Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
بارداری طبیعی بعد از ای وی اف امکانپذیر است؟

یک سوال معمول در میان والدینی که برای اولین بارداری از ای وی اف (IVF) استفاده می کنند این است:"آیا ممکن است بعد از ای وی اف به طور طبیعی باردار شد؟" اساسی ترین پاسخ به این پرسش، بله است. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که بارداری بعدی به صورت طبیعی رخ دهد.

نظر چندین متخصص داخلی و خارجی در مورد این سوال:

پاسخ کامل خانم دکتر بیتا هرمز، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی : " بارداری طبیعی بعد Ivf امکان پذیر هست البته بستگی به تشخیص نوع ناباروری دارد مثلا در انسداد لوله دو طرفه بارداری طبیعی امکان پذیر نیست ولی در سایر موارد مثلا اندومتریوز یا ضعف اسپرم یا نازایی با علت نامشخص امکان پذیر میباشد".

بر اساس گزارش رویترز، یک مطالعه انجام شده در فرانسه بر روی 2100 زوج نشان داد که "در میان والدینی که با استفاده از ای وی اف باردار شدند، در 17٪ بارداری بعدی بدون کمک ای وی اف رخ داد." مطالعه دیگری که توسط دانشگاه موناش انجام شد، دریافت که " از هر سه خانمی که در بارداری اول از روش های درمان ناباروری استفاده کردند، یک خانم در طی دو سال بعد از اولین بارداری، به صورت طبیعی باردار می شوند".

در مطالعه دیگری که در بیمارستان Rotunda در دوبلین انجام شد، محققان دریافتند در بین خانم هایی که در بارداری اول خود از ای وی اف استفاده کردند، "نرخ بارداری خود به خودی 7/20٪ بود." اگر چه آمار به دست آمده از این مطالعات امیدوار کننده است، دانستن این نکته مهم است که خانم هایی که قبل از ای وی اف نابارور بودند، ممکن است در بارداری دوم نیز با ناباروری مواجه شوند.

دکتر Sonya Jessup در مقاله ای درباره بارداری اظهار داشت که "احتمال بارداری طبیعی در بارداری دوم به دلیل نیاز به ای وی اف در بارداری اول مربوط است." وی ادامه داد: "اگر لوله های فالوپی مسدود باشند یا تعداد اسپرم ها بسیار کم باشد، بنابراین احتمال وقوع حاملگی طبیعی بسیار محدود است."

جنیفر نیکولز می گوید: "تشخیص هایی مانند آندومتریوز یا ناباروری بدون دلیل، احتمال بیشتری برای بارداری خود به خودی پس از درمان باروری دارد." او همچنین گفت: "ممکن است بارداری مشکل اندومتریوز را بهبود بخشد" و حاملگی "می تواند جریان خون را به رحم بهبود بخشد و می تواند آناتومی را تحت تاثیر قرار دهد و بنابراین باعث افزایش احتمال لانه گزینی نطفه می شود ".

مطالعات نشان می دهد "زنان جوانتر (34 ساله یا جوان تر) شانس بیشتری برای بارداری خود به خودی دارند. زنان مبتلا به ناباروری بدون دلیل و آندومتریوز نیز احتمال بیشتری برای بارداری دارند. " متاسفانه، واقعیت این است که بارداری موفق همیشه فرد مبتلا به ناباروری را درمان نمی کند. دلیل یکسان برای ناباروری قبل از اولین بارداری هنوز هم می تواند موثر باشد. با این حال، ممکن است راه هایی وجود داشته باشد که شانس حاملگی طبیعی را پس از بارداری موفق با ای وی اف افزایش دهد.

افزایش احتمال بارداری طبیعی پس از ای وی اف

دکتر جاسوپ توصیه می کند "بهتر است برای کمک به تخمک گذاری طبیعی، BMI را به حالت طبیعی برسانید و برای بارداری های بعدی نیز این عمل را تکرار کنید." باید اقدامات زیر را انجام دهند:

  •  رژیم غذایی خوب داشته باشید. مقدار زیادی پروتئین و ویتامین مصرف کنید
  •  نوشیدن الکل را متوقف کنید و سیگار را ترک کنید
  •  از آفت کش ها و علف کش ها دوری کنید.
  •  چرخه ی تخمک گذاری و قاعدگی خود را بدانید
  •  با احتیاط از روانکار استفاده کنید (به عنوان مثال برچسب را بخوانید تا مطمئن شوید اسپرم کش نداشته باشد) و
  •  تا حد امکان از استرس دور بمانید و از تمریناتی مانند یوگا استفاده کنید.

مجله بهداشت زنان همچنین پیشنهاد می کند مصرف کافئین را قطع کرده و ویتامین های قبل از زایمان را مصرف کنید.  ممکن است به گلوتن نیکس احتیاج داشته باشید، زیرا حدود 6٪ از زنان با ناباروری بدون دلیل ممکن است بیماری سلیاک داشته باشند.

برای بارداری دوم چه زمانی باید کمک گرفت

همانطور که قبلا گفتیم، "بیشتر پزشکان باروری و سازمان های حمایتی توصیه می کنند اگر بیش از یک سال برای بارداری تلاش کردید و به نتیجه نرسیدید به جستجوی کمک باشید. اگر خانم بیش از 35 سال سن داشته باشد، باید پس از شش ماه تلاش به دنبال کمک باشد. " همچنین اگر برای بارداری دوم تلاش می کنید باید از کمک استفاده کنید. اگر شما و همسرتان مدتی تلاش کرده اید، وقت آن رسیده است که به متخصص مراجعه کنید.

 دکتر بیتا هرمز
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند و همچنین موفق به کسب رتبه برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. عمده مراجعه کننده گان خانم دکتر هرمز بانوان باردار میباشند که طول دوران بارداری و زایمان را با همراهی ایشان طی می نمایند. وی در حال حاضر عضو انجمن متخصصین زنان و‌مامایی ایران و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

امتیاز مطلب: 100%
100