Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
اکو قلب جنین چقدر طول میکشد؟

 اگر برای انجام اکوکاردیوگرام جنین به متخصص قلب کودکان ارجاع شده اید، ممکن است از خود بپرسید که چیست و چه انتظاری دارید.  به طور کلی، اکوکاردیوگرام جنین یک سونوگرافی از قلب جنین است که می تواند از چهار ماه پس از لقاح انجام شود.

 اطلاعات ارائه شده در طول سونوگرافی به متخصصان مراقبت های بهداشتی این امکان را می دهد که مشکلات قلبی احتمالی را رد کنند، مشکلات را قبل از تولد درمان کنند یا حتی برای یک موقعیت اضطراری در هنگام تولد برنامه ریزی کنند. اگر در آینده اکوکاردیوگرام جنینی دارید، مهم است که توجه داشته باشید که بسیاری از اوقات این آزمایشات به دلایل احتیاطی تجویز می شوند.

 بنابراین سعی کنید اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما را به یک متخصص قلب کودکان ارجاع داد وحشت نکنید.  حتی اگر نقص قلبی پیدا شود، پیشرفت‌های فناوری پزشکی امکان درمان موثر اکثریت مشکلات را فراهم می‌کند.  در اینجا ما روند اکوکاردیوگرام جنین را از جمله اینکه چه زمانی توصیه می شود و آنچه می توانید انتظار داشته باشید را بررسی می کنیم.

 اکوکاردیوگرام جنین چیست؟

 اکوکاردیوگرام جنین، که گاهی اوقات اکو جنین نامیده می شود، سونوگرافی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب جنین شما استفاده می کند.  اگرچه ممکن است این آزمایش توسط یک متخصص سونوگرافی انجام شود، اما تصاویر توسط متخصص قلب کودکان تفسیر می شود.

 دیویانی چاودوری، md، mha، متخصص قلب کودکان، سخنگوی بخش pa آکادمی اطفال آمریکا، و مدیر پزشکی بیماری‌های مادرزادی قلب بزرگسالان در مرکز قلب نمورز توضیح می‌دهد: «اکوکاردیوگرام جنین زیرمجموعه‌ای از سونوگرافی است.  "این به طور خاص بر روی قلب کودک تمرکز می کند."

 دکتر چودوری همچنین نشان می دهد که نتایج اکوکاردیوگرام جنین را نمی توان  برای هر کسی تفسیر کرد.  برای به دست آوردن بهترین نتایج، این آزمایشات باید توسط متخصص قلب کودکان انجام شود که در نگاه کردن به کل قلب، ساختار، اتصالات و توانایی های پمپاژ آن آموزش دیده است.

 دکتری که در طب مادر و جنین تخصص دارد ممکن است به قلب نگاه کند، اما زمینه و آموزش کل قلب را ندارد.  "اغلب والدین توسط پزشک مادر و جنین یا متخصص زنان و زایمان برای معاینه دقیق قلب معرفی می شوند."

 این آزمایش بدون درد ساختار قلب کودک شما و میزان کارکرد آن را نشان می دهد.  به طور کلی، این نوع سونوگرافی بدون هیچ خطر قابل توجهی برای شما یا کودک در حال رشد شما بی خطر است.

  چگونه می توان تشخیص داد که آیا ضربان قلب جنین شما طبیعی است یا خیر؟

 اغلب اوقات، اکوکاردیوگرام جنین در اتاقی تاریک در حالی که دراز کشیده اید انجام می شود.  اگرچه این آزمایش بر روی قلب نوزاد متمرکز است، اما بسیار شبیه به سونوگرافی معمولی است که در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دریافت می کنید.

 ژل روی شکم شما قرار می گیرد که به امواج صوتی کمک می کند از مبدل (یا گرز) اکوکاردیوگرام به قلب کودک و دوباره برگردند.  فردی که آزمایش را انجام می دهد، عصا را به اطراف حرکت می دهد تا از زوایای مختلف از قلب کودک شما عکس بگیرد.

