Ooma
تفاوت لکه بینی با خونریزی در چیست؟

لکه بینی به طور معمول به یک مسئله پزشکی جدی اشاره نمی کند. با این حال، زمان لکه بینی، مدت زمانی که طول می کشد و سایر جزئیات می تواند به تعیین اینکه چه چیزی موجب لکه بینی می شود کمک می کند. بعضی از پریودی ها با لکه بینی شروع یا پایان می یابند و برخی از خانم ها نسبت به دیگران سبک تر خونریزی می کنند. به همین دلیل، تعیین تفاوت ها دشوار می باشد.

تفاوت ها

لکه بینی، خونریزی از واژن است که به دلیل پریودی ماهانه نیست. برخی از خانم ها به خونریزی خفیف قبل و بعد از پریودی لکه بینی می گویند. بعضی از خانم ها چرخه خود را دنبال می کنند و می دانند چه چیزی برای بدن آنها طبیعی است. بنابراین می توانند تفاوت بین لکه بینی و خونریزی منظم را بیان کنند.

خونریزی پریودی

خونریزی پریودی تقریبا هر 28 روز در خانم های غیر باردار اتفاق می افتد. هر ماه، پوشش رحم برای آماده شدن برای بارداری ضخیم تر می شود. اگر یک زن باردار نشود، پوشش رحم فرو می ریزد که باعث پریودی ماهانه می شود.

برخی از ویژگی های خونریزی پریودی عبارتند از:

برنامه منظم:

در حالی که زمان بین پریودی ها در میان خانم ها متفاوت است، اکثر خانم ها هر ماه یک بار پریود می شوند.

 الگوی خونریزی قابل پیش بینی:

خونریزی پریودی در هر خانم الگوی خاصی دارد. برای بسیاری از خانم ها، پریودی ماهانه با لکه بینی خفیف شروع می شود و برای یک یا دو روز سنگین تر می باشد، و پس از آن به تدریج خفیف تر می شود و در نهایت با لکه بینی پایان می یابد.

 مدت زمان خونریزی:

برخی از خانم ها با عدم تعادل هورمونی و یا بیماری ها ممکن است در طول ماه دچار لکه بینی شوند. پریودی معمولا 5-7 روز طول می کشد و به اندازه کل ماه طول نمی کشد.

خونریزی پریودی اغلب همراه با علائم دیگر است:

در هفته یا حتی قبل از پریودی، تغییرات هورمونی باعث ایجاد علائمی مانند حساسیت سینه و سردرد می شود. همانطور که رحم منقبض می شود تا پوشش رحم به صورت خون خارج شود، برخی از خانم ها گرفتگی عضلانی را تجربه می کنند که می تواند از خفیف تا شدید باشد.

 خون پریودی معمولا قرمز است:

رنگ می تواند تفاوت بین پریودی و لکه بینی را نشان دهد، گرچه ممکن است خون در ابتدا یا انتهای پریودی قهوه ای باشد. بعضی از خانم ها، لخته های بزرگ یا رشته های خون را در پریودی ماهانه می بینند، که در لکه بینی کمتر دیده می شود.

ویژگی های لکه بینی 

طیف وسیعی از عوامل می تواند باعث لکه بینی شود، و الگوی لکه بینی در خانم های مختلف متفاوت است. برخی از خصوصیات لکه بینی عبارتند از:

 زمان نامنظم:

لکه بینی ممکن است یک روز طول بکشد و خونریزی متوقف شود و دوباره شروع شود. بعضی از خانم ها در طول ماه دچار لکه بینی می شوند.

مرتبط با حوادث چرخه پریودی قابل پیش بینی:

لکه بینی بدون دلیل اغلب نامنظم است. اما لکه بینی نیز می تواند در کنار تخمک گذاری رخ دهد. بعضی از خانم ها هر ماه یک روز یا دو روز در میان دچار لکه بینی خفیف می شوند.

 ممکن است با آسیب یا سایر علائم مرتبط باشد:

این آسیب شامل درد شکم است.

