Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
آیا همزمان با مصرف دارو شیرخوار با شیر مادر تغذیه میشود؟

مصرف اکثر داروها در دوران شیردهی منعی ندارد ولی اگر منع مصرف براي یک داروي خاص وجود داشته باشد، یک داروي مناسب دیگر توسط پزشک جایگزین آن میگردد. معدودي از داروها به دلیل سمی بودن و ورود مقدار زیاد آن در شیرمادر و آثار بالینی که براي شیرخوار دارد یا نباید در زمان شیردهی مصرف شوند و یا باید با نهایت احتیاط مورد استفاده قرار گیرند.بهر حال در همه شرایط بویژه در بارداري و شیردهی براي مصرف دارو با پزشک مشورت نمایید.داروهایی مثل استامینوفن،آسپیرین و مسکن هاي ساده،داروهاي ضد فشار خون،سرماخوردگی و آنتی هیستامین ها به مقدار معمولی و مدت کوتاه و بسیاري از آنتی بیوتیک ها مانعی براي شیردادن نیستند و در صورت تجویز پزشک می توانید مصرف نمایید. تعداد داروهایی که منع شیردهی دارند،زیاد نیستند و اگر جایگزین ایمن تري نداشته باشند و با توصیه پزشک مجبور به استفاده از آن ها باشید باید در طول مدت شیردهی شیر خود را بدوشید و دور بریزید تا ترشح شیر ادامه داشته باشد و پس از قطع دارو به شیردهی ادامه دهید. قبل از شروع مصرف این گونه داروها می توانید چندین نوبت شیرخود را دوشیده و ذخیره کنید تا براي تغذیه شیرخوار استفاده گردد.
به طور کلی توصیه میشود مصرف دارو توسط مادر بلافاصله بعد از اتمام یک وعده شیردادن باشد. و در مورد داروهایی که یک بار در شبانه روز مصرف میشوند بهتر است زمان مصرف، قبل از طولانیترین خواب کودك باشد که معمولاً در شب است.
 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 87% 87