Ooma
افزودن نمک  به غذای کودک: مجاز یا غیر مجاز

 من به غذای کودک 9 ماهه ام نمک نمیزنم!  ولی غذای او بسیار بد مزه است .آیا اگر نمک اضافه کنم خوش اشتها تر نمیشود؟

 کودک از طعم و مزه غذاها هیچ تجربه ای ندارد. او همه غذاها را میخورد و با چیز دیگری مقایسه نمیکند. توصيه ما به مادران اين است که هنگام پختن غذاهاي تکميلي به هيچ عنوان خودشان غذا را تست نکنند زيرا اگر تشخيص بدهند که غذا کم نمک است به آن نمک ميزنند و اين کار بسيار خطرناک است. اين موضوع دو دليل مهم دارد؛ اول اينکه مادر کودک را ناخواسته به سمت غذاهاي شور ترغيب ميکند و باعث ميشود تا کودک در دوران بزرگسالي علاقه بيشتري به مصرف نمک داشته باشد. حتي توصيه ما اين است که خانواده‌ها از همان دوران کودکي فرزندشان از آوردن نمکدان سر سفره يا ميز غذا خودداري کنند. دليل مهم‌تر هم اين است که در 2 سال اول زندگي کودک، کليه‌ها به طور کامل کار نميکنند و با مصرف نمک زياد، شاهد تجمع آب و نمک در بدن کودک و متاسفانه اختلالات کليوي، قلبي و ريوي خواهيم بود که جان کودک را به خطر مي‌اندازند. 

تا سن يک سالگي اضافه کردن نمک و شکر در غذاهاي کودک ممنوع است اما از سن يک سالگي به بعد، مادر بايد حداکثر 3 انگشت خود (مثلا انگشت شست، نشانه و ميانه) را به صورت فشرده در ظرف نمک فرو ببرد و بعد از کمي فشار آرام دستش را از ظرف خارج کند. دانه‌هاي نمکي که بين انگشتان او باقي مي‌ماند، مقدار نمک مجازي است که بايد در غذاي کودک آن هم بعد از سن مجاز، ريخته شود.
 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


  • profileمانیا* maria1400/02/26

    خوب نمک نزنیم شکر نزنیم چی بزنیم بچه اصلا بدون مزه غذا نمیخوره هر کاری میکنم