 اغلب رنگ های متفاوتی از پریودی طبیعی دارد:

در ربرخی از خانم ها لکه بینی با خون قهوه ای دیده می شود. دیگران متوجه می شوند که خون لکه بینی روشن تر است، بافت و بوی عجیب و متفاوتی دارد.

 ممکن است مربوط به داروهای ضدبارداری هورمونی باشد:

شروع داروهای ضدبارداری هورمونی جدید، مقدار و زمان خونریزی را تغییر می دهد.

علت شایع لکه بینی

 

علت شایع لکه بینی

لکه بینی همیشه نشانه وجود مشکل نیست. بعضی از رایج ترین علل لکه بینی عبارتند از:

1- تخمک گذاری

هنگامی که تخمدانها تخمک را در تخمک گذاری آزاد می کنند، یک فولیکول کوچک پاره می شود و به تخمک اجازه می دهد خارج شود. در بعضی از خانم ها، این مسئله باعث لکه بینی خفیف می شود که یک روز طول می کشد. ممکن است چند روز قبل از تخمک گذاری اتفاق بیفتد، درد ناگهانی در قسمت پایین سمت راست یا سمت چپ شکم رخ دهد. لکه بینی تخمک گذاری در وسط چرخه رخ می دهد و اصلاً سنگین نیست. به ندرت، ممکن است این لکه بینی همراه با گرفتگی خفیف باشد که ممکن است از چند ساعت تا یک روز طول بکشد.

2- فیبروئیدها یا پولیپ های رحم

فیبروم ها و پولیپ های رحم بافت های غیرسرطانی در رحم هستند. با این حال، می توانند کاملا بزرگ شوند، و ممکن است باعث درد و سایر علائم شوند. بسیاری از خانم های مبتلا به فیبروئیدها یا پولیپ ها خونریزی نامنظم بین پریودی ها تجربه می کنند. برخی از انواع لکه بینی نیز می توانند نشانه رشد بافت در رحم باشند. این رشد شامل لکه بینی است که چندین چرخه طول می کشد یا با علائم زیر همراه است:

3- خونریزی لانه گزینی

حدود یک هفته پس از باروری تخمک توسط اسپرم، تخمک باید در رحم لانه گزینی کند. گاهی اوقات این لانه گزینی سبب خونریزی خفیفی می شود که به معنی خونریزی لانه گزینی است. خونریزی معمولا یک یا دو روز طول می کشد و حدود یک هفته پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد. این خونریزی معمولا حدود یک یا دو هفته قبل از وقوع پریودی اتفاق می افتد.

4- روش های ضدبارداری هورمونی

روش های ضدبارداری هورمونی، از جمله قرصهای ضدبارداری و آمپول های هورمونی و ایمپلنتها، می تواند باعث لکه بینی شود. لکه بینی به خصوص در ماه های اول عادی است، زیرا هورمون های بدن در حال سازگار شدن با روش های ضدبارداری هستند. ممکن است لکه بینی در طول زمان تغییر کند، به طور متناوب رخ دهد یا با یک الگوی قابل پیش بینی رخ دهد. اگر لکه بینی چند ماه پس از شروع قرص ضد بارداری شروع شود، بدون لکه بینی قبلی، ممکن است نشانه یک مشکل اساسی باشد و خانم باید به پززشک مراجعه کند.

5- شیردهی

تغذیه با شیر مادر باعث تخمک گذاری می شود، به خصوص اگر کودک به طور انحصاری شیر مادر بخورد. باید بدانید تخمک گذاری حدود 2 هفته قبل از اولین پریودی اتفاق می افتد، بنابراین ممکن است هنگام شیردهی باردار شوید. با این حال، بسیاری از خانم ها طی شیردهی، لکه بینی دارند. تغییرات هورمونی مربوط به تغذیه با شیر مادر ممکن است منجر به لکه بینی شود. تغييرات هورمونی که اولین بار بعد از زایمان رخ می دهد و بدن را برای تخمک گذاری آماده می کند، ممکن است سبب لکه بینی شود.

