Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
22 درمان خانگی اسهال به روش آسان

یکی از ناخوشایندهای دستگاه گوارش اسهال است که تقریبا همه ما حداقل یکی دو بار آن را تجربه خواهیم کرد. اسهال انواع مختلف و علت های گوناگونی دارد. درمان های خانگی، دارویی و مکمل ها نیز برای بهبود اسهال وجود دارد. در این مقاله مروری کامل بر درمان های موجود برای اسهال را داریم:


هر کسی دچار اسهال می شود، حرکات روده شل، آبدار و مکرر می شود. در اکثر موارد، اسهال چند روز طول می کشد. اما زمانی که اسهال به مدت چند هفته ادامه می یابد، می تواند یک اختلال جدی مانند یک عفونت مداوم، بیماری روده التهابی یا یک بیماری نامطلوب مانند سندرم روده تحریک پذیر را نشان دهد.

علائم و نشانه های اسهال چیست؟

1- مدفوع آبدار، مایع:

مدفوع ممکن است هر رنگی باشد. مدفوع قرمز به علت خونریزی روده می باشد و می تواند نشانه ای از عفونت شدید باشد. مدفوع سیاه و ضخیم و تیره نشان دهنده خونریزی در معده یا قسمت های بالای روده است و معمولا ناشی از عفونت حاد نیست. اسهال ممکن است به رنگ سبز باشد زیرا مدفوع در روده سریعتر از حد معمول عبور می کند.

2-  گرفتگی شکمی:

گاهي اسهال همراه با درد خفيف تا متوسط شکم است. درد شدید شکم یا معده معمول نیست ولی اگر این درد دیده شود نشانه بیماری شدیدی است.

3- تب:

تب بالا امری رایج نیست. در صورت وجود تب بالا، فرد بیمار ممکن است بیماری شدیدتری نسبت به اسهال حاد داشته باشد.

4-  نفخ و گاز

5-  احساس فوری به دستشویی رفتن

6- کم آبی: اگر اسهال منجر به کم آبی شود، نشانه ای از بیماری بالقوه جدی است.

علائم و نشانه های کم آبی عبارتند از:

 •  بزرگسالان بسیار تشنه می شوند و دهانشان خشک می شود.
 •  پوست افراد مسن شل می شود. افراد مسن احساس خواب آلودگی می کنند یا تغییرات رفتاری و سرگیجه تجربه می کنند.
 • نوزادان و کودکان گودی زیر چشم، خشکی دهان و کاهش ادرار را تجربه می کنند. ممکن است خواب آلود به نظر برسند یا از خوردن یا نوشیدن پرهیز می کنند [1, 2].

بطور خلاصه علائم و نشانه های مرتبط با اسهال ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دکنر سلطانپور، پزشک عمومی، در مورد اسهال و علت و درمان آن می گوید:"اسهال وضعیتی است که فرد بیش از سه بار در روز دفع مدفوع آبکی و روان دارد، علت عمده اسهال عفونت روده است که ممکنه علت ویروسی، باکتریایی و انگلی داشته باشد، اغلب اسهال ها با گذشت یکی دو روز بهتر میشه و نیازی به درمان دارویی ندارد و شما باید مایعات زیاد بخورید. کودکان، زنان باردار و سالمندان باید در مورد اسهال و از دست دادن آب بدن بیشتر محتاط باشند. به همه افراد توصیه میشود اگر اسهال همراه با تب بود و یا خون در مدفوع دیده شد، سریعا پیگیری کنند".

 

علت ایجاد اسهال چیست؟

علت اسهال چیست

تعدادی از بیماری ها و شرایط می تواند باعث اسهال شود، از جمله:

1- ویروس ها

ویروس هایی که می توانند باعث اسهال شوند، شامل ویروس Norwalk، ویروس سیتومگالو و ویروس هپاتیت می باشد. روتاویروس علت شایع اسهال حاد کودکی است.

2-  باکتری ها و انگل ها

غذا یا آب آلوده می تواند باکتری ها و انگل ها را به بدن شما انتقال دهد. انگل هایی مانند جیاردیا لامبلیا و کریپتوسپوریدیم میتواند باعث اسهال شود. علل متداول باکتریایی اسهال عبارتند از کمپیلوباکتر، سالمونلا، شيگلا و اشريشيا کولي. هنگام سفر در کشورهای در حال توسعه، اسهال ناشی از باکتری ها و انگل ها اغلب اسهال مسافرتی ایجاد میکند. آلودگی Clostridium difficile می تواند به خصوص پس از یک دوره آنتی بیوتیک رخ دهد.

