Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
علت بوجودآمدن زگیل تناسلی در مردان

بخش عمده ای از اطلاعات مربوط به ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) بر روی زنان متمرکز است، زیرا داشتن این ویروس خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. اما ویروس HPV در مردان نیز می تواند باعث مشکلاتی شود. در مردان دانستن این نکته که چگونه خطر ابتلا به HPV را کاهش دهند مهم است.

زگیل تناسلی  می تواند خطر ابتلای مردان را به سرطان های تناسلی افزایش دهد، هرچند این سرطان ها شایع نیستند. زگیل تناسلی همچنین می تواند زگیل های تناسلی را در مردان (همانند زنان) ایجاد کند. در این مقاله میخوانیم:

علت و خطر ابتلا به زگیل تناسلی در مردان

آزمایشات برای زگیل تناسلی در مردان

درمان زگیل تناسلی  در مردان

نحوه مدیریت زگیل تناسلی در رابطه

چگونگی جلوگیری از گسترش زگیل تناسلی


علت و خطر ابتلا به زگیل تناسلی در مردان

برخی از انواع زگیل تناسلی مرتبط با سرطان های دستگاه تناسلی می توانند منجر به سرطان مقعد یا آلت تناسلی مردان شوند. هر دو نوع سرطان نادر هستند، به ویژه در مردان با سیستم ایمنی سالم.  خطر ابتلا به سرطان مقعد در مردان همجنسگرا و دوجنسگرا حدود 17 برابر بیشتر از مردانی است که تنها با زنان رابطه جنسی دارند. مردان مبتلا به HIV (ویروس نقص ایمنی بدن انسان) نیز در معرض خطر ابتلا به این سرطان قرار دارند.

اکثر سرطان هایی که در پشت گلو یافت می شوند، از جمله در پایه زبان و در لوزه ها، مربوط به زگیل تناسلی هستند. در واقع، این ها شایع ترین سرطان های مرتبط با زگیل تناسلی در مردان هستند.  سایر انواع ویروسهای HPV به ندرت باعث ایجاد سرطان در مردان می شوند، اما باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند. 

علائم زگیل تناسلی در مردان

انواع HPV با خطر بالا که می توانند سرطان ایجاد کنند، به ندرت علائمی را در مردان یا زنان نشان می دهند. زگیل تناسلی اولین علامتی است که با زگیل تناسلی دیده می شود.

آزمایشات برای زگیل تناسلی در مردان

برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان، پزشک به صورت بصری ناحیه تناسلی مرد را بررسی می کند تا ببیند آیا زگیل وجود دارد یا خیر. بعضی از پزشکان محلول سرکه برای کمک به شناسایی زگیل هایی که دیده نمی شوند استفاده می کنند. اما این آزمون عاقلانه نیست. گاهی اوقات پوست نرمال به اشتباه به عنوان زگیل شناسایی می شود.

هیچ آزمایشی برای مردان برای بررسی  HPV با خطر بالا که می تواند موجب سرطان شود وجود ندارد. با این حال، بعضی از پزشکان از آزمایشات پاپ مقعد برای مردان همجنس گرا و دوجنسگرا که در معرض خطر بالایی از سرطان مقعد ناشی از زگیل تناسلی هستند، استفاده می کنند. در آزمایش پاپ مقعد، دکتر سلول ها را از مقعد جمع آوری می کند، و سپس آنها را برای ناهنجاری ها در آزمایشگاه بررسی می کند.

مقاله پیشنهادی اوما: علت، علائم و 8 درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی  در مردان

هنگامی که هیچ نشانه ای وجود نداشته باشد، هیچ گونه درمانی برای زگیل تناسلی  در مردان وجود ندارد. در عوض، پزشکان مشکلات بهداشتی ناشی از ویروس HPV را درمان می کنند. وقتی زگیل تناسلی ظاهر می شود، می توان از انواع درمان ها استفاده کرد. بیمار می تواند کرم های تجویزی را در خانه اعمال کند. یا یک پزشک می تواند زگیل ها را با جراحی خارج کند یا آن را منجمد کند.

