Ooma
اهمیت مصرف فیبر در بارداری

علاوه بر درشت مغذي ها و ريزمغذي ها، مصرف فيبرهاي غذايي كه آب را در خود نگهداشته و حجم مدفوع را زياد مي كنند ضروري است . فيبرها علاوه بر سرعت دادن به حركت مواد در روده ها، مواد سمي درون روده ها را نيز جذب و به همراه خود دفع مي كنند .و همچنین سطح گلوکز خون را ثابت نگه می دارند. از آنجا كه شدت و سرعت فعاليت دستگاه گوارش زن در بارداري كاهش مي يابد، مصرف مواد فيبري ، بسيار ضروري خواهد بود  .مقدار فیبر مصرفی مورد نیاز بدن مادر باردار 28 گرم در روز پیشنهاد شده است.

انواع فیبرها :

  1. فیبرهای محلول: این فیبرها براحتی در آب حل می شوند و تشکیل ژل داده و منجر به کندی ترانزیت و کندی یا کاهش جذب مواد غذایی می گردد. همچنین این فیبرها به کلسترول و مواد معدنی متصل شده و جذب آنها را کاهش می دهند. این فیبرها شامل صمغ ها و پکتین ها، حبوبات و میوه ها از جمله عدس، لوبیا، نخود،سیب، توت فرنگی و.... می باشند که خواص پائین آورندگی بیشتری در مورد کلسترول دارند.
  1. فیبرهای نا محلول: از جمله سلولز توانایی حمل آب مواد هضم نشده را افزایش می دهند و در نتیجه منجر به افزایش حجم مدفوع و کاهش زمان ترانزیت( افزایش دفعات دفع مدفوع ) می گردند وکمک به کنترل PH  روده می کند. فیبرهای نامحلول شامل سلولز، همی سلولز و لیگنین، غلات و سبزی ها از جمله خیار، گوجه،کاهو،کلم،کرفس،کلم بروکلی،قارچ، هویج، کدو و بادمجان، نان و برنج  سبوس دار و....می باشد.

اگر شما قادر به مصرف فیبر در رژیم غذایی بارداری روزانه خود نیستید جهت مصرف مکمل های فیبری حتما با پزشک خود مشورت کنید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94