Ooma
تاثیرات قرصهای جلوگیری از بارداری بر پوست

خیلی‌ها اعتقاد دارند با مصرف قرص‌های ضدبارداری، پوستشان زیباتر و شفاف‌تر می‌شود و حتی مصرف آن را به خانم‌های دوست و آشنا توصیه می‌کنند. شاید تصور می‌شود که هورمون زنانه موجود در این قرص‌ها به سلامت و زیبایی پوست کمک و آن را تقویت می‌کند. اما نقش قرص ضدبارداری در سلامت پوست، کاملا یک شمشیر دولبه است و اثر آن به طبیعت هر فرد بستگی دارد.

پوست برخی بانوان که از مشکل هورمونی رنج می‌برند و به خاطر آن دچار جوش‌های پوستی هستند، ممکن است با مصرف قرص‌های ضدبارداری که حاوی هورمون هستند بهبود یابد و جوش‌های صورتشان از بین برود و یا کمتر شود. ولی قرص‌های ضدبارداری برای تمام خانم‌ها چنین آثار مثبتی را در پی ندارد و حتی اگر از نظر هورمونی مشکلی نداشته و پوستی سالم و شفاف داشته باشند، ممکن است در اثر مصرف چنین قرص‌هایی، دچار آکنه و جوش‌های پوستی شوند. علاوه براین، اگر خانمی مستعد لک‌های بارداری باشد، ممکن است با مصرف این قرص‌ها دچار این لک‌ها در نقاط مختلف پوستش شود. علت آن نیز وجود مقدار استروژن در بدن است. شما می‌توانید با محافظت پوستتان در رابر اشعه آفتاب، احتمال بروز این لک‌ها را کاهش دهید.​

در هر حال این‌چنین لکه‌هایی روی صورت شما پیدا شد، با پزشک خود تماس بگیرید. شاید صلاح بداند به جای قرص‌های حاوی استروژن، قرص‌‌های حاوی پروژسترون یا از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. معمولا تداوم مصرف استروژن از طریق این قرص‌ها، باعث تیره‌تر شدن این لکه‌ها یا وسعت گرفتن ضایعات پوستی خواهد شد.

فراموش نکنید در دوران بارداری تیره شدن قسمت‌هایی از پوست صورت خانم‌ها مثل: پیشانی برجستگی گونه، لب فوقانی و چانه دیده می‌شود؛ ولی اگر در مصرف قرص‌های ضدبارداری دچار این لک‌ها شدید، بهتر است حتما از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید تا از تیرگی و وسعت این لک‌ها پیشگیری شود.

یکی دیگر از باورهای عجیب و غریب بانوان این است که قرص‌های ضدبارداری موها را پرپشت می‌کنند! برخی خانم‌ها قرص‌های ضدبارداری را به صورت پودر درمی‌آورند و از آن محلولی می‌سازند و روی پوست سرشان می‌گذارند تا به رویش موهای کمم پشت شده‌شان کمک شود، اما این باور غلط است و این کار باعت افزایش رشد مجدد موها نخواهد شد.

بهتر است خانم‌ها آثار دقیق قرص‌های ضدبارداری و خواص آنها را از پزشک خود بپرسند و از استفاده بی‌دلیل از این قرص‌ها خودداری کنند. درست است که قرص‌های ضدبارداری ترکیب هورمونی دارند ولی جذب پوستی این هورمون‌ها از طریق پوست سر به قدری ناچیز است که اهمیت زیادی در درمان ریزش مو ندارد.

__________________________________________________________________________

http://1pezeshk.com/archives/2015/02/view   منبع:

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 83% 83