3-  داروها

 بسیاری از داروها، مانند آنتی بیوتیک ها، می توانند باعث اسهال شوند. آنتی بیوتیک ها هر دو باکتری خوب و بد را از بین می برند، که می تواند تعادل طبیعی باکتری ها در روده را از بین ببرد. داروهای دیگر که باعث اسهال می شوند، داروهای سرطانی و آنتی اسیدها با منیزیم است.

 4- عدم تحمل لاکتوز

لاکتوز قند موجود در شیر و سایر محصولات لبنی است. افرادی که دچار مشکل هضم لاکتوز هستند پس از مصرف محصولات لبنی اسهال می شوند. بدن شما آنزیمی را تولید می کند که به هضم لاکتوز کمک می کند، اما برای اکثر مردم سطح آنزیم پس از دوران کودکی سریعا کاهش می یابد. این باعث افزایش خطر ابتلا به عدم تحمل لاکتوز می شود.

5-  فروکتوز

فروکتوز، قندی که به طور طبیعی در میوه ها و عسل یافت می شود، می باشد و بعنوان یک شیرین کننده به بعضی از نوشیدنی ها اضافه می شود و می تواند باعث اسهال در افرادی که در معرض خطر هضم هستند، شود.

6-  شیرین کننده های مصنوعی

سوربیتول و مانیتول، شیرین کننده های مصنوعی موجود در آدامس و سایر محصولات بدون قند هستند که می توانند در بعضی افراد سالم باعث اسهال شوند.

7- عمل جراحي

بعضی افراد پس از عمل جراحی شکم یا جراحی حذف صفراوی، اسهال می شوند.

 8- سایر اختلالات گوارشی

اسهال مزمن علت دیگری دارد، مانند بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، بیماری سلیاک ، کولیت میکروسکوپی و سندرم روده تحریک پذیر [3].

عوارض جانبی اسهال 

اسهال می تواند باعث کمبود آب بدن شود و در صورت عدم درمان، می تواند خطرناک باشد. کم آبی بدن در کودکان، افراد مسن و کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، خطرناک است.اگر علائم کم آبی بدن دارید، به پزشک مراجعه کنید.

علائم کم آبی بدن در بزرگسالان

 •  تشنگی بیش از حد
 •  خشکی دهان یا پوست
 •  کمی ادرار یا ادرار نداشتن
 •  ضعف، سرگیجه 
 • خستگی
 •  ادرار تیره رنگ

علائم کم آبی بدن نوزادان و کودکان

 •  نداشتن پوشک مرطوب در سه ساعت یا بیشتر
 • دهان و زبان خشک
 •  تب بالاي 39 درجه سانتی گراد
 •  گریه بدون اشک نوزاد
 •  خواب آلودگی، عدم پاسخگویی یا تحریک پذیری [4]

چگونه از بروز اسهال جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از بروز اسهال

1- جلوگیری از اسهال ویروسی

دست ها را برای جلوگیری از گسترش اسهال ویروسی بشویید. برای اطمینان از شستشوی مناسب کارهای زیر را انجام دهید:

 • بطور مرتب دست ها را شستشو دهید. قبل و بعد از آماده کردن غذا دست های خود را بشویید. دست های خود را پس از دست زدن به گوشت نپخته، استفاده از توالت، تعویض پوشک (زمان تعویض پوشک نوزاد)، عطسه کردن، سرفه کردن و تمیز کردن بینی بشویید.
 •  حداقل 20 ثانیه دست ها را با صابون بشویید. پس از استفاده از صابون، دست ها را حداقل 20 ثانیه به هم بمالید. 
 •  هنگامی که به آب دسترسی ندارید از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. هنگامی که به سینک دسترسی ندارید، از ضدعفونی کننده دستی مبتنی بر الکل استفاده کنید. دو طرف دست را به خوبی بشویید. از یک محصول که حاوی حداقل 60 درصد الکل است، استفاده کنید.

2- واکسیناسیون

می توانید برای محافظت از نوزاد خود از روتا ویروس، شایع ترین علت اسهال ویروسی در کودکان، از واکسن تایید شده کمک بگیرید. در مورد واکسیناسیون کودک از دکتر نوزاد بپرسید.

