Ooma
خون سیاه در پریود به چه علت است؟

پریودها معمولا غافلگیر کننده نیستند و همه دختران بالغ و زنان معمولا ماهی یک مرتبه آن را تجربه می کنند. مگر اینکه فرد دچار بی نظمی در سیکل قاعدگی خود شده باشد و خونریزی ناگهانی چند روز قبل از زمانی که فکر می کرده او را متعجب کند. گاهی اوقات رنگ خونریزی به جای قرمز کاملا سیاه است. در این مقاله می خواهیم خونریزی سیاه پریود را به طور کامل برای شما اومایی های عزیز بررسی کنیم. با ما همراه باشید. 

خونریزی سیاه پریود چیست؟

منظور از خونریزی سیاه خونریزی ابتدا یا انتهای پریودی که به رنگ تیره می باشد نیست بلکه در اوج خونریزی یعنی روز دوم یا سوم ممکن است به جای خون قرمز و روشن رنگ سیاه را ببینید. با اینکه دیدن این رنگ ممکن است کمی شما را نگران و ناراحت کند اما این امر بسیار رایج است و جای نگرانی نیست. خون پریود به هر رنگی که باشد به معنی پاک سازی کامل پوشش داخل رحم به نام آندومتر برای آماده سازی آن در دوره بعدی است تا در صورت باردار شدن برای لانه گزینی جنین مناسب باشد. 

علت خونریزی سیاه پریود چیست؟

همان طور که گفتیم رنگ سیاه خونریزی در بعضی از دوره های قاعدگی اصلا جای نگرانی ندارد و کاملا طبیعی است. ریچل پاراگالو استادیار زنان و زایمان عمومی در دانشگاه کارولینای شمالی می گوید: خونریزی به رنگ سیاه خونی است که کمی در رحم مانده و لخته شده و بعد خارج می شود.  

وی همچنین می گوید: در برخی خانم ها زمانی که تخمک آزاد شده قابل باروری در هر سیکل غیر فعال شده و بارداری انجام نمی شود وقتی پوشش داخل رحمی تخریب می گردد بلافاصله از رحم خارج نمی شود. به همین دلیل خون تیره خواهد شد و شما آن را به رنگ سیاه می بینید. 

در حالی که خونریزی بسیار شدید می تواند نشانه ای از موارد جدی تر مانند بیماری آندومتریوز یا عفونتی مانند بیماری التهابی لگن (PID) باشد، دکتر ریچل می گوید در این نوع بیماری ها شما علائم جدی تری نسبت به تیره شدن خونریزی خواهید داشت. مثلا دچار گرفتگی شدید، درد در حین رابطه جنسی، مشکلات بارداری و ... می شوید که در این صورت باید توسط یک متخصص زنان تحت نظر و درمان قرار بگیرید. 

آیا می توانم برای جلوگیری از خونریزی سیاه پریود کاری انجام دهم؟

خیر. این امر مربوط به عملکرد طبیعی بدن است و شما نمی توانید تغییری در آن ایجاد کنید. اما برخی از راه های جلوگیری از بارداری مانند روش آی یو دی می تواند میزان خونریزی را کاهش دهد که در این زمینه می توانید با پزشکتان مشورت کنید. 

چه چیزی خونریزی را منظم تر کرده و از لخته شدن آن جلوگیری می کند؟

انتخاب یک سبک زندگی سالم مانند داشتن خواب خوب و کافی، ورزش منظم، رژیم غذایی سالم، تلاش برای جلوگیری از خوردن مواد شیمیایی از طریق مواد غذایی و محیط اطراف می تواند در این زمینه مفید باشد و حتی قدرت باروری شما را افزایش دهد. 

سخن آخر

شما باید همیشه به بدن و علائمی که ایجاد می شود کاملا توجه داشته باشید. همچنین اگر نگران خون سیاه پریودی هستید برای راحتی خیال خودتان در ملاقات بعدی با پزشکتان در این مورد نیز صحبت کنید. این کار به شما آرامش می دهد و باعث می شود دیگر نگران نباشید. 

HANNAH SMOTHERS.Is Black Period Blood Normal? MAY 22, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100