Ooma
خون بند ناف چیست؟

چه بیماری هایی با خون بند ناف درمان می شود؟

سلول های خون بند ناف برای درمان هشتاد نوع بیماری مختلف استفاده می شوند مانند سرطان، بیماری های خونی و کمبود ایمنی بدن. این بیماری ها عبارتند از سرطان خون، کم خونی آپلاستیک، بیماری هوچکین و لنفوم غیرهوچکین. 
خون بند ناف برای درمان تالاسمی و کم خونی داسی نیز استفاده می شود. همچنین برای درمان بیماری های سوخت و ساز نیز در نوزاد استفاده می شود. 

آیا درمان بیماری با سلول های بنیادی بهتر نیست؟

نه الزاما. این مسئله بستگی به نوعی بیماری دارد. 
هنگامی که پزشک از سلول های بنیادی برای درمان استفاده می کند، سلول های بنیادی بیمار در حالت ایده آل هستند. در این حالت بدن این سلول های را پس نمی زند.
اما هنگامی که بدن در حال تولید سلول های اشتباه است باید سلول بنیادی اهدایی استفاده شود (به عنوان مثال در سرطان یا بیماری ژنتیکی خونی). در حالتی که از سلول های بنیادی خود فرد استفاده شود منبع بیماری دوباره به بیمار برگردانده می شود. 

خون بند ناف برای چه چیزی دیگر استفاده می شود؟

فلج مغزی و اوتیسم

بیشتر بچه های مبتلا به فلج مغزی و اوتیسم با استفاده از خون بند ناف خود درمان می شوند. 

ازدیاد غیر عادی مایع در مغز، دیابت نوع یک

کودکانی که مشکل ازدیاد مایع در مغز دارند یا دیابت نوع یک و نقص قلب و مشکل آسیب به مغز دارند با استفاده از خون بند ناف خود درمان می شوند. 

درمان بزرگسالان

مطالعات نشان می دهد خون بند ناف که در هنگام تولد جمع می شود، در بزرگسالی برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. سلول های بنیادی برای درمان سرطان غیر ژنتیکی استفاده می شود.
مطالعات نشان می دهد بیماری هایی که در حال حاضر با مغز استخوان درمان می شود در آینده با سلول های بنیادی خون بند ناف درمان خواهند شد. همچنین مطالعات نشان می دهد بیشتر بیماری ها مانند دیابت، مشکلات قلبی، سکته، بیماری های عصبی و آسیب نخاعی در حال حاضر درمان می شوند.

مطالعه بر روی حیوانات

مطالعات بر روی موش هایی که مشکل قلبی دارند نشان می دهد با استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف مشکل آن ها حل می شود. همچنین مشکلات نخاعی آن ها نیز برطرف می شود. بند ناف برای درمان فلج مغزی نیز استفاده می شود.
بیشتر این مطالعات بر روی حیوانات انجام می دهد و نتیجه مطلوبی دریافت شده است. 

نگاه خوشبینانه

دانشمندان درباره نتیجه مناسب استفاده از خون بند ناف برای درمان بیماری های انسان خوش بین هستند.

والدین چه چیزی لازم است بدانند

نکته مهم در خصوص خون بند ناف این است که بهتر است خون بند ناف را در هنگام تولد اهدا کرد تا به بیماران دیگر کمک شود یا در آینده می توان از خون بند کودک استفاده کرد.

منبع:  www.babycenter.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100