Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
آیا روماتیسم قلبی قابل تشخیص است؟

بیماری روماتیسم قلبی یک نارسایی قلبی است که در اثر وجود اختلال در عملکرد دریچه‌های قلب به وجود می‌آید. تا کنون هیچ آزمایش واحدی که وجود روماتیسم قلبی را نشان دهد به وجود نیامده است. آزمایش ASO یکی از راه های تشخیص عفونت در خون است که با شناسایی تب روماتیسم می توان وجود بیماری روماتیسم را تایید کرد. در حالت کلی پزشک معالج بر اساس معاینات فیزیکی و ارزیابی‌های بالینی با توجه به وجود نشانه‌ها در کنار آزمایش ASO  می‌تواند بیماری را تشخیص دهد. اگر قصد دارید تا اطلاعات کامل‌تری در مورد روماتیسم قلبی بدست آورید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

روماتیسم قلبی چیست؟

روماتیسم قلبی از جمله بیماری‌های قلبی است که در اثر تنگ شدن دریچه میترال قلب به وجود می‌آید. این بیماری در دو نوع حاد (کوتاه مدت) و مزمن (بلند مدت) ایجاد می‌شود. در اثر بیماری روماتیسم قلبی، جریان خون به دلیل تنگ شدن یا ایجاد التهاب در دریچه‌ها نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و در نهایت مسدود می‌شود.

بروز علائمی مانند احساس درد در قفسه سینه، کم آوردن نفس در هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی و بدنی، داشتن مشکلات تنفسی در هنگام دراز کشیدن، نیاز به نشستن یا راه رفتن در خواب و بیدار شدن، متورم شدن بدن و احساس خستگی و ضعف در بدن می‌تواند از نشانه‌های وجود بیماری روماتیسم قلب باشد که نیاز است در سریع‌ترین زمان به پزشک مراجعه کنید.

ASO در آزمایش خون چیست؟

آزمایش ASO یکی از تست‌هایی است که تشخیص عفونت‌های استرپتوکوکی در بدن را تأیید می‌کند. شاید با مشاهده آزمایش خون این سوال برای شما هم پیش بیاید که ASO در آزمایش خون چیست؟

 در واقع این آزمایش برای مشخص شدن ابتلا به بیماری روماتیسم قلبی توسط پزشک تجویز می‌شود تا ارزیابی و معاینات خود را در بیمار تکمیل کرده باشد. هرگاه در بدن عفونتی پیدا شود، سیستم ایمنی بدن با ترشح ASO به مبارزه با آن می‌پردازد. بالا رفتن میزان ASO در آزمایش خون نشان دهنده عفونت در بدن است.

یکی از اختلالاتی که به دنبال ایجاد بیماری روماتیسم قلبی در افراد مبتلا به وجود می‌آید، تب روماتیسم است که پس از بروز عفونت باکتریایی در اثر وارد شدن باکتری استرپتوکوک ایجاد می‌شود. هر گاه عفونت وارد شده به بدن با آنتی بیوتیک‌ها برطرف نشود، تب روماتیسم به وجود می‌آید. این عارضه می‌تواند بر روی قلب، مفاصل و عملکرد مغز تأثیر منفی گذاشته و آن‌ها را دچار اختلال کند.

وجود تب، دل درد، تحریک‌های پوستی، کاهش شدید وزن، احساس خستگی مفرط و غش، تورم در مفاصل، قرمز شدن و ایجاد حساسیت در قسمت‌های مختلف مفصلی بدن از جمله نشانه‌های بروز تب روماتیسم است. بیشتر کودکان در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند که در صورت ابتلای مکرر، موجب ایجاد عفونت گلو نیز خواهد شد.

شرایط انجام تست ASO به چه نحوی است؟

با توجه به اینکه انجام تست ASO به منظور شناسایی وجود عفونت در خون است، نیاز است تا در هنگام استفاده از سرم، دقت لازم را داشته باشید تا موارد ایمنی رعایت شده باشد زیرا در نتیجه پایانی تأثیر به سزایی خواهد داشت. برای انجام آزمایش ASO نیاز است تا مواردی را رعایت کنید:

  • نیازی به ناشتا بودن بیمار نیست.
  • در صورت مصرف داروی خاص حتماً موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.
  • از مصرف آنتی بیوتیک‌ها به ویژه پنی سیلین خودداری کنید تا در نتیجه آزمایش تأثیر منفی نداشته باشد.
  • دقت داشته باشید محل نمونه‌گیری ضد عفونی شده باشد.
  • از ارائه نمونه همولیزه خودداری کنید تا نتیجه واقعی آزمایش نشان داده شود.