 دکتر می‌گوید: «این فناوری به ما اجازه می‌دهد تا روی قلب بزرگنمایی کنیم.  ما به چیزهای زیادی نگاه می کنیم. ما به ساختار قلب، عملکرد قلب نگاه می کنیم. ما به دنبال نشتی، انسداد هستیم و مطمئن می شویم که ریتم منظم است یا بی نظمی وجود دارد. مایعی در اطراف قلب وجود دارد، که چهار حفره به درستی تشکیل شده است، خون به درستی به داخل و خارج جریان دارد، و همه اتصالات طبیعی به نظر می رسند."

 به طور کلی، اکو قلب جنین حدود 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.  اما در صورتی که موقعیت کودک شما دیدن قلب را سخت کند ممکن است حتی بیشتر طول بکشد.  علاوه بر این، زمانی وجود دارد که متخصص قلب اطفال پس از انجام بخش اعظم آزمایش توسط سونوگرافیست، عکس های بیشتری می گیرد.  اما هنگامی که اسکن کامل شد، معمولاً با شما می نشینند تا در مورد نتایج صحبت کنند.

  زمان انجام اکو قلب جنین

 ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ممکن است شما را برای انجام اکوکاردیوگرام جنین به یک متخصص قلب کودکان ارجاع دهد تا مشخص کند که آیا مشکلات عمده‌ای در قلب جنین در حال رشد وجود دارد یا خیر.  متخصص قلب کودکان به دیواره‌های قلب، دریچه‌ها، رگ‌های خونی منتهی به قلب و خروج از قلب و توانایی‌های پمپاژ قلب نگاه می‌کند.

 دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است اکوکاردیوگرافی جنین انجام شود.  به عنوان مثال، اگر سابقه خانوادگی مشکلات قلبی دارید، ممکن است کودک شما یک اختلال ژنتیکی مانند سندرم داون داشته باشد، یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در طول یک سونوگرافی معمول مامایی متوجه یک ناهنجاری شده است، ممکن است اکو جنین تجویز شود.  بیشتر اوقات، این آزمایش در حدود هفته 18 تا 24 بارداری انجام می شود.

 دکتر می گوید: «اکوکاردیوگرام جنین را می توان زودتر انجام داد، اما بازه زمانی 18 تا 24 هفته، زمان ایده آلی برای دیدن چیزها است.   اگر چه قلب در اوایل بارداری رشد می کند، اما در هفته 17 یا 18 به اندازه کافی بزرگ است که بتوانیم ساختارها را ببینیم و مطمئن شویم که همه چیز همانطور که باید شکل گرفته است.

اکوکاردیوگرام جنین را می‌توان در اواخر بارداری انجام داد، به‌خصوص اگر والدین دیر به مراقبت‌های دوران بارداری رسیده باشند یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی آنها چیزی مشکوک پیدا کند.  با این حال، او نشان می دهد که گرفتن تصاویر دقیق می تواند دشوارتر باشد.

چرا به اکو جنین نیاز داریم؟

 دلایل متعددی وجود دارد که چرا ممکن است به اکوکاردیوگرام جنین نیاز داشته باشید، از جمله: 

 •   داشتن سابقه خانوادگی مشکلات ژنتیکی قلبی
 •   کشف یک مسئله ژنتیکی در جنین
 •   داشتن فرزند قبلی با نقص قلبی متولد شده است
 •   داشتن یک بیماری مانند دیابت یا لوپوس
 •   باردار شدن با فناوری کمک باروری
 •   نمایش ناهنجاری ها در سونوگرافی جنین از جمله ضربان نامنظم
 •   دریافت نتایج آزمایش غیرطبیعی در سایر آزمایشات
 •   باردار شدن در سنین بالا
 •  مصرف دارویی که باعث ایجاد نقص می شود
 •  سوء مصرف الکل یا مواد مخدر در دوران بارداری
 •   تجربه برخی عفونت ها در بارداری

نتیجه اکو قلب جنین 

  اکثر اکوکاردیوگرام های جنین طبیعی است.  حتی برای افرادی که در موقعیتهای پرخطر قرار دارند، باز هم شانس خوبی وجود دارد که نتایج طبیعی باشند. به عنوان مثال، اگر والدینی دیابت داشته باشند و در طول بارداری سونوگرافی طبیعی داشته باشند، احتمال دارد که اکوکاردیوگرافی جنین آنها نیز طبیعی باشد.

