Ooma
دارچین برای لاغری

گیاه دارچین و به ویژه پوست آن، از جمله ادویه‌هایی است که از زمان‌های باستان به عنوان دارو، چاشنی غذا و حتی خوشبوکننده‌ای قوی، شناخته ‌شده است، هزاران سال است که دارچین در عرصه پزشکی استفاده می شود. اروپایی ها در قرون وسطی دارچین را با گوشت به عنوان ماده نگهدارنده مخلوط می کردند و یونانیان قرن ششم دارچین را برای کمک به سوء هاضمه و بیماری های دیگر تجویز می کردند. اما امروز ما در مورد ادعاهای رایج در مورد دارچین به عنوان یک کمک به کاهش وزن صحبت می کنیم.

ادعاهایی در مورد استفاده از دارچین برای کاهش وزن

در اینجا خلاصه ای از ادعاهای سلامتی وجود دارد که مربوط به نقش دارچین در کاهش وزن است:

کاهش قند خون در بیماران دیابتی:

گفته می شود دارچین حساسیت به انسولین را افزایش می دهد و قند خون را کاهش می دهد، هر دو عامل اصلی برای کاهش وزن و کنترل دیابت نوع 2 است. همچنین تصور می شود که دارچین باعث افزایش متابولیسم می شود زیرا بدن شما انرژی بیشتری برای پردازش ادویه نسبت به غذاهای دیگر مصرف می کند. این ماده پر از فیبر است، یک ماده مغذی ضروری برای دستیابی به این احساس "سیری" و سیگنال زدن به بدن شما برای پایان زمان غذا است.

ادعاهای مربوط به تأثیر دارچین بر انسولین و قند خون کاملاً معتبر است.

فقط بدانید که این یافته ها ارتباط مستقیمی با کاهش وزن ندارند. وقتی صحبت از تقویت کننده متابولیسم می شود برای کاهش وزن نمی‌توانید فقط روی مصرف دارچین حساب باز کنید. اگر به دنبال کاهش وزن هستید باید کالری کمتری مصرف کنید و بیشتر ورزش کنید. با این وجود مجموعه‌ای از تحقیقات، از اثر مثبت دارچین در کاهش وزن حکایت دارند .

احتیاط در مصرف دارچین:

اگرچه کاملاً ثابت شده است که فیبر به شما احساس سیری می دهد و رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند برای کاهش وزن مفید باشد، اما بعید است فیبر زیادی فقط از دارچین دریافت کنید. فقط می توان در روز مقدار زیادی دارچین مصرف کرد. در واقع، مقدار زیادی دارچین می تواند سمی باشد، بنابراین بیش از حد مصرف نکنید.

اما دارچین می تواند به کاهش وزن کمک کند. کمی دارچین برای کمترین کالری طعم زیادی به غذا اضافه می کند، و این همیشه نکته خوبی است که صحبت از رژیم شما می شود. یک قاشق چای خوری، فقط شش کالری و حدود 2 گرم کربوهیدرات دارد، به علاوه کمی بیشتر از یک گرم فیبر.

دارچین همچنین می تواند شیرینی را در غذای شما افزایش دهد، این بدان معنی است که نیاز کمتری به شکر یا سایر شیرین کننده ها دارید.

نحوه استفاده از دارچین برای کاهش وزن

پس چرا با مقداری دارچین را به روشهای زیر به غذای خود اضافه نکنید:

در بلغور جو دوسر: یک  دارچین برای دوستداران جو دوسر ضروری است! یا کینوا با دارچین را امتحان کنید.

در قهوه:  ریختن یک قاشق دارچین در قهوه کافی نیست، قبل از دم کردن قهوه بهتر است دارچین را به آن اضافه کنید، این ترفند قهوه شما را خوش طعم میکند.

در میوه: دارچین روی خلال های سیب و موز، سالاد میوه، برش های گلابی و هلو های نصف شده بسیار خوشمزه است. این یک روش ساده برای افزایش طعم میوه شما است.

در خوراکی های خامه ای: مقداری را در ماست یونانی بدون چربی، پنیر دلمه ای کم چرب یا پنیر ریکوتای سبک هم بزنید. کمی شیرین کننده بدون کالری نیز در آنجا خوب است.

در فلفل قرمز:  دارچین و فلفل قرمز هر دو باعث سوخت و ساز بدن می شوند، تهیه مخلوطی از این دو دیوانه کننده به نظر می‌رسد، ارزش امتحان آن را دارد. 

 Susan McCabe, BSc, RD. What's to know about cinnamon powder? on July 12, 2017

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100