3- جلوگیری از اسهال مسافرتی

اسهال معمولا افرادی را که به کشورهایی سفر می کنند که در آن بهداشت ناکافی و مواد غذایی آلوده وجود دارد، تحت تاثیر قرار می دهد. برای کاهش خطر کارهای زیر را انجام دهید:

 •  مراقب چیزی که می خورید باشید. غذاهای داغ و پخته شده بخورید. از میوه ها و سبزیجات خام اجتناب کنید مگر اینکه خودتان آنها را بشویید. همچنین از مواد غذایی گوشتی یا نوشیدنی خام اجتناب کنید.
 •  مراقب آنچه می نوشید باشید. آب بطری، نوشابه، آبجو یا شراب را در ظرف اصلی بنوشید. از آب شیر و یخ اجتناب کنید. حتی برای مسواک زدن دندان ها از آب بطری استفاده کنید. در حین دوش گرفتن دهان خود را ببندید.
 • نوشیدنی های ساخته شده با آب جوش مانند قهوه و چای احتمالا بی خطر هستند. به یاد داشته باشید که الکل و کافئین می توانند اسهال و کم آبی بدن را تشدید کنند.
 • از پزشک خود درباره آنتی بیوتیک بپرسید. اگر به مدت طولانی به کشور در حال توسعه سفر می کنید، قبل از رفتن از پزشک خود درخصوص مصرف آنتی بیوتیک ها بپرسید، مخصوصا اگر سیستم ایمنی بدنتان ضعیف است. در موارد خاص، مصرف آنتی بیوتیک ممکن است خطر ابتلا به اسهال مسافرتی را کاهش دهد.
 • هشدارهای سفر را بررسی کنید. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها یک وبسایت بهداشتی مسافرتی دارد که هشدارهای بیماری برای کشورهای مختلف ارسال شده است. اگر قصد سفر به خارج از ایالات متحده دارید، هشدارها و راهنمایی های کاهش خطر را چک کنید.

پیشگیری از اسهال شدید 

 •  برای جلوگیری از کم شدن آب بدن، به مقدار زیاد مایعات بخورید. با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.
 • اگر اسهال شما بدتر شد، یا اگر تب بالا دارید یا درد شکمی، یا مدفوع خونین دارید دوباره با پزشک خود تماس بگیرید.
 •  درد شکمی، گرفتگی و سایر مشکلات باید دو تا سه روز پس از قسمت اصلی اسهال بهبود یابد. ممکن است مدفوع شل را بیش از سایر نشانه ها مشاهده کنید.
 •  بیماری های جدی معمولا در افرادی که به شدت کم آب می شوند، به خصوص نوزادان، سالمندان و یا افرادی که بیماری های قابل توجه پزشکی دارند، دیده می شود [5, 6].

برای تشخیص اسهال چه کار باید کرد؟

علاوه بر انجام معاینه فیزیکی و بررسی داروها، پزشک ممکن است آزمایشهایی برای تعیین اینکه چه چیزی باعث اسهال می شود، سفارش دهد. این آزمایشات عبارتند از:

 •  آزمایش خون. تست کامل خون می تواند به تعیین اینکه چه چیزی باعث اسهال می شود کمک کند.
 •    ازمایش مدفوع. پزشک ممکن است یک آزمایش مدفوع برای تعیین اینکه آیا باکتری یا انگل باعث اسهال می شود، توصیه کند.
 •  سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی انعطاف پذیر. پزشک ممکن است یکی از این روش ها را برای بررسی روده بزرگ در نظر بگیرد و بیوپسی را در صورت عدم وجود اسهال آشکار انجام دهد.

هر دو روش عبارتند از استفاده از یک لوله نازک و روشن با لنز در انتها که برای بررسی داخل روده استفاده می شود [7].

در اسهال چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر یک بزرگسال هستید، در صورت موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 •  اسهال شما بیش از دو روز ادامه داشته باشد
 •  بدن دچار کم آبی می شود
 • درد شدید شکم یا رکتوم دارید
 • مدفوع خونی یا سیاه دارید
 • تب بیش از 39 درجه سانتی گراد است. 

اسهال در کودکان  می تواند به سرعت منجر به کم آبی شود. اگر اسهال کودک شما در عرض 24 ساعت بهبود نیابد، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • بدن بی آب می شود
 • تب بالای 39 درجه سانتی گراد
 •  مدفوع خونی یا سیاه 

درمان اسهال چگونه است؟

اینفوگرافیک درمان خانگی اسهال

22 درمان خانگی برای اسهال

1- آب آلوئه ورا

 آب آلوئه ورا (حدود 2/1 فنجان 3 بار در روز): آلوئه پوشش سیستم گوارش را ترمیم می کند و به راحتی تجزیه می شود.

2- تخم شربتی و تخم کتان

دانه های کتان (خواص تخم کتان چیست؟ ) و تخم شربتی (2-3 قاشق غذاخوری روزانه): فیبر محلول در دانه ها می تواند به کاهش حجم مدفوع کمک کند و فرکانس اسهال را کاهش دهد.


3-  عسل خام و زنجبیل

عسل خام و زنجبیل مقدار کمی ریشه زنجبیل  و عسل به چای گیاهی اضافه کنید.

