Ooma
آیا عمل اسلیو معده درد دارد؟

عمل اسلیو معده یک روش جراحی برای کاهش حجم معده کسانی است که اضافه وزن شدیدی دارند و نمی ‌توانند با ورزش و رژیم غذایی وزن خود را کاهش دهند. به همین دلیل اسلیو معده امروزه به یکی از روش ‌های رایج و پرطرفدار برای کاهش وزن تبدیل شده است. این جراحی همانند جراحی ‌های دیگر عوارضی به‌ همراه خواهد داشت که یکی از شایع‌ ترین این عوارض درد خفیف و یا شدید پس از جراحی است. به همین دلیل در ادامه این مقاله به بررسی درد بعد از عمل اسلیو معده می ‌پردازیم و راهکارهایی را برای کاهش درد و مدیریت آن ارائه خواهیم داد.

عمل اسلیو معده چه زمانی پیشنهاد می ‌شود؟

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، در مواقعی که فردی چاقی بیش از حد داشته باشد و ورزش و رژیم غذایی برای کاهش وزن او موثر نبوده باشد، پزشک توصیه به عمل اسلیو معده می‌ کند. در واقع برای افرادی که شاخص توده بدنی بالای 40 دارند، عمل اسلیو معده موثر خواهد بود. همچنین کسانی که چاقی آن ها مرتبط با بیماری ‌های زمینه‌ای مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی و ...است، می ‌توانند اقدام به عمل اسلیو معده کنند.

علاوه بر این کسانی که سابقه خانوادگی در چاقی دارند و یا مشکلات روانی آنها منجر به چاقی شده است، کاندیداهای مناسبی برای این عمل هستند. این افراد با مشورت پزشک و با در نظر گرفتن مزایا و معایب عمل اسلیو معده می ‌توانند اقدام به جراحی کنند.

درد بعد از عمل اسلیو معده چقدر است و تا چه زمانی ادامه دارد؟

درد از عوارض شایع پس از جراحی اسلیو معده است، اما در نظر داشته باشید که بیمار حین عمل هیچ دردی را احساس نمی‌کند. درد پس از جراحی به وجود می‌آید و معمولا در روزهای اول بیشتر است و به تدریج کاهش پیدا می‌کند. شدت درد در بین بیماران متفاوت است، اما معمولا اکثر بیماران درد کم و قابل تحملی را تجربه می‌ کنند. بیمارانی هم که درد بیشتری دارند می ‌توانند با داروهای مسکن و رعایت برخی نکات درد خود را کاهش دهند.

درد پس از جراحی باید به تدریج کم شده و از بین برود، بنابراین در صورتی که درد شما شدت پیدا کرد حتما به پزشک مراجعه کنید و آن را جدی بگیرید.

 

عوامل تاثیرگذار بر درد بعد از اسلیو معده

عوامل مختلفی می توانند بر درد بعد از عمل اسلیو معده تاثیرگذار باشند:

شاخص توده بدنی: کسانی که اضافه وزن بیشتری دارند و شاخص توده بدنی آن ها بالا است، معمولا درد بیشتری را تجربه خواهند کرد.

عفونت: بیمارانی که دچار عفونت در محل جراحی شوند، درد بیشتری خواهند داشت.

اسید معده: بعد از عمل اسلیو معده، معده اسید بیشتری تولید کرده و منجر به درد در ناحیه شکم می شود.

تغییرات پس از جراحی: درد بعد از عمل اسلیو معده می تواند به دلیل تغییرات هورمونی روده و معده باشد.

التهاب: پس از جراحی، معمولا ناحیه جراحی شده و محل بخیه ها دچار التهاب و قرمزی می شوند که این مورد می تواند یکی از عوامل تاثیرگذار بر افزایش درد باشد.

مراقبت های پس از عمل: بیماران در صورت داشتن فعالیت های زیاد و سنگین و همچنین رعایت نکردن نکات پس از عمل، منجر به تشدید درد می شوند.

سن بیمار: بیمارانی که سن بیشتری دارند، درد بیشتری را تجربه می کنند.

سلامت بیمار: افرادی که دارای بیماری های زمینه‌ای مانند بیماری قلبی هستند، دچار درد بیشتری می شوند.

راهکارهای کاهش و مدیریت درد بعد از اسلیو معده

درد بعد از عمل اسلیو معده را می‌توان با استفاده از راهکارهایی کاهش داد و به تدریج از بین برد. قبل از هرچیز برای تسکین درد باید از داروهای مسکنی که جراح اسلیو معده در تهران برای شما تجویز کرده استفاده کنید. در صورت استفاده از این داروها طبق دستورالعمل پزشک، درد شما به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

علاوه بر این می توانید از روش های دیگری مانند استفاده از کمپرس سرد بر روی محل جراحی برای کاهش درد و تورم کمک بگیرید. راهکارهای دیگری که می‌ توانند تا حدودی به کاهش درد بعد از عمل اسلیو معده کمک کنند، عبارتند از:

·     استراحت کافی

·     رژیم غذایی مناسب

·     خودداری از مصرف الکل و دخانیات

 

 

اگر درد بعد از عمل اسلیو معده دائمی شد چه کنیم؟

در صورت به وجود آمدن این مشکل باید به پزشک مراجعه کنید تا علت را تشخیص داده و اقدام به درمان به موقع کند. معمولا پزشک برای حل این مشکل از دارو درمانی و یا جراحی ترمیمی استفاده می کند.

نتیجه گیری

درد بعد از عمل اسلیو معده یکی از عوارض شایع این عمل محسوب می‌شود و طی یک الی چند هفته به تدریج از بین می رود، بنابراین نگران دردی که تجربه خواهید کرد نباشید. اما در صورت تشدید شدن درد حتما به پزشک مربوطه مراجعه کنید و درمان لازم را انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به وب سایت دکتر شاهین جمیلی مراجعه کنید.

 

امتیاز مطلب: 100% 100