Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
آیا کوچک کردن بینی در خانه ممکن است؟!


اگر شما هم از فرم بینی خود ناراضی هستید شاید در اینترنت "روش های کوچک کردن بینی در خانه" را جستجو کرده و عباراتی همچون کوچک شدن بینی گوشتی با ورزش، کوچک شدن بینی با نخ، کوچک کردن بینی در خواب یا حتی کوچک شدن بینی با آبلیمو و خمیر دندان را دیده باشید. اما آیا این روش‌ها واقعا در تغییر فرم و ظاهر بینی تاثیرگذارند؟ و می‌توانند جایگزینی برای عمل بینی با بهترین جراح بینی در شیراز باشند؟ با در ادامه با ما همراه باشید:


قبل از پاسخ به این سوال بهتر است با ساختار داخلی بینی آشنا شویم و بفهمیم که بینی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

آشنایی با ساختار تشکیل دهنده بینی

همانطور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید می‌توان ساختار داخلی بینی را به 3 بخش پوست، استخوان و غضروف تقسیم بندی کرد.

 - پوست بینی: لایه رویی بینی را پوست بینی تشکیل می‌دهد که در افراد مختلف ضخامت متفاوتی دارد.

- استخوان بینی: تقریبا یک سوم بخش بالایی بینی را استخوان بینی تشکیل می‌دهد که البته طول و میزان استخوان بینی هر فرد تا حد زیادی به نوع بینی وی (گوشتی یا استخوانی) بستگی دارد.

- غضروف بینی: غضروف‌های بینی در محل انتهای استخوان بینی و نوک بینی قرار دارند که بافت نرم‌تری از استخوان بینی دارند. اگر بینی خود را لمس کنید متوجه می‌شوید که بافت پایین بینی و قسمت نوک آن نرم‌تر از قسمت بالایی بینی (استخوان بینی) است.

زمانی که قصد تغییر شکل بینی خود را دارید نیاز است یکی از این 3 بخش (یا هر 3 آن‌ها) تغییر کند. به عنوان مثال برای از بین بردن قوز بینی حتما نیاز است استخوان تیغه بینی تراشیده شود تا بتوان برآمدگی بینی را برطرف کرد. یا مثلا برای اصلاح افتادگی نوک بینی باید غضروف نوک بینی تقویت گردد. به طور مشابه اگر کسی دارای بینی پهن است نیاز است تا استخوان بینی تراشیده شود و یا بافت غضروفی تقویت گردد.
 

آیا كوچك كردن بيني بدون عمل جراحي در خانه ممکن است؟

حال با توجه به اطلاعاتی که از ساختار کلی و برخی از ایرادات رایج بینی به دست آوردیم می‌توانیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا روش های کوچک کردن بینی در خانه واقعا در تغییر فرم و ظاهرا بینی موثر است؟
پاسخ به این سوال منفی است، چرا که روش‌های گفته شده هیچکدام قادر به تغییر ساختار داخلی بینی نیستند و شاید بتوانند تا حدود کمی در کاهش تورم پوست موثر باشند. حتی سایر روش‌های غیر جراحی بینی همچون پلکسر بینی، تزریق آنزیم، فیلر و غیره نیز تنها توانایی ایجاد تغییرات اندک و موقتی در سطح پوست را دارند و به هیچ عنوان نمی‌توانند در استخوان و غضروف بینی تغییر ایجاد کنند. (استفاده از این روش‌ها به دلایل عوارض بالا و ماندگاری پایین به هیچ عنوان توصیه نمی‌شوند.)

اگر فرد از فرم ظاهری بینی خود رضایت نداشته باشد و بخواهد تغییراتی در آن ایجاد کند موثرترین و مطمئنترین روش، جراحی بینی نزد یک جراح باتجربه است، چرا که عمل نزد جراح بینی با تجربه، دستیابی به نتیجه رضایت بخش جراحی را تا حدود زیادی تضمین می‌کند و ریسک و عوارض ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

استفاده از روش‌های تغییر ظاهر بینی بدون جراحی تنها اتلاف وقت و هزینه را به دنبال دارد، حتی در موارد زیادی افراد با انجام این روش‌ها سلامتی خود را به خطر می‌اندازند.

دلایل روی آوردن به روش‌های تغییر فرم بینی بدون جراحی

اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرا افراد به روش‌های کوچک کردن بینی در خانه روی می‌آورند؟ در ادامه به برخی از این موارد پرداخته ایم:

- هزینه‌های بالای جراحی بینی: امروزه هزینه‌های جراحی زیبایی بالاست و همه افراد توان پرداخت آن را ندارند. از این رو متقاضیان عمل بینی یا از انجام آن صرف نظر می‌کنند و به سایر روش‌های تغییر فرم بینی رو می‌آورند و یا عمل بینی ارزان با جراحان تازه کار را انتخاب می‌کنند. انجام عمل بینی با جراحان تازه کار و کم تجربه صرفا به دلیل هزینه پایین‌تر به هیچ عنوان کار صحیحی نیست، چرا که ممکن است نتیجه نامطلوبی برای فرد به دنبال داشته باشد. پرداخت هزینه عمل بینی اقساط پیشنهاد بسیار مناسبی برای افرادی است که تمایل به انجام جراحی بینی دارند اما توان پرداخت یکجای هزینه‌های آن را ندارند.

- ترس از بیهوشی: ترس از بیهوشی یکی از عواملی است که افراد را از انجام جراحی بینی و دستیابی به یک بینی زیبا با ماندگاری دائمی باز می‌دارد. اما آیا واقعا بیهوشی ترس دارد؟! پاسخ به این سوال منفی است. باید بدانید که در هر جراحی، متخصص بیهوشی از ابتدا تا پایان عمل وضعیت بیمار را تحت کنترل دارد بنابراین جای هیچ نگرانی نیست. به علاوه امروزه با استفاده از داروهای بیهوشی جدید احتمال حالت تهوع و سردرد بعد از به هوش آمدن نیز تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است.
- ترس از درد جراحی بینی: یکی دیگر از عواملی که ممکن است افراد را از جراحی بینی منصرف کند ترس از درد عمل بینی است. اما جالب است بدانید اکثر افرادی که جراحی بینی انجام می‌دهند از ابتدا تا پایان دوره نقاهت هیچ دردی احساس نمی‌کنند، چرا که در زمان عمل در بیهوشی کامل هستند و پس از آن نیز در صورت لزوم و بر اساس صلاحدید جراح خود داروهای مسکن مصرف می‌کنند. 

- ترس از نتیجه نامطلوب جراحی بینی: دسته دیگری از افراد ممکن است به دلیل ترس از نتیجه نامطلوب جراحی بینی از این کار صرف نظر کنند. این نگرانی کاملا قابل درک است، چرا که بینی عضو بسیار مهمی در چهره فرد است و در زیبایی صورت به شدت نقش دارد، اما با انتخاب جراح متبحر و باتجربه می‌توان تا حدود بسیار زیادی از نتیجه رضایت بخش عمل بینی اطمینان حاصل کرد.


سخن آخر
همانطور که پیش‌تر گفته شد روش‌های تغییر فرم بینی بدون جراحی مانند روش های کوچک کردن بینی در خانه، قادر به تغییر ساختار داخلی و فرم بینی نیستند. چنانچه شما هم تمایل به انجام عمل بینی دارید اما ترس از جراحی و یا هزینه بالای آن شما را از انجام این کار باز می‌دارد می‌توانید با کمک وب سایت پزشک 24 آگاهی و اطلاعات خود را پیرامون جراحی زیبایی بینی بالا ببرید.

امتیاز مطلب: 100% 100