Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
برای رفلاکس معده چی خوبه

رفلاکس معده مشکلی است که بیشتر بزرگسالان با آن روبرو می شوند. این مشکل باعث سوزش در پشت استخوان قفسه سینه می باشد که به گلو نیز انتقال داده می شود و بیشتر نوعی علامت است تا بیماری. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه حلقه ای معده شل شده و زمانی که نیازی به باز شدن نیست باز شود. در این حالت اسید از معده به طرف مری برمی گردد و باعث سوزش معده می شود. سوزش معده باعث سوختن گلو نیز می شود. ممکن است رفلاکس معده بدون سوزش معده داشته باشید اما ممکن نیست سوزش معده بدون رفلاکس داشته باشید. اگر از سوزش معده رنج می برید با تغییر روش زندگی و استفاده از روش های خانگی می توانید این مشکل را حل کنید.

یک قاشق جوش شیرین و رفلاکس معده

یک قاشق پر سدیم بی کربنات یا یک قاشق چایخوری از آن باعث کاهش سوزش معده ناشی از رفلاکس معده می شود. جوش شیرین به عنوان سدیم بی کربنات معمولا شناخته می شود و به خاطر ماده ای که دارد باعث کاهش سوزش معده می شود. این ماده PH بیشتر از 7 دارد و اسید معده را خنثی می کند. خنثی کردن اسید معده به این معنی است که هنگامی که حلقه معده تنبل می شود و اسید به طرف گلو حرکت می کند سوزش اتفاق نمی افتد.
مواد مورد نیاز:
نصف قاشق چایخوری یا یک قاشق چایخوری جوش شیرین
یک لیوان آب تازه
روش مصرف:
نصف قاشق چایخوری یا یک قاشق چایخوری جوش شیرین را داخل یک لیوان آب که دارای 8 اونس آب است، بریزید. خوب به هم بزنید سپس محلول را بخورید. همچنین می توانید این کار را تکرار کنید اما بیش از هفت نصف قاشق چایخوری جوش شیرین در 24 ساعت مصرف نکنید. همچنین این دستور را بیش از یک هفته استفاده نکنید زیرا مقدار زیاد نمک آن باعث تورم و التهاب می شود.

مصرف آب آلوئه ورا برای کاهش درد معده

آلوئه ورا گیاهی است که برای کاهش سوزش معده استفاده می شود اما تاثیر آن بیشتر از این است. این ماده می تواند علاوه بر کاهش سوزش معده باعث کاهش التهاب نیز شود. در واقع هر گاه شکم شما شروع به ورم کردن می کند یا مری درد می گیرد یک لیوان آب آلوئه ورا به کاهش درد کمک می کند.
مواد لازم:
نصف فنجان آب آلوئه ورا
روش مصرف:
نصف فنجان آب آلوئه ورا را پیش از غذا بخورید. به یاد داشته باشید آلوئه ورا ملین است بنابراین سعی کنید آبمیوه ای بخورید که ترکیب ملین ندارد.

جویدن آدامس و رفلاکس معده

مطالعات نشان می دهد جویدن آدامس بدون قند برای نیم ساعت بعد از غذا باعث کاهش سوزش معده می شود. جویدن آدامس غدد بزاقی را تحریک می کند و باعث افزایش جریان بزاق دهان می شود. هر اسیدی در شکم رقیق می شود و تمام مواد داخل معده را به سرعت می شوید. بزاق دهان که قورت می دهیم باعث رفلاکس بی درد می شود.
مواد لازم:
یک آدامس بدون قند
روش مصرف:

بعد از غذا یک آدامس بدون قند را به مدت سی دقیقه بجوید تا سوزش معده ایجاد نشود.

چانه به سمت بالا(دراز نکشید)و رفلاکس معده

سوزش معده شبها بدتر میشود زیرا  در هنگام خواب دراز کشیده هستید. در این حالت جاذبه زمین خلاف شما عمل میکند و محتویات معده راحتتر به سمت مری حرکت کرده و باعث رفلاکس معده میشود. سعی کنید زیر سرتان را شش اینچ بالا بیاورید. میتوانید از بالشت برای افزایش ارتفاع استفاده کنید و توجه کنید که بالشت ها نرم نباشند. سه تا چهار ساعت بعد از غذا خوردن دراز نکشید زیرا شکم پر باعث می شود محتویات شکم به قسمت پایین مری فشار بیاورد.

چطور، چه چیزی و چه زمانی و رفلاکس معده

به روش خوردن خود توجه کنید: لقمه ای بزرگ برندارید. سعی کنید لقمه های کوچک را آرام بخورید و به معده زمان بدهید تا عمل هضم کردن را انجام دهد و به او بهانه ای برای ترشح اسید اضافی ندهید.
به آن چه می خورید توجه کنید: احتمالا می دانید برخی غذاها باعث سوزش معده می شوند؛ معمولا غذاهایی که اسید بالایی دارند مانند گوجه فرنگی، مرکبات یا غذاهای تند. از خوردن این غذاها بپرهیزید.
به زمان غذا خوردن توجه کنید: سه تا چهار ساعت پیش از خوابیدن غذا نخورید. دراز کشیدن باعث افزایش فشار بر روی معده می شود و تولید اسید را افزایش می دهد.

