Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
جنین در هفته دوازدهم چگونه است؟

هفته دوازدهم پایان سه ماهه اول بارداری است. اگر شما در سه ماهه اول بارداری علائم ناخوشایندی مانند تهوع و تغییرات خلق و خویی داشتید، خبر خوش این است که هورمون های ایجاد کننده این حالات در سه ماهه دوم فروکش می کنند و می توانید نفس راحتی بکشید. در این مقاله می خواهیم در مورد تغییرات جنین در هفته دوازدهم با شما مادران اومایی عزیز صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

برای جنین در هفته دوازدهم چه اتفاقاتی می افتد؟

کودک شما اگرچه هنوز کوچک می باشد، اما اکنون کاملاً شکل گرفته است. اندازه جنین در هفته دوازدهم به اندازه یک آلو است. جفت نیز دیگر کامل شده است و بخوبی می تواند تغذیه رسانی و اکسیژن رسانی جنین را انجام دهد.

 اسکلت غضروف در حال تبدیل شدن به استخوان سخت است. حتی اگر هنوز نوزادتان را احساس نمی کنید، کودک شما در حال حرکت، تکان دادن و چرخیدن است. او همچنین می تواند مواد اطراف خود را ببلعد و قورت دهد.

اندازه جنین در این هفته

در این هفته دو برابر شده است. وزن او تقریبا 14 گرم بوده و طول تاج سر او تا لگنش تقریبا 5 سانتی متر می باشد. سیستم هضم کودک نیز در این هفته شروع به کار می کند. درواقع این هفته نقطه عطفی برای رشد کودک شماست. در هفته 12 بارداری، بیشتر سیستم های کودک شما کاملاً تشکیل شده است، اما هنوز نیاز به تکامل دارند تا بتوانند خارج از رحم نیز به کار خود ادامه دهند. مغز استخوان او در این هفته مشغول ساختن گلبول های سفید خون است که اسلحه هایی در برابر عفونت برای بدن کودک شما هستند. غده هیپوفیز هم در پایه مغز شروع به تولید هورمون های رشد می کند. در این هفته ضربان قلب جنین شما شنیده می شود و شما را به وجد خواهد آورد. البته در برخی نوزادان ضربان قلب زودتر هم شنیده می شود.

سخن آخر

هفته دوازدهم بارداری اتمام سه ماهه اول بارداری با تمامی دردسرهایش است و در سه ماهه دوم شما از نظر وضعیت روحی و بدنی حال بهتری خواهید داشت؛ بنابراین اگر می خواهید اتاق کودکتان را آماده کنید دیگر وقتش رسیده است.

 Jennifer Wu, M.D., F.A.C.O.G. Your Baby at Week 12. on August 13, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100