Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
برای عرق زیر بغل چه کنیم؟

عرق زیر بغل طبیعی است اما خجالت آور است. در این مقاله روش های جلوگیری از عرق زیر بغل ذکر شده است. 

استفاده از مام های موضعی ضد عرق 

تشخیص مشکل عرق زیر بغل

قبل از رفتن به خرید دئودورانت باید ببینید دقیقا مشکل شما چیست. برای برخی افراد، بزرگترین مشکل بوی عرق بدن است، در حالی که برای دیگران بزرگترین مشکل لکه های عرق است.

 • اگر با بوی بدن و لکه های عرق مبارزه می کنید، باید از روشی استفاده کنید که به طور جداگانه به این مشکلات رسیدگی کند. دئودورانت مانع از عرق زیر بغل نمی شود، اما بوی آن را می پوشاند.
 • نمیتوانید بدون کمک پزشک مانع از عرق کردن شدید بدن شوید. اگر بدن شما از دفع نمک و سموم را از طریق پوست انجام ندهد شما میمیرید.

تشخیص مشکل عرق زیر بغل

محصول مناسب برای مشکل عرق زیر بغل خریداری کنید

بسته به مشکلتان ممکن است به دئودورانت تجاری، ضد عرق ها یا یک محصول ترکیبی نیاز داشته باشید یا ممکن است لازم باشد با پزشک خود در مورد محصولات قوی تر ضد عرق صحبت کنید.

 • اگر با بوی بدنتان مشکل دارید باید از دئودورانت ملایم استفاده کنید و سایر روش های بهداشتی مناسب را امتحان کنید. 
 • اگر با لکه های عرق مشکل دارید، اکثر ضد عرق های تجاری که از هگزا هیدرات کلرید آلومینیوم استفاده می کنند و برای کنترل مقدار عرق زیر بغل تولید می شوند، موثر هستند.

محصول مناسب برای مشکل عرق زیر بغل خریداری کنید

ساخت دئودورانت طبیعی برای عرق زیر بغل

می توانید دئودورانت طبیعی برای کنترل عرق تولید شده در زیر بغل بسازید.

 • مقدار مساوی جوش شیرین و آب را مخلوط کنید تا یک خمیر کنترل کننده عرق ایجاد کنید، سپس بگذارید 20 تا 30 دقیقه بماند. مخلوط را با آب بشویید.
 • سعی کنید از سرکه سیب یا سرکه های دیگر برای خنثی کردن باکتری های طبیعی زیر بغل استفاده کنید. این ماده باعث خشکی پوست می شود و زیربغل را خشک نگه میدارد.
 • مخلوطی از آب لیمو و رب گوجه فرنگی را قبل از خواب زیر بغل بگذارید و 15 دقیقه بماند.
 • خمیری از برگ های گردو و اوکالیپتوس تهیه کنید.

ساخت دئودورانت طبیعی برای عرق زیر بغل

محصولات رفع عرق زیر بغل را به درستی استفاده کنید 

به طور کلی، اگر با عرق زیر بغل مبارزه می کنید، باید قبل و بعد از خواب از دئودورانت استفاده کنید؛ اولین کار پس از بیدار شدن و پس از حمام. همیشه دست های خود را با آب پاک و صابون بشویید، خشک کنید، سپس یک لایه نازک از دئودورانت یا ضد عرق را زیر بغل خشک بمالید.

 • برخی از افراد قبل از خروج از منزل، و یا قبل از لباس پوشیدن دئودورانت، اعمال می کنند. اگر زیرپوشهای شما در حال حاضر عرق دارند، کاری برای کنترل بو و عرق نمی توانید انجام دهید. ابتدا باید زیر بغلتان را تمیز کنید.
 • اگر در حال حاضر عرق دارید، محصول را بر روی عرق مصرف نکنید زیرا باعث کنترل بو نمی شود. در عوض، باید با استفاده از صابون و آب زیر بغل را بشویید و سعی کنید خود را خنک نگه دارید. سپس محصول تازه را زیر بغل بمالید.

