Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
بهترین فاصله بین دو بارداری

باردار شدن فرزند دیگر انتخاب فردی است و گاهی اوقات تحت کنترل شما نیست. از طرف دیگر با افزایش سن مادر و افزایش فاصله بین بارداری ها شانس بارداری کاهش می یابد.
فاصله بین دو بارداری به آمادگی شما و همسرتان برای باردار شدن بستگی دارد. اگر سن شما بالای 30 سال است، باروری شما بر زمان بارداری تاثیر می گذارد زیرا باروری خانم از سن 35 سالگی شروع به کاهش می کند.
مطالعات نشان می دهد در حالتی که فاصله بین دو بارداری کمتر از 6 ماه باشد، احتمال سقط جنین و زایمان زودرس و وزن کم جنین در هنگام تولد بیشتر از حالتی است که فاصله بین دو بارداری 18 تا 23 ماه باشد.  در مقاله ای دیگر به چگونگی جلوگیری از زایمان زودرس اشاره شده است.
این احتمال برای فرزندی که پس از 7 تا 17 ماه باردار شده است نیز وجود دارد ولی احتمال سقط جنین و زایمان زودرس از فاصله بارداری 6 ماه کمتر است. 
اگر فاصله بین دو بارداری 18 تا 23 ماه باشد، زمان لازم برای احیای انرژی و منابع مورد نیاز بدن مادر وجود دارد. بنابراین بهتر است پیش از بارداری دوم، مادر سلامتی و انرژی از دست رفته خود را کسب کند. همچنین مادر از نظر بدنی و روحی نیز به آمادگی لازم برای بارداری دوم می رسد.
برای دوباره باردار شدن نباید خیلی منتظر بمانید زیرا مطالعات نشان می دهد اگر فاصله بین دو بارداری بیشتر از 5 سال شود، احتمال زایمان زودرس و وزن کم جنین افزایش می یابد.
در واقع فاصله کم بین دو بارداری برای پدر مادر دوران سختی است اما فاصله سنی کم فرزندان باعث می شود به هم نزدیک تر شوند. در این حالت زمان کمتری برای رسیدگی به فرزند اول دارید اما تجربه کافی برای بارداری دوم دارید.
از طرف دیگر فاصله زیاد بین دو بارداری فرصت کافی به والدین می دهد که از هر فرزند لذت ببرند و توجه کافی در سال های اول به فرزندان بکنند. همچنین می توانید هزینه های لازم برای فرزندان را تامین کنید.
از طرفی هنگامی که فاصله بین دو بارداری بیشتر است می توانید زمان کافی برای بهبود مهارت های خواندن و ریاضیات فرزند بزرگتر اختصاص دهید. اگر فاصله بین دو بارداری بیشتر از دو سال باشد، فرزندان بهتر تربیت می شوند و مهارت ها را بهتر می آموزند زیرا زمان بیشتری به صورت فردی با پدر و مادر گذرانده اند.
به طور کلی بهتر است 6 ماه تا یک سال صبر کنید سپس فرزند بعدی را باردار شوید. 

منبع: http://www.babycentre.co.uk/x555984/what-age-gap-is-best-between-babies 

 http://www.babycenter.com/404_whats-the-ideal-spacing-between-pregnancies_7091.bc

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100


  • profileحلیا بایسته1399/03/13

    ۶ ماه تا یک سال خیلی کم نیست؟؟یه بچه تا دوسال باید شیر بخوره که

    • profileحلیا بایسته1399/03/13

      ۶ ماه تا یک سال خیلی کم نیست؟یه بچه تا دوسال باید شسر بخوره که