Ooma
درمان واریکوسل با دارو

واریکوسل چیست؟

کیسه بیضه کیسه ای پوستی است که بیضه ها را نگه می دارد. این کیسه حاوی شریان ها و رگ های خونی است که خون را به غدد تناسلی می رساند. ناهنجاری رگ در کیسه بیضه باعث واریکوسل می شود. واریکوسل گشاد شدن رگ های کیسه بیضه است. 
بیماری واریکوسل فقط در کیسه بیضه اتفاق می افتد و مشابه رگ های واریسی در پا است. واریکوسل باعث کاهش تولید اسپرم و کیفیت آن می شود. همچنین در مواردی باعث ناباروری می شود. واریکوسل باعث انقباض بیضه ها می شود.
واریکوسل مشکلی رایج است و در پانزده درصد آقایان مشاهده میشود. این مشکل بر پانزده درصد نوجوانان نیز تاثیر می گذارد. واریکوسل معمولا در سن بلوغ اتفاق می افتد و معمولا در سمت چپ کیسه بیضه دیده میشود. 
آناتومی قسمت راست و چپ کیسه بیضه یکسان نمی باشد. واریکوسل می تواند در هر دو طرف اتفاق بیفتد اما خیلی نادر است. تمام واریکوسل ها بر تولید اسپرم تاثیر نمی گذارند.

چه چیزی باعث پیشرفت واریکوسل می شود؟

بند اسپرماتیک هر بیضه را نگه می دارد. این بندها حاوی رگ ها، شریان ها و اعصابی است که غدد را حمایت می کنند. در رگ های سالم داخل کیسه بیضه یک دریچه یک طرفه، خون را از بیضه ها به کیسه بیضه و سپس از آن ها به قلب منتقل می کند. گاهی اوقات خون نمی تواند از طریق رگ ها حرکت کند و شروع به تجمع می کند در این صورت رگ گشاد می شود.
دلیل اصلی این مسئله مشخص نیست.
واریکوسل با گذشت زمان پیشروی می کند. بیشتر مردها بین پانزده تا بیست و پنج سالگی این مشکل را تشخیص می دهند.

علائم واریکوسل 

ممکن است علائمی از این بیماری مشاهده نکنید. اما ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

  • توده در یکی از بیضه ها
  • تورم کیسه بیضه
  • یک رگ گشاد شده در کیسه بیضه که به کیسه کرم معروف است.
  • درد در کیسه بیضه

بیماری های ممکن ناشی از واریکوسل

یکی از مشکلات ناشی از واریکوسل تاثیر بر باروری است. واریکوسل در سی و پنج درصد مردها باعث ناباروری اولیه و در هفتادوپنج تا هشتاده درصد مردها باعث ناباروری ثانویه می شود. ناباروری اولیه به ناباروری در زوج هایی گفته می شود که پس از حداقل یک سال تلاش باردار نشده اند. ناباروری ثانویه به ناباروری در زوج هایی گفته می شود که حداقل یک بار باردار شده اند اما نمی توانند دوباره باردار شوند.

تشخیص واریکوسل

پزشک بیماری را پس از آزمایش تشخیص می دهد. واریکوسل در هنگام دراز کشیده دیده نمی شود و حس نمی شود. پزشک در حالتی که می ایستید و دراز می کشید بیضه ها را بررسی می کند.
پزشک ممکن است به سونوگرافی اسکروتوم نیاز داشته باشد. این سونوگرافی به او کمک می کند رگ های اسپرمتیک را بررسی کرده و تصاویر و جزئیاتی را در اختیار پزشک قرار می دهد.
هنگامی که پزشک واریکوسل را تشخیص دهد آن را در یکی از سه دسته قرار می دهد. سه دسته واریکوسل مطابق با سایز توده در بیضه وجود دارد. گرید یک کوچک ترین و گرید سه بزرگترین است. سایز توده بر درمان تاثیر نمی گذارد زیرا ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. درمان به درجه ناراحتی یا میزان ناباروری بستگی دارد.

روش های درمان واریکوسل

همیشه نیازی به درمان واریکوسل نیست. اما در صورت موارد زیر به درمان نیاز دارید:

  • واریکوسل موجب درد شود.
  • واریکوسل موجب آتروفی بیضه شود.
  • واریکوسل موجب ناباروری شود.
  • به روش های تولید مثل کمکی فکر کنید.

واریکوسل موجب ایجاد مشکل در عملکرد بیضه می شود. هر چقدر زودتر این مشکل را حل کنید و به درمان بپردازید شانس تولید اسپرم مناسب بیشتر می شود. بنابراین درمان باعث افزایش اسپرم در مردان می شود.
پوشیدن لباس تنگ باعث بدتر شدن شرایط می شود. اگر شرایط و علائم شما بدتر شود باید از درمان اضافی مانند واریکوسلکتومی و آمبولیزاسیون واریکوسل استفاده شود.

واریکوسلکتومی

واریکوسلکتومی عمل جراحی است که در بیمارستان انجام می شود. در این عمل، اورولوژیست شکم را باز می کند و رگ ناهنجار را گیره می زند. خون در این حالت می تواند در اطراف رگ ناهنجار حرکت کند و به رگ های سالم وارد شود. با پزشک در خصوص آمادگی برای عمل صحبت کنید.

آمبولیزاسیون واریکوسل

آمبولیزاسیون واریکوسل جراحی راحت تری است. در این عمل یک کاتتر وارد رگ گردن می شود. سپس یک کویل به جای کاتتر و واریکوسل قرار می گیرد. این کار باعث مسدود شدن خون ورودی به رگ های ناهنجار می شود.

زندگی با واریکوسل

ناباروری یکی از مشکلات رایج ناشی از واریکوسل است. اگر نمی توانید باردار شوید با پزشک در خصوص مشاوره با متخصص باروری صحبت کنید. 
اگر واریکوسل باعث درد شود یا نتوانید باردار شوید عمل جراحی مورد نیاز است.
با پزشک صحبت کنید و بهترین درمان را انتخاب کنید.

منبع: http://www.healthline.com/health/varicocele#Treatments6

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 82% 82