Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
سیاه دانه را چگونه مصرف کنیم؟

سیاه دانه سیستم ایمنی را تقویت می کند و خواص ضد باکتری، ضد التهاب و ضد قارچ دارد. سیاه دانه برای درمان مشکلات تنفسی و دستگاه گوارش استفاده می شود اما مطالعات نشان میدهد عناصر مبارز با سرطان نیز در سیاه دانه وجود دارد. می توانید سیاه دانه را همراه با عسل، آب، ماست و سایر غذاها مصرف کنید یا به صورت موضعی بر روی پوست اعمال کنید. 

موارد مصرف سیاه دانه

روش اول: آماده سازی سیاه دانه

موارد مصرف سیاه دانه

 

1- پیش از هضم سیاه دانه را گرم کنید. نمی توانید دانه ها را به صورت خام مصرف کنید. بنابراین برای مراقبت از معده و مزه بهتر، دانه ها را گرم کنید. دانه ها را در یک ماهی تابه قرار دهید و گاز را روشن کنید. هر چند دقیقه دانه ها را هم بزنید. 

  • بعد از پنج دقیقه گرم کردن، دانه ها را مزه کنید. اگر هنوز مزه تند و تیز دارد باید بیشترحرارت ببیند. 

 

آسیاب کردن سیاه دانه

 

2- بعد از گرم کردن دانه ها را آسیاب کنید. دانه ها را آسیاب کنید تا هضم آن ها راحت تر شود. تبدیل آن ها به پودر راحت ترین راه مصرف آن ها می باشد. 

 

سیاه دانه

 

3- پودر را در یک ظرف در بسته قرار دهید. پودر را در ظرفی در بسته که رطوبت و هوا به آن راه ندارد بریزید. 

 

سیاه دانه

 

4- می توانید روغن سیاه دانه یا دانه های فراوری شده تهیه کنید. اگر نمی خواهید دانه ها را حرارت دهید و آسیاب کنید، می توانید روغن سیاه دانه یا دانه های حرارت داده شده تهیه کنید. 

  •   از خرید سیاه دانه به مقدار زیاد اجتناب کنید. شما به مقادیر کم مانند یک قاشق چایخوری در روز نیاز دارید.

روش دوم: مصرف سیاه دانه

1- یک قاشق چایخوری سیاه دانه را دو بار در روز مصرف کنید. سیاه دانه به سیستم ایمنی بدن کمک می کند و مانع از بسیاری از بیماری ها می شود. بنابراین روز دو بار یک قاشق چایخوری سیاه دانه مصرف کنید. 

  • همچنین می توانید از روغن سیاه دانه استفاده کنید. خالصترین فرم سیاه دانه زمانی به دست می آید که خودتان دانه ها را فراوری کنید. در این صورت مطمئن هستید که هیچ ماده مضر یا غیرضروری استفاده نشده است. 

 

موارد مصرف سیاه دانه

 

2- سیاه دانه را با عسل مخلوط کنید. یک قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را با یک قاشق چایخوری عسل خام مخلوط کنید. این مخلوط را روزی یک تا سه بار مصرف کنید. این ماده خاصیت ترمیم دارد و بیماری هایی مانند سرطان، دیابت، آنفولانزا و کیست فیبروئید  (فیبروم یا میوم رحم چیست+درمان) را بهبود می دهد.

 

  •  می توانید یک قاشق چایخوری پودر سیاه دانه را به مخلوط اضافه کنید. 

 

استفاده از سیاه دانه

 

3- تهیه آب سیاه دانه. اگر نمی خواهید دانه ها را آسیاب کنید اما می خواهید آن ها را حرارت دهید و استفاده کنید، از جوشاندن آن ها در آب استفاده کنید. کمی آب را به جوش بیاورید و یک قاشق چایخوری سیاه دانه به آن اضافه کنید. بعد از جوشیدن، بگذارید 5 دقیقه بماند. سپس این مخلوط را در ظرف بریزید و هنگامی که به قدر کافی سرد شد مصرف کنید. 

 

سیاه دانه

 

4- روغن سیاه دانه را با ماست مخلوط کنید. روغن سیاه دانه برای مشکلات گوارشی استفاده می شود. اگر اسهال هستید یا مشکل گوارشی دارید می توانید یک قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را با ماست مخلوط کنید و روزی دو بار مصرف کنید (22 درمان خانگی اسهال به روش آسان).  

 

سیاه دانه

 

5- سیاه دانه را به غذا اضافه کنید. بعد از گرم کردن و آسیاب سیاه دانه، می توانید پودر تهیه شده را به غذا اضافه کنید. می توانید یک قاشق چایخوری از پودر را به نان، سوپ و هر غذایی اضافه کنید. 


روش سوم: استفاده از روغن سیاه دانه به صورت موضعی

 

سیاه دانه و استفاده موضعی

 

1- روغن سیاه دانه را بر روی پوست ماساژ دهید ( سه روش ماساژ صورت با فیلم آموزشی) . روغن سیاه دانه خواص ضد باکتری و ضدالتهاب دارد و مشکلات پوست و آکنه را برطرف می کند. همچنین حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است که روند پیری را به تاخیر می اندازد. به صورت روزانه از ماساژ با روغن سیاه دانه استفاده کنید. 

 

سیاه دانه

 

2- روغن سیاه دانه را بر روی قفسه سینه بمالید. روغن سیاه دانه خواص تنفسی دارد و بیماری هایی مانند کیست فیبروئید را درمان می کند (12 درمان خانگی کیست سینه). مقدار کمی از این روغن را بر روی سینه بمالید. این کار باعث می شود راحت تر نفس بکشید. 

 

سیاه دانه

 

3- روغن سیاه دانه را روی شقیقه ها بمالید. روغن سیاه دانه سر درد را کاهش می دهد (5 نوع سردرد | 10 درمان خانگی سردرد). روغن سیاه دانه را روی شقیقه ها بمالید. همچنین می توانید چند قطره از این روغن را روی پوست سر بمالید.

  •  برای میگرن، می توانید چند قطره از این روغن را روی خط بینی بمالید تا تنفس راحت تر انجام شود. تنفس بهتر باعث بهبود سردرد می شود. 

 

سیاه دانه و میگرن

 

4- سیاه دانه آسیاب شده را با روغن زیتون مخلوط کنید تا گوش درد بهبود یابد. سیاه دانه به کاهش گوش درد کمک می کند (برای درمان فوری گوش درد چه کنیم؟). یک قاشق چایخوری دانه آسیاب شده را با چند قطره روغن زیتون مخلوط کنید. حدود 7 قطره از این مخلوط را صبح و شب داخل گوش بچکانید. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.wikihow.com

امتیاز مطلب: 96%
96


  • profileآذین صدرالدینی1397/06/19

    با سلام دلیل اینکه تو مقاله نوشته شده بود ک از خرید شاهدانه به مقدار زیاد اجتناب شود چیه؟ من الان حدود یک سال است ک سیاهدانه دارم یعنی مشکل پیدا کرده؟و اینکه مصرف سیاهدانه حالا به صورت های ک در مقاله ذکر شده بود برای آقایان ممنوعیت ندارد؟