Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
تغذیه همزمان نوزاد با شیر مادر و شیرخشک

شیر مادر بهترین تغذیه است اما معرفی شیر خشک به نوزاد به شما کمک می کند بتوانید زمان بیشتری شیردهی را انجام دهید.

هنگامی که شیر به قدر کافی تولید نمی کنید

به طور کلی، هرچقدر بیشتر شیردهی انجام دهید تولید شیر افزایش می یابد. اما در صورتی که نوزاد مشکلی داشته باشد و نتواند به خوبی شیر بخورد یا به دلایلی نوزاد و مادر مدتی طولانی جدا باشند شیر به قدر کافی تولید نمی شود. حتی اگر همه چیز به خوبی پیش برود برخی مادرها شیر کافی برای سیر شدن نوزاد تولید نمی کنند. این مسئله در مادرهایی که چند قلو دارند، عمل جراحی داشته اند و دیر باردار شده اند بیشتر دیده می شود. هر چقدر سن مادر بیشتر باشد مشکلات تولید شیر بیشتر می شود. کارشناسان دلیل آن را نمی دانند اما احتمالا به خاطر این است که بدن خانم برای تولید شیر کارایی لازم را ندارد.
اگر بعد از شیردهی نوزاد هنوز هم گرسنه است، احتمالا شیر کمی تولید می کنید. با پزشک صحبت کنید و قبل و بعد از شیردهی وزن نوزاد را اندازه گیری کنید و ببینید چقدر شیر دریافت می کند.
ممکن است پزشک از شما بخواهد برای افزایش تولید شیر مادر، شیر خود را با دستگاه پمپاژ کنید. همچنین ممکن است برای مدتی کوتاه شیر خشک برای نوزاد تجویز کند.  
نکات مهم: شیردهی برای افزایش تولید شیر از پمپاژ کردن موثرتر است. اما برخی خانم ها که درد در نوک سینه حس می کنند ترجیح می دهند از پمپاژ کردن شیر استفاده کنند. 
اگر می خواهید به طور همزمان به نوزاد شیر مادر و شیر خشک بدهید بهتر است آن ها را در یک بطری مخلوط کنید. هنگامی که نوزاد شروع به شیر خوردن از شیشه شیر می کند، مقدار باقی مانده را باید بیرون بریزید بنابراین سعی کنید چند شیشه شیر آماده داشته باشد. با شروع شیردهی به نوزاد از شیشه شیر، نوک سینه ها شروع به کوچک شدن می کنند و کم کم بسته می شوند. بیشتر مادرهایی که دوقلو دارند ترجیح می دهند به طور نوبتی به یک نوزاد شیر مادر و به دیگری شیر خشک بدهند. در این صورت هر دو به اندازه کافی شیر دریافت می کنند.

هنگامی که نمی توانید شیر را پمپاژ کنید

بیشتر مادرها هنگامی که شروع به کار می کنند نوزاد را از شیر می گیرند. پمپاژ کردن شیر در محل کار بسیار استرس زا است و در صورتی که شیر به مقدار زیاد بدوشید و در فریزر قرار دهید احتمال کم شدن شیر مادر وجود دارد. اما راهی دیگر وجود دارد: می توانید در طول روز به نوزاد شیر خشک بدهید و پیش از ترک منزل و پس از برگشتن به منزل به او شیر مادر بدهید. پس از یک یا دو هفته بدن شما به تولید شیر در هنگام نیاز نوزاد عادت می کند.
نکات مهم: چند هفته پیش از این که مجددا به محل کارخود بازگردید شروع به پمپاژ شیرکنید و برای شیردهی نوزاد از این شیر استفاده کنید. این کار باعث می شود شیردهی را کاهش دهید و در محل کار نیز نگران نباشید. اگر در محل کار احساس درد در سینه ها حس کردید در سرویس بهداشتی یا اتاق مخصوص خانم ها با استفاده از دست شیر را بدوشید. این کار باعث کاهش فشار می شود. هنگامی که در منزل حضور دارید سعی کنید نوزاد را به خوبی شیر بدهید تا سینه شیر تولید کند.

هنگامی که به خواب بیشتر نیاز دارید

بیشتر خانم ها با تغییر و به هم خوردن زمان خواب در هنگام شیردهی به نوزاد کنار می آیند. اما در برخی از مادرها به هم خوردن ساعت خواب باعث می شود عملکرد و روحیه آن ها تغییر کند. شیردهی کاری دشوار است و عده ای زیادی از خانم ها در این زمان افسرده می شوند. اگر فکر می کنید خواب کافی برای سلامتی روحی شما لازم است از همسرتان بخواهید در طول شب به نوزاد شیر خشک بدهد. این کار باعث می شود فرصتی نیز با فرزند خود بگذراند. نوزاد با خوردن شیر خشک بیشتر می خوابد زیرا هضم شیر خشک دیرتر از شیر مادر طول می کشد و مدت بیشتری نیز شیر خشک در معده نوزاد باقی می ماند.
نکات مهم: اگر همسرتان در طول شب بتواند به نوزاد شیر خشک بدهد می توانید زودتر به رختخواب بروید و در اواسط شب بیدار شوید و به نوزاد شیر بدهید. همچنین می توانید ساعت سه صبح به نوزاد شیر بدهید. او تا صبح خواهد خوابید. در روزهای اول احتمالا اذیت می شوید اما بدنتان کم کم با شرایط سازگار می شود.

منبع: www.parents.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100