4-  دانه های شنبلیله

دانه های شنبلیله برای درمان اسهال توصیه می شود. موسيلاژ يک اثر ضدالتهاب قوی را ايجاد می کند.  یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله همراه با یک قاشق غذاخوری ماست بخورید. یک و نیم قاشق چای خوری دانه های شنبلیله ، فلفل قرمز و دانه زیره سبز را مخلوط کنید، دو قاشق غذاخوری ماست اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید. این مخلوط را سه بار در روز برای تسکین سریع اسهال مصرف کنید.

5-  سرکه سیب

 یکی دیگر از درمان های مهم خانگی برای اسهال سرکه سیب است . این یک عامل مؤثر دربرابر باکتری هایی است که باعث اسهال می شود. یک قاشق چای خوری سرکه سیب را به یک لیوان آب اضافه کنید. محلول را یک یا دو بار در روز بخورید تا اسهال کاهش یابد

6-  ماست

ماست، به ویژه آنهایی که حاوی باکتری های زنده مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم هستند برای درمان خانگی اسهال مفید هستند. فقط دو کاسه ماست در روز می تواند باعث بهبود اسهال شود. برای بهبود سریع تر به ماست موز بیفزایید.

7-  موز

در مواجهه با اسهال، مصرف مورد رسیده به خاطر محتوای پکتین بالا، توصیه می شود. پکتین یک فیبر محلول در آب است که به کاهش اسهال کمک می کند. موز همچنین دارای پتاسیم است که الکترولیتی است که تعدادی از توابع حیاتی بدن را پشتیبانی می کند. چندین بار در روز موز رسیده بخورید تا اسهال کاهش یابد.

8- چای بابونه

بابونه  دارای خواص ضد اسپاسم می باشد که می تواند از درد شکمی همراه با اختلالات معده مانند اسهال جلوگیری کند. همچنین در کاهش التهاب روده مفید است. چای بابونه را با یک قاشق چایخوری گل بابونه و یک قاشق چایخوری برگ نعناع در یک فنجان آب جوش 10 دقیقه خیس کنید. آن را چند بار در روز بخورید.

9- برنج سفید

برنج سفيد برای هضم راحت در طول اسهال توصیه می شود. علاوه بر این، می تواند به اضافه کردن حجم مدفوع کمک کند.مقدار کمی برنج سفيد (بدون سس و ادویه) بخوريد. افزایش میزان برنج مصرفی اسهال را بهبود میدهد.

10- سوپ هویج

سوپ هویج یک غذای پرحجم است و اثرات ضددرد دارد. سوپ هویج به ویژه برای کودکان که از اسهال رنج می برند، مفید است زیرا مواد غذایی ضروری را که در اثر اسهال از بین رفته اند، فراهم می کند.

 •  500 گرم هویح را بشویید و ریز کنید.
 •  هویج را با بیش از نیم فنجان آب در حدود 15 دقیقه بپزید.
 • مایع را تخلیه کنید.
 • کمی نمک اضافه کنید.
 • هنگامی که از اسهال رنج می برید، روزانه این سوپ را به صورت تازه مصرف کنید.

11- آب و الکترولیت ها

 مهم است که آب بدن و الکترولیت های خود را که حاوی سدیم، پتاسیم و کلرید هستند، جایگزین کنید. نوشیدنی الکترولیتی کامل را مخلوط کردن نصف قاشق چای خوری نمک و چهار قاشق چای خوری شکر به یک لیتر آب تهیه کنید. کمی آب پرتقال، آب لیمو یا جایگزین نمک برای پتاسیم اضافه کنید. در طول روز، این مخلوط را بنوشید.

12- روغن سیاه دانه

شما می توانید روغن سیاه دانه را برای درمان اسهال یبوست، آسم، کولیک و گاز استفاده کنید. علاوه بر این، روغن دانه سیاه می تواند کرم های روده، گرفتگی بینی، دندان درد ، سردرد ، انگل، هموروئید یا بواسیر، سرفه، آلرژی ، کاهش کلسترول، بهبود فشار خون، قاعدگی و کنترل تولد را کاهش دهد. برای درمان اسهال، می توانید از روغن سیاه دانه استفاده کنید، می توانید این دستورالعمل را دنبال کنید:

 •  یک لیوان ماست ساده با یک قاشق چایخوری از روغن دانه ی سیاه ترکیب کنید.
 •  مخلوط دو بار در روز برای از بین بردن علائم اسهال استفاده کنید.