اسید بیشتر و رفلاکس معده

هنگامی که اسید باعث سوزش مری می شود حتی نمی توانید اسید بیشتری هضم کنید. در بیشتر موارد رفلاکس معده با نداشتن مقدار کافی اسید در معده اتفاق می افتد. از آن جایی که اسید به قسمت پایین مری اعلام می کند تنگ و بسته شود در صورت نبود اسید مری باز می شود و باعث رفلاکس اسید به مری می شود. اگر این حالت برای شما پیش می آید سعی کنید سرکه سیب خام، خالص و غیر فیلتر شده بخورید تا از رفلاکس جلوگیری شود.
مواد لازم:
3 قاشق چایخوری یا یک قاشق غذاخوری سرکه سیب خام
6 تا 8 اونس آب تازه
روش مصرف:
سه قاشق چایخوری یا یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در 6 تا 8 اونس آب تازه مخلوط کنید و بخورید. می توانید این کار را پیش از خواب انجام دهید یا دو تا سه بار در طول روز. اگر فکر می کنید باعث بدتر شدن رفلاکس می شود از ادامه مصرف آن بپرهیزید.

خوردن موز یا سیب و رفلاکس معده

موز حاوی آنتی اسید طبیعی است که در مقابل رفلاکس معده واکنش نشان می دهد. اگر می خواهید ساده ترین روش رفع سوزش معده را انتخاب کنید روزی یک موز بخورید. همچنین می توانید روزی یک سیب بخورید. سیب را ورقه کنید و دو ساعت پیش از خواب بخورید.

چای ریشه زنجبیل و رفلاکس معده

ریشه زنجبیل باعث کاهش مشکلات معده از جمله حالت تهوع یا رفلاکس می شود. خوردن چای زنجبیل بیست دقیقه پیش از هر وعده غذایی باعث کاهش رفلاکس معده می شود.
مواد لازم:
3 ورقه ریشه زنجبیل
2 فنجان آب
ریشه زنجبیل را به مدت نیم ساعت در آب بجوشانید. مخلوط را صاف کرده و داخل لیوان بریزید و بیست دقیقه پیش از غذا بخورید.

عوامل شروع کننده سوزش معده را بشناسید

بررسی کنید ببینید چه چیزی باعث شروع سوزش معده می شود. همچنین به آن چه می پوشید یا فعالیت هایی که انجام می دهید نیز دقت کنید.

برای جلوگیری از رفلاکس معده، از پوشیدن لباس های تنگ بپرهیزید

لباس های تنگ باعث بدتر شدن سوزش معده می شود. لباس تنگ فشاری اضافی به قسمت پایین مری وارد می کند و باعث رفلاکس می شود.

سیگار کشیدن+مصرف الکل= سوزش معده

سیگار کشیدن و مصرف الکل باعث رفلاکس معده می شود. نیکوتین و الکل باعث ضعیف شدن حلقه معده، مری می شوند بنابراین محتویات معده و اسید راحت تر به طرف مری حرکت می کنند. الکل نیز به طور کلی به معده آسیب می رساند. راه حل؟ سیگار را ترک کنید و الکل کمتر بخورید. هر دو کار باعث بهبود سلامتی شما و جلوگیری از رفلاکس معده می شود.

وزن مناسب و رفلاکس معده

وزن زیاد باعث افزایش احتمال سوزش معده می شود. زیرا افزایش وزن بر قسمت پایین مری فشار وارد می آورد. در این حالت مری گشاد شده و راحت تر باز می شود.

خردل و رفلاکس معده

خردل غذایی قلیایی است که غنی از مواد معدنی و اسیدی ضعیف می باشد. مصرف خردل به طور مستقیم باعث کاهش سوزش معده می شود. زیرا خواص بازی آن باعث می شود تاثیر اسید خنثی شود و درد رفلاکس نیز کاهش یابد. این روش بهترین روش برای جلوگیری از سوزش و رفلاکس می باشد.
مواد لازم:
یک قاشق چایخوری خردل زرد با کیفیت
روش مصرف:
خردل را به صورت مستقیم بخورید.

بادام و رفلاکس معده

روشی طبیعی برای کاهش سوزش معده مصرف بادام بعد از هر وعده غذایی یا هر زمانی که می توانید است. این آجیل خوشمزه تاثیر اسید را در معده خنثی کرده و باعث کاهش سوزش معده می شود.
مواد لازم:
سه تا چهار بادام
روش مصرف:
بعد از هر غذا یا هر زمانی که می توانید 3 تا 4 بادام بخورید. نیازی نیست بیشتر از این بخورید. به یاد داشته باشید در برخی افراد مصرف بادام باعث شروع سوزش معده می شود.

یک فنجان بابونه و رفلاکس معده

سعی کنید یک ساعت پیش از خواب چای بابونه بخورید تا تورم معده کاهش یابد و سطح اسید آن نیز به حالت تعادل برسد. همچنین بابونه باعث کاهش استرس و رفلاکس معده می شود.
مواد لازم:
یک قاشق چایخوری گل بابونه خشک
یک فنجاب آب جوش
عسل یا لیمو
روش مصرف:
یک فنجان آب را بجوشانید سپس حرارت را کم کنید. یک قاشق چایخوری بابونه خشک داخل آن بریزید و بگذارید 45 دقیقه بجوشد. قابلمه را از روی حرارت بردارید و بگذارید چند دقیقه دیگر بماند. چای را داخل لیوان بریزید و کمی به آن عسل یا لیمو بیفزایید.
قرص ها باعث بهبود رفلاکس معده می شوند اما تاثیرات بلند مدت دارند و باعث وابستگی می شوند. در هنگام مصرف روش های خانگی درمان رفلاکس معده باید از روش صحیح و خطا استفاده کنید تا ببیند کدام روش برای شما مناسب است و باعث کاهش سوزش معده می شود.

منبع: everydayroots.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96