Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
خواص سیب زمینی شیرین (بمب عضله سازی)

سیب زمینی شیرین به واسطه داشتن خواص درمانی بسیار زیاد به یکی از خوراکی های محبوب در بین مردم جهان از جمله ایرانیان تبدیل شده است. این سیب زمینی در واقع غده خوراکی گیاه چند ساله نیلوفر صحرایی است که تنها در مناطق گرمسیری همچون اندونزی، هندوستان و ... کاشت می شودخواص سیب زمینی شیرین موجب شده است که این گیاه در مناطق گرمسیری ایران همچون سیستان و بلوچستان نیز کاشت شود. با توجه به اینکه در خصوص این نوع سیب زمینی اطلاعات محدودی وجود دارد، این مقاله به بررسی خواص آن پرداخته است.

سیب زمینی شیرین برای ورزشکاران

ورزشکاران برای پرورش عضلات خود نیازمند بهره بردن از یک رژیم غذایی مغذی هستند از این رو سیب زمینی شیرین می تواند انتخاب مناسبی برای آنها باشد. خواص سیب زمینی شیرین برای ورزشکاران به شرح زیر است:

بهبود عملکرد قلب

انجام حرکات سنگین ورزشی موجب می شود که بدن بیش از حالت طبیعی به اکسیژن رسانی نیاز داشته باشد. از طرف دیگر افزایش متابولیسم بدن می تواند با سنتز پروتئین و در نتیجه سوخت انرژی همراه باشد. منیزیم موجود در سیب زمینی شیرین می تواند ضربان قلب را تنظیم و میزان سوخت ساز بدن را افزایش داد. این در حالی است که مصرف این سیب زمینی با تنظیم قند بدن نیز همراه است. در نهایت منیزیم نقش ماده ضد استرس را در بدن ایفا می کند بنابراین می تواند انتخاب مناسبی برای ورزشکاران در رویدادهای مهم ورزشی باشد.

 ممانعت از کاهش حجم  آب بدن

از دیگر خواص سیب زمینی شیرین می توان به فیبرهای موجود در آن اشاره کرد. این فیبرها به حفظ آب بدن ورزشکاران کمک شایانی می کند. با توجه به اینکه با عرق کردن بخشی از آب بدن ورزشکاران خارج می شود با استفاده از این ماده غذایی می توان تعادل آب بدن را حفظ و روند هیدراته را کنترل کرد.

تامین پروتئین مورد نیاز بدن

خواص سیب زمینی شیرین برای ورزشکاران می تواند به پروتئین موجود در آن مرتبط شود. بدن ورزشکاران برای ماهیچه سازی به حجم بسیار زیادی از انواع آمینو اسیدها نیاز دارد. در ساختار پروتئین سیب زمینی شیرین انواع آمینو اسیدهای ضروری بدن موجود است پس می تواند انتخاب مناسبی برای ورزشکاران حرفه ای باشد.

افزایش وزن

سیب زمینی شیرین می تواند در رژیم غذایی ورزشکارانی که قصد اضافه وزن و یا ماهیچه سازی دارند، جای گیرد. این سیب زمینی حاوی نشاسته و پروتئین است بنابراین ماده ای موثر در افزایش حجم عضلات به حساب می آید. برای تاثیرگذاری بیشتر سیب زمینی شیرین در افزایش وزن می توانید آن را سرخ کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه کلیک کنید.

بهبود حرکت ماهیچه ها

خواص سیب زمینی شیرین به واسطه کولین موجود در آن منحصر به فرد شده است. کولین  موجب تسهیل و تقویت حرکت ماهیچه ها می شود. علاوه بر این، این ماده غذایی با تنظیم خواب ورزشکاران آمادگی جسمانی آنها را بالا می برد. کولین با جذب چربی های ضروری بدن سدی در برابر جذب چربی های غیر ضروری ایجاد می کند. بنابراین مصرف آن مانع از چرب شدن کبد ورزشکاران می شود. در نهایت باید به نقش ضد التهابی این ماده غذایی اشاره کرد.  این بدان معناست که استفاده از آن در هنگام حرکات سنگین ورزشی مانع از رخ دادن التهاب سلولی و دردهای عضلانی می شود.

از دیگر خواص سیب زمینی شیرین می توان به تامین مواد معدنی و انواع ویتامین های ضروری بدن ورزشکاران اشاره کرد. در این ماده غذایی انواع ویتامین های بی، ویتامین آ، فسفر، آهن، کلسیم و .... یافت می شود.

سیب زمینی شیرین برای مادران باردار

فواید سیب زمینی شیرین برای مادران باردار

خواص سیب زمینی شیرین برای زنان باردار منجر شده است که این ماده غذایی به طور ویژه ای مورد توجه علم تغذیه قرار گیرد. با توجه به اینکه تغذیه مادران باردار از اهمیت بسیاری برخوردار است لازم است سیب زمینی شیرین در رژیم غذایی آنها گنجانده شود زیرا این ماده غذایی دارای خواصی به شرح زیر است:

ویتامین b6

بارداری با به هم ریختگی هورمونی همراه است. ویتامین b6 موجود در سیب زمینی شیرین می تواند فعالیت های هورمونی بدن را تنظیم و در حالت تعادل حفظ کند. از طرف دیگر این ویتامین با تقویت سیستم دفاعی بدن همراه است بنابراین می تواند سلامت مادران باردار را تضمین کند.