13- سیب

 یکی از محبوب ترین میوه ها در جهان است. این میوه غنی از مواد مغذی گیاهی و برخی از آنتی اکسیدان ها است که می تواند سلامت را تقویت و از برخی بیماری هایی مانند اسهال جلوگیری کند. سیب را می توان در تولید سیب، خوردن غذاهای خام و یا پخت و پز خوشمزه استفاده کرد. سیب فیبر بالا است و متعلق به رژیم BRAT ذکر شده در بالا است. سیب تازه واقعا در تامین فیبر و تسکین درد معده مفید است. شما می توانید سیب را به راحتی هضم کنید و قندهای طبیعی، مواد مغذی و پکتین بیشتری دریافت کنید. شما می توانید هر روز 2-3 سیب برای سرعت بخشیدن به روند بهبود و خلاص شدن از اسهال را بطور کوتاه استفاده کنید.

14- آرد

 آرد ماده ای قوی است و از ریشه ها، دانه ها و دانه های غلات ساخته شده است. این ماده معمولا در ساخت انواع غذاها، کیک ها و تقریبا از شمال آفریقا، هند، خاورمیانه، آمریکای شمالی، اروپا، اقیانوسی و غیره استفاده می شود. در واقع، آرد به عنوان یکی از بهترین داروهای خانگی برای اسهال و سلامت خود را بهبود می بخشد. اما این ماده باید پردازش شود. راه حل برای اسهال با آرد است:

 •  یک فنجان آب با آرد اضافه کنید. آن را اغلب بشویید و کمی نمک اضافه کنید، خوب هم بزنید.
 •  آن را بلافاصله بنوشید تا علائم اسهال را کاهش دهید.

15- سیب زمینی

 سیب زمینی به علت اموال ضد التهابی شگفت انگیز، یک عنصر مفید است. این غذا همچنین بدن را به خوبی چرب می کند و باعث کاهش درد، درد مفاصل، اگزما، از دست دادن وزن، کاهش کلسترول، بهبود سلامتی، بهبود زخم و بدن شما می شود. این عنصر در نشاسته عالی است و سیستم گوارشی را بهبود می بخشد، مدفوع را تشدید می کند و از اسهال جلوگیری می کند. راه استفاده از سیب زمینی برای اسهال عبارت است از:

 • دریافت 2 سیب زمینی شسته شده، پوست، و آنها را به مکعب های مختلف ریز ریز کنید.
 •   اضافه کردن نمک به آن،  آن را در طول روز مصرف کنید.

16- نمک و شکر

 کشف داروهای خانگی برای اسهال، باید شکر و نمک را به لیست اضافه کنید. دلیل این است که راه حل می تواند برای هضم کار کند. این محلول می تواند باعث آبرسانی، الکترولیت های تعادل در طول اسهال شود. درمان اسهال با شکر و نمک چیست؟ دنبال آن هستید:

 •  یک لیوان آب جوش داده و آن را با دمای اتاق سرد کنید. اضافه کردن ½ قاشق چای خوری نمک و یک قاشق چای خوری شکر در آب.
 •  تا زمانی که نمک و شکر حل شوند، اغلب آن را مخلوط کنید.
 •  بلافاصله بنوشید و آن را چند بار در روز استفاده کنید.

17- آب نارگیل 

یک لیوان آب نارگیل را دوبار در روز بخورید. برای دفع آب بدن ناشی از اسهال، برای چند روز بخورید. اسهال اغلب می تواند منجر به کم آبی شود. در چنین مواردی، آب نارگیل یک درمان خانگی عالی است. این غنی از مواد معدنی یا الکترولیت ها است که مایعات بدن را دوباره پر می کند . این همچنین گردش خون را افزایش می دهد و به شما کمک می کند تا به سرعت از اسهال بازگردید.

18-  کدو تنبل 

یک فنجان کدو تنبل دو بار در روز داشته باشید. ین را برای دو تا سه روز تکرار کنید تا از اسهال تسکین پیدا کنید. الیاف محلول موجود در کدو باعث تقویت مدفوع می شوند . کدو تنبل نیز دارای سطوح بالاتری از پتاسیم است و خوردن آن مایعات بدن با الکترولیت ها را دوباره پر می کند.

19- چای سبز

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های متعددی است که عملکرد سالم بدن را تنظیم می کنند. این ماده ناراحتی معده را برطرف می کند و در کاهش اسهال و علائم آن موثر است. اگر اسهال شما به علت هلیکوباکتر پیلوری عفونی باشد ، چای سبز بهترین درمان خانگی است. کاتکین ها موجود در چای سبز اثر مهاری بر این باکتری دارند. شما نیاز خواهید داشت به :

 • 1 کیسه چای سبز
 • 1 فنجان آب گرم

چه کاری باید انجام دهید:

 • ظرف چند دقیقه کیسه چای را در آب قرار دهید.
 • چای را در حالی که گرم است بنوشید.
 • شما می توانید یک تکه از عسل و / یا لیمو برای طعم اضافه کنید.
 • دو تا سه فنجان در روز بخورید.