6- صدمات

آسیب به واژن، رحم یا دهانه رحم ممکن است موجب خونریزی غیرطبیعی شود. به عنوان مثال، مقاربت جنسی خشن یا آزمایش پاپ اسمیر باعث تحریک دهانه رحم یا بافت واژن می شود که باعث خونریزی می شود.
اگر خونریزی جزئی باشد و با درد همراه نباشد، خود به خود از بین می رود. با این وجود، خونریزی بدون دلیل که سنگین است یا همراه با درد است، یک موضوع اورژانسی است.

7- سقط جنین

حدود نیمی از خانم ها که در دوران بارداری خونریزی دارند، سقط جنین خواهند داشت. در بعضی موارد، خونریزی اولین نشانه ای است که یک زن باردار دارد. سقط جنین های اولیه ممکن است با پریودی های غیرمعمول شدید اشتباه گرفته شود.

8- STIs

برخی از عفونت های منتقله از راه جنسی (STI)  می توانند باعث خونریزی غیرطبیعی واژن شوند که شبیه به لکه بینی است. گنوره یکی از مشکلات شایع است و همچنین ممکن است باعث ترشحات غیرعادی یا سوزش در طی ادرار شود. بیماری التهابی لگن (PID) نوعی التهاب مزمن لگنی ناشی از عفونت است. زنان مبتلا به PID اگر درمان نشوند، ممکن است دچار ناباروری شوند. PID اغلب باعث لکه بینی، به ویژه پس از مقاربت می شود. همچنین می تواند درد لگن را ایجاد کند.

9- سرطان

اگر چه این حالت نادر است، اما لکه بینی ممکن است نشانه ای از سرطان باشد. انواع سرطان که می توانند باعث لکه بینی شوند عبارتند از:

اغلب لکه بینی همراه با درد و علائم دیگر است و می تواند چند ماه طول بکشد. علائم ممکن است بهتر و سپس بدتر شوند یا به شدت بدتر شوند. زنان مبتلا به یائسگی یا سابقه خانوادگی این سرطانها در معرض خطر بالایی هستند. برای زنان بعد از یائسگی خونریزی واژینال طبیعی نیست.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر زنی که دچار عوارض طولانی مدت یا لکه بینی بدون دلیل باشد باید به پزشک مراجعه کند. در صورت موارد زیر باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

 •  لکه بینی سنگین است و باعث سرگیجه، و یا بوی بد می شود
 •  اخیرا مورد تجاوز قرار گرفته اید
 •  فکر می کنید لکه بینی به خاطر آسیب ایجاد شده است
 •  حامله هستید یا فکر می کنید باردار هستند
 •  بعد از یائسگی دچار لکه بینی شوید

اگر لکه بینی به شکل زیر باید باید به پزشک مراجعه کنید:

 •  بیش از چند روز طول بکشد
 •  با درد همراه باشد
 •  به طور متناوب بیش از یک چرخه ادامه یابد

گاهی اوقات خانم می تواند منتظر بماند و علائم را مشاهده کند سپس در صورت نیاز به پزشک مراجعه کند. این شرایط شامل موارد زیر است:

اگر خانم مطمئن نیست دلیل لکه بینی چه چیزی است بهتر است به پزشک مراجعه کند. در اکثر موارد، لکه بینی نشانه ای از بیماری نیست و ممکن است فقط موقتی باشد.

 Zawn Villines. The differences between spotting and periods. Last reviewed Wed 24 May 2017

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profileفاطمه یعقوبی1399/11/28

  من بین دو فاعدگیم همیشه بعد دوهفته لکه بینی..گاهی وقتا دو سه روز طول میکشه بعد تموم میشه...آیا مشکل خاصی هست؟چندین بارم چکاپ شدم و هربار دکتر گفته بخاطر تخمک گذاری هست...یه دکتر دیگه هم تشخیص پولیپ داد ک بعد ازمایشات و سونوهام رو پیش ی دکتر دیگه بردم گفتن نه چیزی نیس توی رحمت...ممکنه همون پولیپ باشه؟؟