Ooma
اهمیت دندان های شیری و اقداماتی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان شیری

اهمیت دندان های شیری از کجا می آید؟ فواید دندان های شیری برای کودک بسیار زیاد است، کودک با کمک دندان ها می تواند تغذیه خوب، و تکلم صحیح داشته باشد. تغذیه خوب و حویدن مناسب غذا باعث می شود از نظر سلامتی کودک در شرایط مناسب باشد. دندان های شیری فضایی را قبل از رشد دندان های دائمی، برای دندان های دائمی ایجاد می کنند. دائمی نبودن د ندان های شیری و از دست دادن دندان ها نباید از اهمیت آنها بکاهد و والدین اینگونه فکر کنند که چون این دندان می افتند پس اهمیت چندانی ندارند. این یک تفکر اشتباه است. برای جلوگیری از مشکلات دندان های دائمی توجه به دندان های شیری ضروری خواهد بود.

یکی از مهمترین مزایای دندان های شیری این است که زمینه رویش صاف و صحیح دندان های دائمی در دهان را فراهم می کنند. این دندانها نقش مهمی در هدایت رویش دندان های دائمی دارد.

وجود پوسیدگی دندان زودرس و از دست دادن زودرس دندان شیری نیز مشکلاتی را برای دندان های جدید می تواند به همراه داشته باشد دارد. بنابراین، جلوگیری از پوسیدگی زودرس نیز مهم است.

اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان اولیه چیست؟

یکی از مهمترین کارهایی که برای جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان باید انجام داد، نظارت بر سلامت دهان و دندان کودک است. کودک شما ممکن است در دوره هایی که هنوز هوشیار نیست به مراقبت شما نیاز داشته باشد. به گفته دندانپزشکان بسیاری پس از رشد دندان، مراقبت صحیح از آنهاو رعایت بهداشت دهان و دندان کودک مهم است. به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • بعد از غذا باید لثه های کودک را با یک حوله تمیز و مرطوب پاک کنید.
 • می توانید شستشوی دندان با مسواک و آب از لحظه بیرون آمدن دندان تمرکز کنید.
 • مسواک با نوک نرم و خمیر دندان مناسب کودکان مفید خواهد بود.
 • در حالی که در ابتدا شما به آرامی دندان هایش را تمیز می کند، کودک یاد می گیرد پس از مدتی خودش دندان هایش را تمیز کند.
 • یکی از موثرترین اقدامات، اولین قرار ملاقات با دندانپزشک با کودک شما خواهد بود.

طبق توصیه دندانپزشکان شما باید کودک خود را با مراجعه دندانپزشکی قبل از آسیب دیدن دندان هایش با دندانپزشکی آشنا کنید. برای مثال اگر ساکن تهران هستید، قبل از اینکه مشکلی در دندان های کودک مشاهده شود، قبل از اینکه کودک دچار پوسیدگی دندان یا دندان درد شود، به یک دندانپزشکی کودکان در تهران حتما مراجعه داشته باشید.

این کار چندین مزیت دارد، علاوه بر اینکه از مشکلات دندانی کودک مانند پوسیدگی و درد دندان جلوگیری می شود، باعث می شود کودک با محیط خوب و کودکانه بسیاری از این دندانپزشکی های تخصصی کودکان آشنا شود.

متاسفانه بسیاری از ما تا زمانی که کودک دچار دندان درد و مشکلات دندانی نشود به دندانپزشکی مراجعه ای نداریم، این باعث می شود که کودک خاطره و ذهنیت نامناسب از دندانپزشکی داشته باشد، در حالی که قبل از بروز چنین مشکلاتی میتوان به دندانپزشکی مراجعه کرده تا هم سلامت دندان های کودک مورد بررسی قرار بگیرد و هم اینکه کودک با محیط دندانپزشکی کودکان آشنا شود. محیط این دندانپزشکی ها کودکانه طراحی شده اند و برای کودکان خوش آیند است. علاوه بر این دندانپزشکان کودکان علاوه بر سپری کردن دوره دندانپزشکی عمومی، دوره های تخصصی دندانپزشکی اطفال را نیز سپری کرده اند.

چگونه پوسیدگی دندان شیری را درمان کنیم؟

فرآیندهای کلی درمان باتوجه به پوسیدگی هایی که به مینای دندان محدود شده یا عمیق شده اند و به اعصاب دندانی رسیده اند متفاوت است.

اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، وارنیش فلوراید ممکن است روش مناسبی باشد. با این تکنیک که تولید مواد معدنی را احیا می کند، می توان از پوسیدگی جلوگیری کرد.

اگر پوسیدگی در اطراف لایه های زیرین دندان وجود داشته باشد، اگر درمان ها به اندازه کافی موثر نباشند، یک فرآیند خارجی اتخاذ می شود.

در موارد پیشرونده پوسیدگی دوران کودکی، ممکن است به روشی مشابه روش مورد استفاده در بزرگسالان نیاز باشد. می توان برنامه های درمانی شبیه به عصب کشی دندان بزرگسالان و پر کردن را اعمال کرد.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileمریم نیازی1402/10/22

  بچه ی من هرشب مسواک زد و بازم دمدونش خراب شد، یه چیزی توی این خمیر دندونا بود...

  • profileیاسمن بهراد1402/10/09

   آ آ ل5عرg