محصولات رفع عرق زیر بغل را به درستی استفاده کنید 

کاهش عرق زیر بغل

برای کاهش عرق زیر بغل به طور منظم دوش بگیرید

کنترل عرق زیر بغل علاوه بر محصولات و داروها نیاز به رعایت بهداشت دارد. بدن خود را تمیز و خشک نگه دارید تا عرق زیر بغل را کنترل کنید. سعی کنید به طور مرتب حمام کنید. 

 • در طول تابستان، اگر در منطقه مرطوب زندگی می کنید، زمان کمی بین دوش گرم و لباس پوشیدن بگذارید. بگذارید کاملا خشک شوید و بدن خنک شود سپس لباس بپوشید.

برای کاهش عرق زیر بغل به طور منظم دوش بگیرید

برای کاهش عرق زیر بغل، بعد از استفاده از پیراهن آن را بشویید

اگر عرق کرده اید حتما لباس خود را بشویید. بوی زیر بغل ناشی از عرق نیست. این بو ناشی از باکتری هایی  است که از عرق خشک شده باقی مانده اند و بوی ناخوشایند ایجاد می کنند.

 • اگر لباس ها را نشویید، باکتری های ناشی از عرق با گذشت زمان رشد می کنند و بوی بدتری ایجاد می شود. لباس ها را مرتبا عوض کنید و آنها را تمیز نگه دارید.
 • اگر خیلی عرق می کنید، لباس خود را بیشتر عوض کنید، حتی اگر در وسط روز باشد. اگر می دانید ممکن است سر کار عرق کنید، یک لباس در کیف خود داشته باشید و در صورت لزوم آن را عوض کنید.

برای کاهش عرق زیر بغل، بعد از استفاده از پیراهن آن را بشویید

برای کاهش عرق زیر بغل، لباس زیر را بپوشید

 تی شرت های سفید تمیز عرق زیادی جذب می کنند. بنابراین سعی کنید لباس زیر بپوشید. 

 • لباس زیر را نیز به طور مرتب بشویید. 

برای کاهش عرق زیر بغل، لباس زیر را بپوشید

برای کاهش عرق زیر بغل، موهای زیر بغل را بزنید

اگر خیلی عرق می کنید، موهای زیر بغل را اصلاح کنید. اصلاح موهای زیر بغل، باعث خنک شدن منافذ پوست نمی شود و یا عرق کمتری تولید نمی کند، این کار مانع از جمع شدن عرق زیر بغل می شود.

 • مهم این است که بدانید موهای بدن، از جمله موهای زیر بغل و حتی موهای صورت، در هوای گرم باعث جمع شدن عرق و ترشح عرق می شود. اصلاح موهای بدن باعث کاهش عرق می شود اما باعث افزایش عرق کردن می شود.

برای کاهش عرق زیر بغل، موهای زیر بغل را بزنید

برای کاهش عرق زیر بغل، رژیم خود را تغییر دهید

طبق مطالعات اخیر، غذاها بر روی بوی عرق شما اثر می گذارند. اگر عرق می کنید بهتر است رژیم غذایی که باعث بدتر شدن عرق می شود را بدانید.

 • پیاز، سیر و سایر غذاهایی که در خانواده پیاز قرار دارند، باعث ایجاد سولفور در عرق می شود. بعضی از ادویه ها مانند آسافتیدا، زیره و پودر کاری نیز و سبزیجات مانند کلم و کلم بروکلی نیز بوی بد ایجاد می کنند.
 • رژیم غذایی که دارای گوشت قرمز، لبنیات و یا الکل است، عرق های متفاوتی بوجود می آورد.
 • کپسایکین، که در فلفل تند یافت می شود، گیرنده های عصبی دهان را تحریک می کند و احساس گرما می کنید. هیپوتالاموس سیگنالی برای عرق کردن می فرستد.

