تا به شما بگوید تخمک‌گذاری نزدیک است. زنان همچنین باید به تغییرات مخاط دهانه رحم، میل جنسی و دمای پایه بدن (bbt) توجه کنند تا بارورترین روزهای خود را تعیین کنند.

نکاتی برای تسکین درد تخمک گذاری

خوشبختانه، چندین گزینه برای تسکین درد اواسط سیکل وجود دارد. این شامل:

• از NSAIDs استفاده کنید: داروهای ضد التهابی مانند ناپروکسن سدیم یا ایبوپروفن ممکن است به کاهش ناراحتی کمک کند.

• از گرما استفاده کنید: از یک پد گرم کننده یا پارچه گرم روی شکم خود استفاده کنید تا به تسکین درد کمک کند. می توانید حمام آب گرم را نیز امتحان کنید.

• استراحت: بلند شدن از پا و استراحت می تواند در کاهش ناراحتی مفید باشد. سعی کنید در رختخواب دراز بکشید تا علائم را کاهش دهید.

• کنترل بارداری را در نظر بگیرید: این قرص ها می توانند تخمک گذاری را سرکوب کنند.

در حالی که مسکن های بدون نسخه در تسکین درد تخمک گذاری موثر هستند، برخی مطالعات نشان داده اند که NSAID ها ممکن است بر باروری تأثیر منفی بگذارند. گفته شد، زنان مبتلا به اندومتریوز بیشتر احتمال دارد که درد شدید تخمک گذاری را تجربه کنند، بنابراین در این موارد مشخص نیست که آیا این شرایط سلامتی یا داروها هستند که بر باروری تأثیر میگذارند.

اگر ترجیح می دهید مسکن مصرف کنید، استامینوفن کمترین شواهدی را برای تداخل در تخمک گذاری دارد.

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

درد تخمک گذاری باید بعد از چند روز به خودی خود کاهش یابد. اگر درد اواسط سیکل را تجربه می‌کنید که پس از چند روز از بین نمی‌رود یا شدید است، باید به پزشک خود اطلاع دهید تا ببیند آیا آزمایش‌های بیشتر توصیه می‌شود یا خیر. قرص های ضد بارداری که از تخمک گذاری جلوگیری می کنند می توانند راه حل موثری برای زنانی باشند که قصد باردار شدن ندارند.
در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر در طول تخمک گذاری با پزشک خود تماس بگیرید:

  • استفراغ یا اسهال شدید
  •  مشکل در تنفس
  • خونریزی شدید در طول تخمک گذاری
  •  ادرار سخت یا دردناک
  •  تب بالا

همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل مرتبط با پریود که جدید است، بدتر می شود یا احساس می کنید غیر طبیعی است، باید با ارائه دهنده خود تماس بگیرید.

حرف آخر

بیش از نیمی از زنان در دوره ای از زندگی خود درد تخمک گذاری را تجربه می کنند و از هر 5 زن 1 نفر هر ماه ناراحتی در اواسط سیکل را گزارش می دهند. این علائم معمولاً خفیف هستند و با درمان های خانگی قابل تسکین هستند.

اگر در هر مرحله از چرخه خود درد شدیدی را تجربه می کنید، با پزشک خود تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات تعیین کند. درد تخمک گذاری نباید آنقدر شدید باشد که زندگی روزمره شما را مختل کند. علائم شدید ممکن است نشانه وضعیت جدی تری باشد که نیاز به تشخیص از طرف ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دارد.

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96