Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
آیا اکسیدان به مو‌ آسیب می‌رساند؟

برای داشتن موهایی خوش‌رنگ و زیبا، رنگ‌زدایی و استفاده از اکسیدان مو مانند اکسیدان 3 درصد، اکسیدان 6 درصد، اکسیدان 9 درصد و یا اکسیدان 12 درصد یک الزام است. عوامل رنگ‌زدا مانند پراکسید هیدروژن و آمونیاک، کوتیکول‌ها را باز می‌کنند و به قشر پوست نفوذ می‌کنند، جایی که رنگ‌دانه‌های مسئول ایجاد رنگ طبیعی در مو قرار دارند. این اتفاق فرآیند اکسیداسیون را آغاز می‌کند، به‌این‌ترتیب ملانین حل و شفاف می‌شود و تنها رنگ زرد کراتین قابل‌مشاهده خواهد بود. رنگ‌زدایی با استفاده از اکسیدان مو به‌طور متوسط ​​50 درصد از پل‌های گوگردی بین الیاف کراتینه مو را از بین می‌برد. پوست سر همچنین با مواد رنگ‌زدای موجود در اکسیدان مو تماس پیدا می‌کند و این تماس ممکن است باعث ایجاد حساسیت یا تغییر فیزیولوژیکی در پوست سر می‌شود.

اکسیدان مو 9 و 12 درصد

این دو اکسیدان مو به‌ویژه اکسیدان 12 درصد که بانام‌های اکسیدان شماره 3 یا ولوم 40 هم در بازار خریدوفروش می‌شود، محصولاتی حرفه‌ای هستند که استفاده از آن‌ها نیازمند دانش و تجربه بالا است. روش نام‌گذاری رایج اکسیدان‌ها بر پایه غلظت هیدروژن پراکسید موجود در آن‌ها است پس اکسیدان مو 9 درصد (ولوم 30 یا اکسیدان شماره 2)، دارای 9 درصد هیدروژن پراکسید و اکسیدان مو 12 درصد دارای 12 درصد از این ماده رنگ‌زدا هستند. رنگ‌زدایی با استفاده از اکسیدان مو 9درصد و 12 درصد به دلیل قدرت بالای آن‌ها (به‌ویژه اکسیدان 12 درصد) موها را ضعیف می‌کند و ویژگی‌های شیمیایی و ساختاری آن‌ها را اصلاح می‌کند. به همین دلیل در صورت استفاده نادرست از این اکسیدان‌های قوی توسط افرادی که تخصص لازم را ندارند ممکن است منجر به شکننده شدن تار مو و در درازمدت خشکی و وز شدگی آن شود.

در حقیقت از اکسیدان 12 درصد به دلیل قدرت آن برای به حداقل رساندن زمان رنگ‌زدایی استفاده می‌شود و موها با استفاده از آن به بالاترین پایه ممکن می‌رسند. همچنین برای رنگزدایی دوم و سوم نیز می‌توان از اکسیدان 12 درصد استفاده نمود که قدرت بالاتر و اثر بیشتری دارد. به خاطر داشته باشید که نمی‌توان از اکسیدان 12 درصد برای رنگ کردن موها استفاده کرد زیرا باعث آسیب رساندن به مو شده و حتی ممکن است رنگ مو را قرمز یا نارنجی کند. کاربرد این اکسیدان تنها برای انجام رنگ‌زدایی (دکلره) است.

نکات مهم در هنگام استفاده از اکسیدان 12 درصد

در هنگام استفاده از اکسیدان 12 درصد  (و اکسیدان 9 درصد) حتماً موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • هنگام رنگ‌زدایی باید حتماً از محلول‌های پلکس استفاده کنید.
  • شرایط کشسانی مو باید قبل از شروع استفاده از اکسیدان موردبررسی قرار گیرد.
  • در طول استفاده از اکسیدان به‌طور مداوم شرایط کشسانی مو باید تست و کنترل شود.
  • اکسیدان 12 درصد نباید تحت هیچ شرایطی برای روشن کردن ریشه مو استفاده شود.
  • زمان رنگ‌زدایی با استفاده از اکسیدان 12 درصد را از 45 دقیقه به 20 تا 30 دقیقه کاهش دهید.
  • مرحله آخر رنگ‌زدایی را با این اکسیدان انجام دهید و در آغاز از آن استفاده نکنید.

معایب استفاده از اکسیدان مو 12 درصد

در صورت استفاده نادرست از این اکسیدان موها به‌سرعت آسیب می‌بینند. کوتیکول‌های مو به‌طور بازگشت‌ناپذیری بازشده و ظاهر آن‌ها ضخیم و خشک می‌شود. از طرفی حالت کشسانی موها هم به‌شدت کاهش‌یافته و موها اصطلاحاً آدامسی می‌شوند. سوختن و کنده شدن موها هم از دیگر عوارض استفاده نادرست از اکسیدان مو 12 درصد است. به همین دلیل است که استفاده از محلول‌های پلکس هنگام رنگ‌زدایی موها به‌خصوص با اکسیدان‌های 9 و 12 درصد ضروری است. توصیه می‌کنیم که بهتر است از این اکسیدانها در خانه استفاده نکنید. کار با اکسیدان 12 درصد به مهارت، ‌سرعت عمل بالا و تجهیزات حرفه‌ای نیاز دارد و بهترین انتخاب این است که این کار به یک فرد متخصص بسپارید.