برای کاهش عرق زیر بغل، رژیم خود را تغییر دهید

برای کاهش عرق زیر بغل و کاهش شاخص توده بدن ورزش کنید

اگر توده بدن شما بالا باشد، بدن برای خنک نگه داشتن خود عرق می کند. 

 • بهترین و سریع ترین راه برای از دست دادن وزن، افزایش فعالیت بدنی و کاهش کالری است. سعی کنید پروتئین هایی مانند حبوبات، مرغ بدون چربی و تخم مرغ را جایگزین غذاهای سرخ شده، لبنیات و گوشت قرمز کنید و مقدار غلات و سبزیجات را در رژیم غذایی افزایش دهید.
 • در طول روز آب بخورید و سعی کنید ورزش کنید. با پیاده روی طولانی در صبح و شب شروع کنید، سپس برای از بین بردن عرق بدن و خنک شدن دوش بگیرید.

برای کاهش عرق زیر بغل و کاهش شاخص توده بدن ورزش کنید

برای کاهش عرق زیر بغل از درمان های پزشکی استفاده کنید

در مورد گزینه های درمان عرق زیر بغل با دکتر خود صحبت کنید

Hyperhidrosis Axillary نام بالینی عرق کردن بیش از حد است و در خصوص گزینه های مختلف درمان با پزشک عمومی صحبت کنید. به احتمال زیاد اولین بار درمان های موضعی مبتنی بر آلومینیوم توصیه می شود، اما روش های دیگری نیز موجود است.

 • در برخی موارد، آنتی کولینرژیک خوراکی مانند روبینول توصیه می شود، که مانع از عرق کردن، به ویژه زیر بغل می شود.
 • با پزشک خود در مورد تزریق onabotulinumtoxina صحبت کنید. این روش درمانی به طور متوسط شش تا هشت ماه موثر است.

در مورد گزینه های درمان عرق زیر بغل با دکتر خود صحبت کنید

درمان iontophoresis برای کاهش عرق زیر بغل

این نوع درمان الکتریکی معمولا شامل دو تا چهار جلسه 20 دقیقه ای در هفته می باشد. آب برای انجام جریان الکتریکی کوچک بر روی پوست استفاده می شود که به کاهش عرق کردن برای چند هفته یا چند ماه کمک می کند. 

درمان iontophoresis برای کاهش عرق زیر بغل

در مورد سمپاتکتومی توراسیس به عنوان آخرین راهکار برای درمان کاهش عرق زیر بغل فکر کنید

این درمان با استفاده از ابزار اندوسکوپی کوچک که در زیر زیر قرار داده شده است، برای قطع اعصاب سمپاتیک که موجب عرق می شود، استفاده می شود. این درمان موثر است، اما خطرناک است و با عوارض جانبی از جمله مشکلات تنفسی، آسیب عصبی و عرق بیش از حد در قسمت های دیگر بدن می شود.

در مورد سمپاتکتومی توراسیس به عنوان آخرین راهکار برای درمان کاهش عرق زیر بغل فکر کنید

بوتاکس را به عنوان یک راه حل بلند مدت برای کاهش عرق زیر بغل در نظر بگیرید

به لحاظ نظری، تزریق بوتاکس برای کنترل عرق زیر بغل تا شش ماه مورد استفاده قرار می گیرد و موفقیت محدودی در این روش گزارش شده است. این روش در شرایطی که عرق شدید باشد توصیه می شود زیرا درمان پرهزینه و بسیار دردناک است.

 • هیچ پیوند پزشکی اثبات شده ای بین بوتاکس و عرق کردن وجود ندارد، و معمولا این روش به عنوان به عنوان درمان توسط جامعه پزشکی توصیه نمی شود. با این حال استفاده می شود.

بوتاکس را به عنوان یک راه حل بلند مدت برای کاهش عرق زیر بغل در نظر بگیرید

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: m.wikihow.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91