Ooma
آتلیه نوزاد و کودک
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
خونریزی در بارداری

خونریزی در بارداری در پاره ای ازمواقع ممکن است رخ دهد بالاخص در سه ماهه اول بارداری وبه علت مشکل زمینه ای و یا علت خاصی باشد که آگاهی از آن باعث کاهش استرس و جلوگیری از عواقب آن بشد

خونریزی در سه ماهه اول :
در اوایل بارداری به خصوص قبل از 12 هفتگی شایع است .طوری که از هر 4 زن یک نفر دچار خونریزی یا لکه بینی می شود و نیمی از آنها می توانند بارداری خود را ادامه دهند. اما احتمال سقط وجود دارد .

علت خونریزی :
1 – جایگزین شدن جفت در رحم ، که در حد چند قطره یا یک روز خونریزی رخ می دهد.

2 -  جدا شدن قسمتی از جفت که درد و خونریزی متوسط تا شدید نیز وجود دارد و می تواند منجر به سقط شود.

3 -  خونریزی از ضایعات دهانه رحم که شایع هستند و اغلب بعد از نزدیکی رخ می دهد در این حالت درد وجود ندارد و باعث سقط نمی شود.

4 – سایر علل خونریزی شامل : سقط ، حاملگی خارج از رحم ، حاملگی مول یا بچه خوره .
 
اقدام :
در صورت هر یک از موارد فوق مراجعه به پزشک ، استراحت وقطع نزدیکی توصیه می شود.  
توجه : گاهی مادر در طول بارداری هر ماه قاعدگی را تجربه می کند اما شدت خونریزی کمتر است . و یا بعد از نزدیکی دچار لکه بینی یا خونریزی می شود برای اطمینان بیشتر توصیه می شود به پزشک مراجعه شود

آیا ادامه بارداری همراه با خونریزی خطری دارد؟
این خونریزی ها از مادر است و ارتباطی با جنین ندارد .  پس اگر حاملگی ادامه پیدا کند خط نقص جنین وجود ندارد   اما ممکن است موجب زایمان زود رس و وزن کم هنگام  تولد شود .

خونریزی نیمه دوم و اواخر بارداری :
خونریزی در این زمان اهمیت بیشتری دارد .

علت خونریزی :
1 – جفت سر راهی : که با سونوگرافی قابل تشخیص است و بسیار مهم می باشد. (برای پیشگیری از خونریزی باید مادر استراحت بیشتری داشته باشد و نزدیکی نداشته باشد)

2 – کنده شدن زودرس جفت : که علاوه بر خونریزی ممکن است  د رد نیز وجود داشته باشد.

3 - شروع زایمان : در بارداری دهانه رحم توسط ترشحات غلیظی بسته می شود و در نزدیکی زایمان این ترشحات با خونریزی کمی خارج می شوند که اغلب به رنگ قهوه ای تیره می باشد. و نشانه زایمان طی چند ساعت تا چند روز آینده است .

اقدام :
در صورت بروز هر یک از موارد فوق باید سریع به بیمارستان مراجعه شود . زیرا نشانه قریب الوقوع بودن  زایمان است .

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


  • profileنوشین مامان1398/09/27

    ایا لکه بینی قهوه ای میتونه از هماتوم باشه