Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نزديكي در روز تخمك گذاري

اگر در روز تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید، نسبت به هر روز دیگری در طی چرخه قاعدگی بیشتر احتمال بارداری وجود دارد. اگر می خواهید باردار شوید یا از بارداری جلوگیری کنید زمان تخمک گذاری و زمان مقاربت را به دقت تحت نظر داشته باشید.

تخمک گذاری و روزهای باروری

هنگامی که در روز تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید، یک تخمک و اسپرم تازه دارید، این باعث می شود که این روز بارورتر از روزهای دیگر در چرخه قاعدگی باشد. دومین روز بارور روز قبل از تخمک گذاری است.
بر اساس یک مطالعه که در سال 1995 در مجله پزشکی نیوانگلند گزارش شده است، اکثر خانمها در مجموع 6 روز باروری در یک دوره طبیعی قاعدگی دارند که شامل روز تخمک گذاری است. این به این معنی است که اگر در 5 روز قبل از تخمک گذاری مقاربت داشته باشید، می توانید باردار شوید، حتی اگر روزی که تخمک گذاری می کنید، از رابطه جنسی اجتناب کنید (تعیین زمان تخمک گذاری بعد از پریود).

چه چیزی روزهای بارور را تعیین می کند:

طول عمر تخمک و اسپرم، عوامل تعیین کننده بهترین روزهای باروری در نیمه اول چرخه شما می باشد. زمانی که تخمک و اسپرم در دسترس است، تخمک گذاری می کنید.

بقا و باروری تخمک و اسپرم 

بررسی سال 2014 توسط کتابخانه جهانی زنان (GLOWN) نشان داد تخمک تنها 24 ساعت پس از تخمک گذاری زنده می ماند. بنابراین، مقاربت در این 24 ساعت به شما بهترین شانس برای پرورش تخمک زنده را می دهد.
بر اساس بررسی ها، اسپرم چند روز میتواند در دستگاه تناسلی شما زنده بماند. اسپرم به طور متوسط 72 ساعت به طور كامل عملكرد خود را حفظ مي كند، اما تا پنج روز پس از مقاربت مي تواند همچنان زنده بماند. بنابراین اگر در هر یک از پنج روز بارور رابطه جنسی داشته باشید احتمالا حامله می شوید، حتی اگر در روز تخمک گذاری از مقاربت جلوگیری کنید.

احتمال بارداری

اگر به طور مداوم در هنگام تخمک گذاری مقاربت داشته باشید، احتمال بارداری طی سه دوره بین 20 تا 37 درصد است. براساس مطالعه NEJM احتمال بارداری با مقاربت در روز تخمك گذاري، 33 درصد می باشد. اگر چرخه های نامنظم داشته باشید، تعیین دقیق زمان تخمک گذاری دشوار می شود، بنابراین احتمال بارداری شما در سه چرخه کمتر از میانگین است (بعد از مثبت شدن کیت تخمک گذاری، کی اقدام کنم؟).

تعیین زمان تخمک گذاری برای بارداری

می توانید علائم باروری را دنبال کنید تا روز تخمک گذاری را پیش بینی کنید تا شانس بارداری را افزایش دهید.  در واقع، روش تعیین تخمک گذاری دقیق نیست. بنابراین، اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید، دو روز دیگر پس از روز تخمک گذاری تخمینی خود، مقاربت کنید (22 نکته جالب و مهم درباره ترشحات تخمک گذاری).

اجتناب از بارداری

استفاده از حقایق مربوط به تخمک گذاری و بارورترین روزهای چرخه و ردیابی نشانه های باروری می تواند به جلوگیری از مقاربت و یا استفاده از روش های محافظت کمک کند تا از بارداری جلوگیری شود. اگر در روز تخمک گذاری یا در دیگر روزهای بالقوه باروری، مقاربت داشته باشید، می توانید شانس بارداری را با استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، مانند کاندوم، در طی مقاربت کاهش دهید. اگر از روش پیشگیری از بارداری استفاده نکردید و در روز تخمک گذاری مقاربت داشته اید، روش های جلوگیری از بارداری اورژانسی مانند قرص لونژیل یا IUD مسی، می تواند به کاهش شانس حاملگی کمک کند. این روش ها اگر تا 72 ساعت بعد از مقاربت استفاده شوند، موثر هستند.

دانستن زمان باروری و داشتن رابطه جنسی در روز تخمک گذاری و پنج روز پیش از آن، شانس بارداری را افزایش می دهد. این اطلاعات همچنین برای جلوگیری از بارداری نیز مفید است.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: pregnancy.lovetoknow.com

امتیاز مطلب: 96%
96


  • profileFaFa DiDi1397/10/02

    سلام چطوری باید بفهمیم چه روزی تخمک گذاری میشه من اصلن متوجه مطلب نمیشم؟؟؟

    • profile💝💝 Khodaaa🙏🏻1397/11/01

      سلام عزیزم من پریودم نامنظم هست خیلی واسم دشوار هست کی تخمک گذاری میشه حتی اوما هم جواب نمیده