20- آناناس

آناناس شامل برملائین است که با عفونت ناشی از اسهال مبارزه می کند. محتوای ویتامین C باعث تقویت سیستم ایمنی می شود. یک فنجان آناناس ریز شده بخورید تا اسهال برطرف شود. یک فنجان یا دو فنجان در روز مصرف کنید.
چرا این ماده موثر است.

21- زردچوبه

زردچوبه به علت خواص ضد میکروبی و ضد التهابی آن شناخته شده است. یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه در یک لیوان آب گرم یا سرد بریزید تا یک تونیک مؤثر برای سیستم گوارشی تهیه شود و همچنین یک محلول برای اسهال عفونی و التهابی فراهم آید.

22- میوه ها و سبزیجات

 میوه ها و سبزیجات آب، فیبر و الکترولیت ها را فراهم می کند. میوه، و سبزیجات را بخارپز کنید تا هضم آنها آسانتر شود. علائم خود را برای اطمینان از اینکه بدتر نمی شود، بررسی کنید. 

در درمان اسهال چی بخوریم، چی نخوریم؟

در درمان اسهال چی بخوریم

غذاهایی که می توانید بخورید:

در صورتی که اسهال دارید خوردن غذاهای خاص می تواند به کاهش علائم اسهال کمک کند. مواد غذایی کم فیبر که به سفت شدن مدفوع کمک می کند، مصرف کنید. این غذاها عبارتند از:

 •  موز
 •  برنج (سفید)
 • سیب زمینی
 •  نان تست

سایر غذاهایی که معمولا هنگام اسهال خوب هستند عبارتند از:

 •  بلغور جو دوسر
 • سیب زمینی پخته شده (با پوست کنده شده)
 •  مرغ پخته شده بدون پوست
 •  سوپ مرغ 

غذاهایی که نباید بخورید:

غذاهای سرخ شده و چرب معمولا برای افراد مبتلا به اسهال خوب نیستند. شما همچنین باید غذاهای دارای فیبر بالا مانند سبوس و همچنین میوه ها و سبزیجاتی که می توانند نفخ را افزایش دهند محدود کنید. غذاهایی که باید اجتناب کنید عبارتند از:

 • الکل
 • شیرین کننده های مصنوعی (آدامس ، نوشیدنی های رژیمی و جایگزین های شکر)
 •    لوبیا
 •  انواع توت ها
 •  کلم بروکلی
 •    کلم
 •     گل كلم
 •   نخود
 •    قهوه
 •    ذرت
 •     بستنی
 •   سبزیجات برگ سبز
 •    شیر
 •    نخود فرنگی
 •   فلفل
 •  آلو
 •    چای

اجتناب از میوه های فروکتوز:

اگر چه میوه ها می توانند مقدار قابل توجهی از آب را تامین کنند، هنگام مصرف اسهال نباید هر نوع میوه بخورید. دلیل آن این است که میوه های غنی از فروکتوز، سیستم گوارش شما را سخت تر می کند. چندین میوه فروکتوز، آلو خشک، هلو خشک، کشمش، زانتی، زردآلو، گیلاس، گلابی، انگور، کیوی، تمشک، هندوانه، میوه ستاره و غیره می باشد. به عنوان نتیجه، شما باید یک لیست برای غذا خوردن سالمترین غذا را برای وضعیت خود دریافت کنید . بدیهی است، هر زمان که یک مشکل بهداشتی حاوی اسهال دارید، نمی توانید چیزی را که می خواهید بخورید بخورید. 

غذای سبک بخورید: 

هر چقدر بیشتر غذا بخورید ، اندام های گوارش شما باید بیشتر کار کنند. در هنگامی که اسهال هستید اشتهای زیادی برای غذا خوردن ندارید. بنابراین سعی کنید مقادیر کمی در طول روز بخورید. غذاهای ساده ای که به راحتی هضم می شوند بخورید - چند روز اول غذاهایی مانند غذاهای ساده، سیب، موز و برنج مصرف کنید. این غذاها در سیستم گوارشی آسان هضم می شوند و میتوانند برای کمک به حجم مدفوع فیبرها را فراهم کنند [8].

درمان دارویی و مکمل های اسهال

 

داروها و مکمل درمان اسهال

مکمل های خاص می توانند به بهبود کلی روده و سلامت گوارشی کمک کنند. این مکمل ها به شما اجازه می دهد تا مواد غذایی را پردازش کنید و باعث تسکین معده می شود. توصیه میکنم برخی از موارد زیر را امتحان کنید:

1- پروبیوتیک ها (50 میلیارد واحد در روز):

 • مکمل پروبیوتیک ها  به مبارزه با عفونت کمک می کنند و می توانند به ایجاد باکتری سالم در روده کمک کنند. اینها به صورت مکمل و همچنین در غذاهای فراوری شده در دسترس هستند.