تفسیر آزمایش ASO

هرگاه مقدار عفونت در بدن افزایش یابد، پزشک معالج انجام آزمایش ASO را تجویز می‌کند تا با اندازه‌گیری سطح آنتی‌بادی خون، شدت حاد بودن عفونت وارد شده در بدن را نشان دهد. هر چه میزان این عامل در بدن بیشتر باشد، سطح ASO خون نیز بالا خواهد بود.

اغلب در بیماری‌هایی مانند تب روماتیسم، عفونت‌هایی که عامل آن‌ها باکتری استرپتوکوکی باشد و هرگاه عملکرد صحیح بدن کاهش پیدا کند، تست ASO توسط پزشک تجویز می‌شود. این آزمایش در دو مرحله و با فاصله چند روز انجام می‌شود. وجود آنتی‌بادی ASO پس از یک هفته تا یک ماه پس از ایجاد عفونت در بدن تولید می‌شود. این مقدار بین ۳ تا ۵ هفته به اوج خود می‌رسد و سپس کاهش می‌یابد.

یکی از شیوه‌های شناسایی بیماری روماتیسم قلبی که همان وارد شدن آسیب به دریچه‌های قلب است، انجام آزمایش ASO است که بیشترین کاربرد را در پزشکی دارد. در حالت کلی ASO آنتی‌بادی مورد نیاز بدن برای مقابله با عفونت‌ها را تولید می‌کند که به کاهش آن‌ها کمک می‌کند.

رنج نرمال ASO در آزمایش چقدر است؟

نتیجه تست ASO در افراد با رده‌های سنی می‌تواند متفاوت باشد. هر چه میزان ASO در بدن بیشتر باشد این به معنای وجود عفونت بیشتر در خون است که باید در اسرع وقت رسیدگی شود. به طور کلی رنج نرمال و بحرانی این آزمایش عبارتند از:

  •  نوزادان برابر با ASO مادر
  • کودکان ۶ ماهه تا ۲ ساله = کمتر از ۵۰ واحد تاد بر میلی‌متر
  • کودکان ۳ تا ۴ سال = بین ۵۰ تا ۱۶۰ واحد تاد بر میلی‌متر
  • کودکان ۵ تا ۱۲ سال = بین ۱۷ تا ۳۳۰ واحد تاد بر میلی‌متر
  • بزرگسالان و سالمندان = کمتر از ۶۰ واحد تاد بر میلی‌متر

هومکا و تشخیص رماتیسم قلبی در منزل

برای پاسخ به سوال ASO در آزمایش خون چیست می‌توان گفت روماتیسم قلبی یکی از عارضه‌های مربوط به قلب است که در اثر تنگ شدن دریچه‌های قلب به وجود می‌آید. عدم رسیدگی به این موضوع موجب وارد شدن عفونت به خون شده و در نهایت تب روماتیسم را ایجاد خواهد کرد. برای تشخیص این بیماری نیاز به انجام آزمایش ASO است. چنانچه نمی‌توانید برای تست ASO به آزمایشگاه مراجعه کنید، می‌توانید با هومکا به آسانی این کار را در منزل انجام دهید. مرکز خدمات‌رسانی پزشکی هومکا در استان‌های تهران، کرج، شیراز، اصفهان، اهواز، رشت، تبریز و مشهد آماده ارائه خدمات پزشکی به صورت غیرحضوری به شما است. یکی از قابلیت‌های این مرکز ارائه خدمات تحت پوشش بیمه‌های درمانی و تکمیلی است که برای درخواست آزمایش در منزل کافی است با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا با مراجعه به وبسایت هومکا به نشانی www.homeca.ir، درخواست مورد نظر خود را ثبت نمایید.

امتیاز مطلب: 100% 100