 حتی اگر مشکلی تشخیص داده شود، اغلب مدتها قبل از تولد است که به شما و تیم پزشکی‌تان زمان زیادی می‌دهد تا در برنامه‌ریزی قبل از زایمان شرکت کنید و تعیین کنید که چگونه می‌خواهید وضعیت را مدیریت کنید تا شما و کودکتان در امان بمانید.

 همچنین توجه به این نکته مهم است که گاهی اوقات ناهنجاری هایی که پیدا می شوند مشکلات جدی یا تهدید کننده زندگی نیستند.  بنابراین، در آن شرایط، شما فقط مدت کوتاهی پس از تولد نوزادتان را پیگیری می کنید.  برای نقص های مهم تر، ممکن است کودک شما بلافاصله پس از تولد نیاز به مراقبت فوری داشته باشد.

 همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که اکوکاردیوگرام جنین برای گرفتن همه چیز طراحی نشده است.  به خاطر داشته باشید که قلب کودک شما ممکن است فقط 2 سانتی متر با دریچه های قلب بسیار نازک باشد، بنابراین این احتمال وجود دارد که چیزی جزئی از قلم افتاده باشد.

 «چیزهایی وجود دارد که نمی‌توانیم آن‌ها را پیش‌بینی کنیم، مانند تغییرات در عملکرد قلب یا اینکه عضله قلب بعداً در زندگی دچار مشکل می‌شود» . "اما وقتی قلب شکل گرفت، شکل می گیرد. بنابراین ما به دنبال این هستیم که ببینیم آیا همه چیز وجود دارد و به درستی کار می کند یا خیر."

 با وجود این محدودیتها، اگر اکوکاردیوگرام جنین طبیعی داشته باشید، باید تا حد زیادی اطمینان داشته باشید که احتمال نقص مادرزادی قلب بسیار کم است.

اگر نقصی پیدا شود چه اتفاقی می افتد؟

 اگر نقصی تشخیص داده شود، بیشتر متخصصان قلب کودکان به تفصیل توضیح می دهند که چه چیزی پیدا شده است و مراحل بعدی چه خواهد بود.

«بسته به اینکه کدام نقص قلبی شناسایی شده است، ما سعی می‌کنیم به خانواده انتظار روشنی از آنچه در آینده داشته باشیم، بدهیم.   ما به سؤالاتی پاسخ می‌دهیم که آیا نوزاد باید فوراً به بیمارستان بیاید یا می‌تواند با کسی که اول در اتاق زایمان است باشد. برخی از نقایص قلبی وجود دارد که تا سن 4 سالگی نیازی به جراحی ندارند. 5 ماهه هستند و برخی هستند که فوراً به جراحی نیاز دارند. هر زمان که بتوانیم، می‌خواهیم به آنها اجازه دهیم که یک تجربه باندینگ طبیعی داشته باشند."

حرف آخر

 اگر اکوکاردیوگرام جنین دارید، مهم است که زیاد نگران آزمایش نباشید.  این احتمال وجود دارد که نتایج شما طبیعی باشد و حتی اگر نقصی پیدا شود، این احتمال وجود دارد که این مشکل قبل از تولد یا بعد از زایمان برطرف شود.

 به علاوه، دانستن یک نقص قبل از تولد نوزاد به شما زمان زیادی برای آماده شدن می دهد. اگر در مورد اکوکاردیوگرام جنینی آینده خود سؤال یا نگرانی دارید، یا اگر فکر می کنید شرایطی دارید که چنین وضعیتی را ایجاب می کند، حتماً با پزشک معالج صحبت کنید.

 Paul C. Anisman, MD. Fetal Echocardiogram. Cardiology (Heart Care) at Nemours Children's Health

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92