2-  آنزیم های گوارشی (2 بار قبل از هر وعده غذایی):

 • این آنزیم ها به جذب مواد مغذی کمک می کند.

3-  پودر گلوتامین (5 گرم 2 بار در روز):

 • گلوتامین یک اسید آمینه است که به دستگاه گوارش کمک می کند، مخصوصا برای افراد مبتلا به اسهال مزمن. این ماده در قالب مکمل و همچنین به طور طبیعی در آبگوشت استخوان موجود است.

4- مکمل روی:

این ماده (بهترین زمان برای مصرف قرص زینک) می تواند به سه طریق به کاهش اسهال کمک کند: با بهبود جذب آب و الکترولیت ها، کمک به دیواره روده برای تجدید حیات خود و کمک به سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با میکروب های عفونی .

با مشورت با پزشک می توانید داروهای بدون نسخه برای درمان اسهال حاد مصرف کنید. داروهای بدون نسخه معمول عبارتند از:

 •  بیسموت ساسالسی سیالات (پپتو بیسمول و Kaopectate): به عنوان مثال، Pepto-Bismol، خروجی مدفوع اسهال را در بزرگسالان و کودکان کاهش می دهد. همچنین می تواند برای جلوگیری از اسهال مسافرتی استفاده شود.
 •  لورامید یا ایمدویم، داروهای ضد انعقادی است که عبور مدفوع را کاهش می دهد.
 • آنتی بیوتیک ها فقط برای درمان اسهال ناشی از عفونت باکتری استفاده می شود. اگر علت اسهال مصرف یک داروی خاص باشد، می توان اسهال را با تغییر دارو برطرف کرد.

- در حالی که این داروها علائم اسهال را از بین می برد، آنها علت اصلی را درمان نمی کنند. اگر اسهال مزمن دارید، نباید از این داروها بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. اسهال مزمن اسهالی است که بیش از 14 روز طول می کشد. این اسهال اغلب علل مختلفی دارد.

- اگر کودک شما اسهال داشته باشد ، باید به شدت احتیاط کنید. کم آبی ناشی از اسهال می تواند خطرناک باشد و به سرعت در کودکان اتفاق می افتد. کم آبی شدید می تواند تهدید کننده زندگی باشد. داروهای بدون نسخه برای درمان کودکان توصیه نمی شود، بنابراین مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. نوزادانی که کمتر از 3 ماه دارند و اسهال می شوند، باید به پزشک منتقل شوند.

- اگر اسهال خونی، تب، بیش از 7 روز علائم، درد شدید شکم یا اسهال دارید که بدتر می شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

- نگرانی وجود دارد که داروهای ضد عفونی می تواند عفونت باکتریایی را افزایش دهد و باعث کاهش پاتوژن ها از طریق مدفوع شود [9 , 10].


14 سوال رایج شما درباره درمان اسهال:

 

سوالات رایج درباره اسهال

1- آیا نوزاد شیرخوار هم اسهال می شود؟

نوزاد شیرخوار به علت عفونت های ویروسی و باکتریایی، عناصر موجود در رژیم مادر که می تواند باعث آلرژی و حساسیت شود، مصرف ملین، مسافرت یا از شیر گرفتن اسهال می شود. با این حال، نوزادانی که شیر مادر مصرف می کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به اسهال هستند، زیرا آنتی بادی در شیر مادر ممکن است با بیماری های معمول دوران کودکی مبارزه کند.

2- آیا عفونت مجاری ادراری (UTI) منجر به اسهال می شود؟

UTIs توسط میکروب ها یا باکتری ها ایجاد می شود که از دفاع طبیعی بدن جان سالم به در می برد. هنگامی که باکتری های مدفوع وارد مجرای ادرار می شوند، به سمت بالا به مثانه و کلیه می رسند و باعث عفونت ادراری می شوند. باکتری ها در هنگام اسهال، یا از طریق بهداشت ضعیف، استفاده از کاتتر، شنا کردن در آب غیر شرب یا رابطه جنسی مقعدی ایجاد میشود .

3- آیا سنگ کلیه باعث اسهال می شود؟

خیر، اما اسهال یک عامل خطر برای سنگ کلیه است. از دست دادن آب بدن، یک عارضه معمول اسهال، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. اسهال بر جذب مواد مغذی مانند کلسیم، منجر به تشکیل سنگ کلیه تاثیر می گذارد.