اکسیدان مو 3 و 6 درصد

برخلاف اکسیدان‌های 9 و 12 درصد، این دو اکسیدان آسیب کمتری به مو می‌رسانند و از آن‌ها بیشتر برای رنگ‌های تیره استفاده می‌شود. باید گفت که با توجه به وجود مقدار کمتری از عامل رنگ‌زدای هیدروژن پراکسید در این اکسیدان‌ها، با استفاده از آن‌ها میزان آسیب‌دیدگی مو کاهش‌یافته و ضرر کمتری به‌سلامت پوست و مو وارد می‌شود.

اکسیدان مو 3 درصد که به اکسیدان ولوم 10 و همچنین اکسیدان 0.5 هم معروف است، از سایر اکسیدان‌ها ضعیف‌تر بوده و قدرت کمتری دارد. از این اکسیدان مو برای رنگ‌های تیره مثل مشکی یا قهوه‌ای استفاده می‌شود و به ثبات و تیرگی مو کمک شایانی می‌نماید. از دیگر کاربردهای اکسیدان 3 درصد، رنگساژ کردن لایت و مش موها است که در کنار رساندن کمترین میزان آسیب به پوست سر و موها انجام می‌شود.

اکسیدان مو 6 درصد که بانام‌های اکسیدان ولوم 20 و همچنین شماره 1 شناخته می‌شود نیز همانند اکسیدان 3 درصد آسیب اندکی به موها رسانده و برای رنگزدایی‌های ضعیف مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین از این اکسیدان مو در فرایند دکوپاژ مو نیز استفاده‌شده و با استفاده از آن می‌توان موهای سفید را به‌خوبی پوشش داد. از دیگر کاربردهای اکسیدان مو 6 درصد، رنگ کردن ریشه موها و ابرو است که نشان‌دهنده ملایمت این اکسیدان و آسیب اندک آن برای پوست و مو است.

محافظت از موهای رنگ‌زدایی (دکلره) و رنگ‌شده

سه قانون اساسی برای داشتن موهای رنگ‌شده و سالم وجود دارد: پیشگیری، آب‌رسانی و تغذیه. بهترین کار این است که با رنگ‌زدایی تدریجی، فقط در چند قسمت شروع کنید که یک رویکرد کمتر تهاجمی است. این روش جلوه طبیعی‌تری داشته و درعین‌حال مدیریت مو را آسان‌تر می‌کند.

پیروی از این چند مرحله ساده از موها مراقبت کرده و از اثرات نامطلوب رنگ‌زدایی با استفاده از اکسیدان مو جلوگیری می‌کند. به‌عنوان‌مثال، در طول حالت دادن تا حد امکان از استفاده از گرما خودداری کنید تا به موهای شما فشار وارد نشود. خشک‌کردن با هوا کم آسیب‌ترین راه‌حل است و در صورت نبود این امکان، کافی است به‌سادگی مو را در یک پارچه تولیدشده از میکروفیبر بپیچید. این ماده جذب بسیار بالایی دارد و مو را به‌طور طبیعی و غیرتهاجمی خشک می‌کند. و برای کسانی که نمی‌توانند بدون سشوار موردعلاقه خود کار کنند، یک محافظت‌کننده حرارتی قبل از خشک‌کردن همیشه توصیه می‌شود. مراقب باشید که گرما را خیلی به مو نزدیک نکنید و در صورت امکان از استفاده از اتوهای مو خودداری کنید.

از شستشوی مکرر باید خودداری کنید. سعی کنید فاصله بین شستشوها را طولانی‌تر کنید تا بتوانید از محو شدن رنگ جلوگیری کنید. حتماً باید از محصولاتی بارنگ ایمن و حاوی مواد مغذی استفاده کنید تا رنگ موی شما برای مدت طولانی‌تری درخشان بماند.

اگر موها از قبل آسیب‌دیده باشند، راه‌حل چیست؟

اگر رنگ‌زدایی و استفاده از اکسیدان مو باعث خراب شدن و آسیب دیدن موهای شما شده است، بهترین راه‌حل استفاده از شامپوهای تقویت‌کننده حاوی سولفات و ویتامین‌های گروه B است. استفاده از این نوع شامپوها برای بازگرداندن تعادل هیدرولیپیدی پوست سر و رساندن بیشترین میزان آب به کوتیکول‌های باز و تار موهای شکننده، متخلخل و کدر ضروری است.

نتیجه‌گیری وراهنمای خرید اکسیدان مو

هر نوع اکسیدان مو با توجه به ویژگی‌ها و قدرت خود کاربرد مشخصی داشته که بهتر است بااطلاع قبلی از آن‌ها استفاده نمود. در کل می‌توان گفت که در صورت استفاده صحیح از اکسیدان می‌توان آسیب‌های وارده به مو را تا حد بالایی کنترل نمود و به بهترین نتیجه ممکن دست‌یافت. برای خرید بهترین اکسیدان مو به فروشگاه اینترنتی شیک بگ، فروشگاه تخصصی آرایشی و بهداشتی سر بزنید. امیدواریم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

امتیاز مطلب: 100% 100