ویتامین C

از دیگر خواص سیب زمینی شیرین می توان به ویتامین سی موجود در آن اشاره کرد. ویتامین سی موجود در این ماده غذایی  می تواند علاوه بر تقویت سیستم ایمنی زنان باردار به مرتفع شدن مشکلات گوارشی آنها نیز کمک کند. مشکلات گوارشی همچون یبوست، استفراغ و .... در زنان باردار بسیار شایع است. ویتامین سی با حفظ حرکات دودی لوله گوارش مانع از رخ دادن این  قبیل مشکلات می شود.

ویتامین D

خواص سیب زمینی شیرین به موارد ذکر شده محدود نمی شود. سیب زمینی شیرین یکی از منابع تامین کننده ویتامینو کلسیم مورد نیاز بدن زنان باردار است. کمبود ویتامین دی با کاهش تراکم استخوان ها همراه است زیرا کمبود این ویتامین از جذب کلسیم جلوگیری می کند. در ایام بارداری حجم کلسیم بدن کاهش می یابد. این در حالی است که بدن بیشتر انسان ها با کمبود ویتامین دی همراه است. از این رو زنان باردار با مصرف سیب زمینی شیرین می توانند علاوه بر تامین ویتامین دی به افزایش حجم کلسیم بدن خود نیز کمک کنند.

آهن

آهن نقش کلیدی را در سلامت بدن از جمله بدن زنان باردار ایفا می کند. کمبود آهن علاوه بر اینکه در روند اکسیژن و خون رسانی به جنین اختلال ایجاد می کند منجر به ضعف سیستم دفاعی بدن مادر نیز می شود. به طور کلی کمبود آهن با کم خونی همراه است. امری که برای سلامت مادران باردار بسیار خطر آفرین است. با مصرف سیب زمینی شیرین می توان حجم آهن دریافتی بدن را افزایش داد زیرا این ماده غذایی غنی از آهن است.

 پتاسیم

خواص سیب زمینی شیرین برای زنان باردار با پتاسیم موجود در آن افزایش یافته است. زنان باردار برای جلوگیری از سردردهای بارداری و کم خونی می توانند به استفاده از این ماده غذایی روی آورند. همچنین پتاسیم موجود در آن مانع از بروز گرفتگی عضلانی در ایام بارداری می شود. علاوه بر این افزایش پتاسیم خون با کاهش سدیم و در نتیجه تنظیم فشار خون همراه است.

جذب حداقلی قند

سیب زمینی شیرین برخلاف نام خود هیچ اثری بر افزایش قند خون ندارد بلکه می تواند به تنظیم قند خون بدن نیز کمک کند. دیابت بارداری یکی از مشکلات شایع در بین زنان باردار است. استفاده از سیب زمینی شیرین می تواند به تامین قند مورد نیاز آنها بدون ایجاد شوک قندی کمک کند.

تقویت مو و شفافیت پوست

خواص سیب زمینی شیرین برای حفظ سلامت پوست و مو غیر قابل انکار است.  زنان باردار در ایام بارداری خود ریزش بسیار زیاد موی سر و لک پوستی را تجربه می کنند. با توجه به اینکه این تغییر ظاهری بر روی روحیه آنها اثر منفی دارد، استفاده از سیب زمینی شیرین توصیه می شود. سیب زمینی شیرین به خاطر غنی بودن از ویتامین A ، بتاکاروتن، مواد معدنی، انواع ویتامین بی و ... می تواند موجب افزایش شفافیت پوست و جلوگیری از ریزش مو شود.

سیب زمینی شیرین برای نوزادان

خواص سیب زمینی شیرین برای نوزادان

خواص سیب زمینی شیرین محدود به بزرگسالان نیست. سیب زمینی شیرین به واسطه غنی بودن از انواع ویتامین ها و مواد معدنی انتخاب مناسبی برای کودکانی است. این ماده غذایی با طعم دلنشین و خاص خود می تواند علاوه بر تامین مواد مغذی مورد نیاز کودکان به بهبود عملکرد هوشی و گوارشی آنها نیز کمک کند. فیبر موجود در این ماده غذایی مانع از رخ دادن یبوست در کودکان می شود. همچنین ویتامین آ موجود در سیب زمینی شیرین در بدن کودکان  به قابل هضم ترین شکل ممکن یعنی رتینول در می آید. به همین دلیل بدن کودکان بدون هیچ مشکل گوارشی می تواند ویتامین دی مورد نیاز خود را تامین کند.

طعم جالب سیب زمینی شیرین

در کنار خواص سیب زمینی شیرین لازم است به طعم منحصر به فرد آن نیز اشاره شود. سیب زمینی شیرین طعمی متفاوت از سیب زمینی های معمول در بازار دارد. علیرغم اینکه ذائقه های متفاوتی در جهان وجود دارد اما می توان شاهد محبوبیت سیب زمینی شیرین در بین تمامی ذائقه های موجود بود. این امر به خاص بودن طعم آن بر می گردد. سیب زمینی شیرین اگرچه طعم شیرینی دارد اما میزان شیرینی آن به هیچ عنوان نمی تواند موجب زدگی مصرف کنندگان شود. علاوه بر این، قند موجود در آن هیچ اثر منفی بر روی سلامت بدن ندارد.

بنابراین با مصرف آن می توان نیاز بدن را در بهترین و جذاب ترین حالت ممکن برطرف کرد. در نهایت باید گفت برای تجربه طعم دلنشین و جذاب سیب زمینی شیرین لازم است که این محصول با بهترین کیفیت و از جایی مطمئن خریداری شود. از این رو خرید از سایت سوییت زمینی توصیه می شود. با خرید سیب زمینی شیرین در تهران از سوییت زمینی می توان از یک خرید ارزان و با کیفیت بهره مند شد.

 

امتیاز مطلب: 100% 100