درمان زود هنگام زگیل توسط برخی از پزشکان توصیه نمی شود زیرا زگیل های تناسلی می توانند به صورت خود به خود از بین بروند. همچنین ظهور زگیل زمان می برد. پس فردی که زگیل را زودهنگام درمان می کند، ممکن است دوباره به درمان دیگری نیاز داشته باشد.

سرطان مقعد می تواند با اشعه، شیمی درمانی و جراحی درمان شود. درمان های خاص به مرحله سرطان (اندازه تومور و گسترش سرطان) بستگی دارند.

واکسن زگیل تناسلی برای مردان؟

درمان زگیل تناسلی در مردان

واکسن HPV Gardasil، که برای استفاده در زنان در سال 2006 مورد تایید قرار گرفت، برای مردان در سال 2009 تأیید شد. این واکسن برای مردان و پسران 9 تا 26 ساله برای پیشگیری از زگیل های تناسلی ناشی از دو نوع HPV: HPV 6 و HPV 11 مورد تایید قرار گرفته است. این ویروس ها دو نوع از چهار نوع HPV است. در اواخر سال 2010 این واکسن برای جلوگیری از سرطان مقعد نیز تایید شد.

اخیرا FDA ، Gardasil 9 را تأیید کرده است. این واکسن از عفونت با همان نوع HPV مانند Gardasil plus HPV-31، HPV-33، HPV-45، HPV-52 و HPV-58 جلوگیری می کند. به طور خلاصه، این نوع در 90٪ سرطانهای رحم دخالت دارد. Gardasil 9 برای استفاده در مردان 9 تا 15 ساله تایید شده است.

نحوه مدیریت زگیل تناسلی در رابطه

اگر شریک جنسی مرد دارای زگیل تناسلی باشد، شانس انتقال ویروس بسیار بالا است . زگیل تناسلی در مردان راحت تر از بدن خارج می شود. به طور کلی زنان معمولا ویروس را طی دو سال یا کمتر از بدن خارج می کنند. انواع HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم معمولا برای مردی که در رابطه جنسی با زن مبتلا به HPV می باشد، مشکلات سلامتی ایجاد نمی کند.

اگر فرد دارای زگیل تناسلی باشد، لزوما به این معنی نیست که اخیرا رابطه جنسی با شخص دیگری داشته است. این ویروس می تواند سال ها بدون ایجاد نشانه های قابل توجه در بدن خفته باشد.

مقاله پیشنهادی اوما: درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

چگونگی جلوگیری از گسترش زگیل تناسلی

جلوگیری از رابطه تنها روش مطمئن برای جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی است. خطر انتقال را می توان با برقراری رابطه جنسی با یک فرد غیر آلوده کاهش داد. برای کاهش خطر ابتلا به زگیل تناسلی ، مرد باید تعداد شرکای جنسی را محدود کند و با کسانی رابطه داشته باشد که در گذشته تعداد زیادی شریک جنسی نداشته اند.

کاندوم می تواند در برابر انتقال زگیل تناسلی محافظت فراهم کند. اما متأسفانه کاندوم 100٪ موثر نیست، چرا که زگیل تناسلی به واسطه تماس پوست به پوست منتقل می شود. این ویروس می تواند پوستی را که توسط کاندوم محافظت نشده است را آلوده کند.

در مطالعه اخیر بر روی زنان جوان که به تازگی از نظر جنسی فعال شده اند، کسانی که شرکای جنسی آن ها هر بار در رابطه از کاندوم استفاده می کنند 70٪ کمتر نسبت به کسانی که شرکای جنسی آن ها کمتر از 5% زمان ها از کاندوم استفاده می کنند، به زگیل تناسلی  مبتلا شده اند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.webmd.com

امتیاز مطلب: 100%
100