Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
آنزیم کبد باید چند باشه؟

کبد یکی از اندام های داخلی بدن است که در فعالیت و سوخت و ساز مواد غذایی در بدن نقش دارد و به دستگاه گوارش کمک می کند تا کارش را به درستی انجام دهد. بنابراین سلامت آن بسیار مهم است. آزمایش عملکرد کبد آزمایش خون است که برای کمک به تشخیص و نظارت بر بیماری یا آسیب های کبدی انجام می شود. آیا می دانید آنزیم کبد باید چند باشد تا کبد به درستی عمل کند؟

در این مقاله می خواهیم برایتان توضیح دهیم که آنزیم کبد باید چند باشد تا کبد عملکرد صحیحی داشته باشد. پس با ما همراه باشید:

در آزمایش کبد چه مواردی اندازه گیری می شود؟

در این آزمایش ها میزان آنزیم ها و پروتئین های خاصی در خون شما اندازه گیری می شود. برخی از این آزمایش ها میزان عملکرد طبیعی کبد در تولید پروتئین و پاک سازی ماده ای به نام بیلی روبین ( ماده ای که اگر توسط کبد فیلتر نشود وارد خون شده و فرد را دچار زردی می کند.) را اندازه گیری می کند. سایر آزمایشات عملکرد کبد آنزیم هایی را که سلول های کبدی در پاسخ به آسیب یا بیماری آزاد می کنند ، اندازه گیری می کنند. سطوح بالاتر یا پایین تر از حد طبیعی آنزیم ها می تواند مشکلات کبدی را نشان دهد.

نکته مهم:

نتایج آزمایش عملکرد غیر طبیعی کبد همیشه نشان دهنده بیماری کبدی نیست. پزشک نتایج آزمایشات انجام شده برای شما را با توجه به سابقه پزشکی برایتان توضیح خواهد داد.

از آنزیم های کبدی برای تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود؟

از آزمایشات عملکرد کبد می توان در تشخیص موارد زیر استفاده کرد:

  • کبد چرب
  • عفونت های کبدی مانند هپاتیت
  • پیشرفت یک بیماری، مانند هپاتیت ویروسی یا الکلی
  • شدت یک بیماری بخصوص شدت بیماری زخم کبد (سیروزکبدی) 
  • عوارض جانبی احتمالی داروهای در حال مصرف یا مصرف شده

آزمایشات آنزیمی مورد نیاز برای بررسی عملکرد کبد

برای بررسی بهتر عملکرد کبد علاوه در آزمایش خون باید انزیم های زیر اندازه گیری شوند:

1. اندازه گیری آنزیم آلانین ترانس آمیناز ALT

ALT آنزیمی است که در کبد یافت می شود و به تبدیل پروتئین به انرژی سلول های کبدی کمک می کند. هنگامی که کبد آسیب دیده باشد ، این آنزیم در جریان خون آزاد می شود و سطح آن افزایش می یابد.

2. اندازه گیری آنزیم آسپارتات ترانس آمیناز  AST  

AST  آنزیمی است که به متابولیسم اسیدهای آمینه کمک می کند. مانند ALT ، AST به طور معمول در خون در سطوح پایین وجود دارد. افزایش سطح این آنزیم در کبد نشانگر آسیب کبدی ، بیماری یا آسیب عضلات می باشد.

3. اندازه گیری  آنزیم فسفاتاز قلیایی ALP

 ALP آنزیمی است که در کبد و استخوان یافت می شود و در تجزیه پروتئین ها نقش دارد. سطوح بالاتر از حد طبیعی ALP نشان دهنده آسیب یا بیماری کبدی ، مانند مجرای صفراوی مسدود شده یا بیماری های خاص استخوانی می باشد.

4. اندازه گیری پروتئین آلبومین

 آلبومین یکی از انواع پروتئینی است که در کبد ساخته می شود. بدن شما برای مبارزه با عفونت ها و انجام سایر عملکردها به این پروتئین ها احتیاج دارد. سطح پایین تر از حد طبیعی آلبومین و پروتئین کل نشان دهنده آسیب یا بیماری کبد می باشد.

5. اندازه گیری بیلی روبین

 بیلی روبین ماده ای است که در هنگام شکست طبیعی سلول های قرمز خون تولید می شود. بیلی روبین از کبد عبور می کند و توسط مدفوع دفع می شود. افزایش سطح بیلی روبین (زردی) نشان دهنده آسیب کبدی یا بیماری زردی و یا انواع خاصی از کم خونی می باشد.

6. اندازه گیری آنزیم گاما گلوتامیل ترانسفراز GGT

 GGT آنزیمی در خون است که سطح بالاتر از حد طبیعی آن نشان دهنده آسیب به مجاری کبد یا صفرا می باشد.

7. اندازه گیری آنزیم لاکتات دهیدروژناز LD

 LD آنزیمی است که در کبد یافت می شود. افزایش سطح این آنزیم در کبد نشان دهنده آسیب کبدی می باشد اما در بسیاری از اختلالات دیگر نیز قابل افزایش است. بنابراین بالا بودن آن الزاما نشان دهنده نارسایی کبدی نیست.

8. اندازه گیری آنزیم پروترومبین PT

PT آنزیمی است که خون شما را لخته می کند. افزایش PT نشانگر آسیب کبدی است اما در صورت مصرف برخی داروهای رقیق کننده خون ، مانند وارفارین نیز این ماده در بدن افزایش پیدا می کند. پس در صورت مصرف دارو افزایش این آنزیم الزاما دلیل بر بیماری کبدی نیست.

میزان نرمال آنزیم های کبدی

در آزمایش طبیعی خون و عملکرد خوب کبد جواب آزمایش باید بصورت زیر باشد:

آنزیم ALT: میزان 7 تا 55  واحد در هر لیتر (U / L)

آنزیم AST: میزان 8 تا 48 واحد در هر لیتر( U / L)

آنزیم ALP: میزان 40  تا 129  واحد در هر لیتر  (U / L)

آلبومین :  3.5 تا 5.0 گرم در هر دسی لیتر (گرم در دسی لیتر)

پروتئین کل :  6.3 تا 7.9 گرم در دسی لیتر

بیلی روبین : 0.1 تا 1.2 میلی گرم در هر دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر)

آنزیم GGT: میزان 8 تا 61  واحد در هر لیتر  (U / L)

آنزیم LD : میزان 122  تا 222 واحد در هر لیتر ( U / L)

 PT : میزان 9.4 تا 12.5 ثانیه

حرف آخر

نتایج نشان داده شده در آزمایش عملکرد طبیعی کبد، بیشتر برای مردان نتایج طبیعی محسوب می شوند و ممکن است برای خانم ها و کودکان کمی متفاوت تر باشند. پزشک شما از این نتایج برای تشخیص وضعیت شما یا تعیین روش معالجه مورد نیاز شما استفاده می کند. اگر شما در حال حاضر مبتلا به بیماری کبد هستید ، آزمایش عملکرد کبد می تواند به تعیین میزان پیشرفت بیماری شما و میزان پاسخگویی بدن شما به درمان آن کمک کند.

Mayo Clinic Staff. Elevated liver enzymes. March 05, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 87% 87