4- آیا ریفلاکس اسید (کبد) باعث اسهال می شود؟

در حالی که هیچ تحقیقی نشان نداده است که ریفلاکس اسید می تواند باعث اسهال شود، ارتباطی بین بیماری دستگاه گوارش GERD ایجاد می شود، بیماری که در آن بیماران دو بار در هفته ریفلاکس اسید را تجربه می کنند و سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، اختلالی است که بیماران در معرض درد و تغییرات در عادات روده ای مانند یبوست یا اسهال قرار می گیرند. IBS معمولا با یک فرم مزمن GERD همراه است، و این ممکن است نشان دهنده یک مکانیزم رایج برای بیماری باشد. دکتر لورن ب. گرسون از دانشگاه استنفورد همچنین می گوید که نظریه های متعددی وجود دارد که می تواند ارتباط بین GERD و IBS را نشان دهد. این نظریه ها حساسیت درد، علائم سردرگمی و به طور کلی GERD را نشان میدهند.

5- آیا بعد از کولونوسکوپی اسهال دارید؟ بعد از برداشتن کیسه صفرا چطور؟

پس از کولونوسکوپی برخی از بیماران معمولا اسهال را تجربه می کنند که یا به علت ملین ها و یا آب مورد استفاده برای آماده سازی روده بزرگ قبل از عمل می باشد. بعضی نیز به دلیل انتقال هوا به روده عبور گاز را تجربه می کنند . همچنین اسهال می تواند پس از برداشتن کیسه صفرا به خاطر سندرم postcholecystectomy رخ دهد. PCS به دلیل نشت صفرا به داخل معده رخ یا سنگ های صفراوی در مجاری صفراوی رخ میدهد.

6- آیا پس از دویدن اسهال می شوید؟

بله اسهال پس از ورزش رخ می دهد. در حالی که علت قطعی وجود ندارد، جابجایی فیزیکی اندام ها، کاهش جریان خون به روده، تغییرات در ترشح هورمون روده و اضطراب دلیل اسهال می باشد. 

7- آیا مصرف قرص ضد بارداری باعث اسهال می شود؟

قرص های ضد بارداری (12 قرص ضد بارداری موجود در ایران ) می توانند اسهال، استفراغ، حالت تهوع، گرفتگی معده، نفخ، آکنه یا یبوست ایجاد کنند. این قرص ها ممکن است خطر ابتلا به بیماری کرون را افزایش دهد که سبب اسهال، درد شدید شکم، کاهش وزن و سوء تغذیه می شود.

8- چه داروهایی اسهال را متوقف می کند؟

لوپرامید، بیسموت زیرالایسیلات 

9- چگونه اسهال را متوقف کنید؟

برای کمک به برطرف شدن علائم و نشانه های اسهال از روش های زیر استفاده کنید: مقدار زیادی مایعات شفابخش، از جمله آب، آب گوشت و آب میوه بنوشید. از مصرف کافئین و الکل بپرهیزید. غذاهای نیمه جامد و کم فیبر را به تدریج به زمانی که جنبش روده شما به حالت عادی بازگردد، اضافه کنید.

10- بهترین چیز برای اسهال چیست؟

رژیم غذایی BRAT: موز، برنج (سفید)، سیب زمینی و نان تست. هنگامی که سالم باشید، پزشکان معمولا غذاهای کامل و با فیبر بالا را توصیه می کنند.

11- وقتی اسهال هستید بهترین نوشیدنی چیست؟

هر بار که حرکت روده دارید، حداقل یک فنجان (240 میلی لیتر) مایع بنوشید. وعده های غذایی کوچک در طول روز بخورید. برخی غذاهای شور مانند برنج، سوپ و نوشیدنی های ورزشی مصرف کنید. غذاهای با پتاسیم بالا مانند موز، سیب زمینی بدون پوست و آب میوه نیز مصرف کنید.

12- چرا مدفوع من مثل آب است؟

اسهال زمانی اتفاق می افتد که مدفوع شل و آبکی است و به سرعت از طریق روده عبور می کند. اسهالی که حداقل چهار هفته طول می کشد ممکن است نشانه ای از بیماری مزمن مانند سندرم روده تحریک پذیر یا بیماری کرون باشد. اما اسهال می تواند نشانه ای از جویدن آدامس شیرین الکلی باشد، مانند کیسیتول یا سوربیتول.

13- آیا کوکا کولا برای اسهال خوب است؟

به بزرگسالان مقدار زیادی مایع، مانند آب میوه، نوشابه و نوشیدنی های ورزشی بدهید. در صورت ابتلا به اسهال و برای 3 تا 5 روز پس از بهبودی، از شیر یا محصولات مبتنی بر شیر، الکل، آب سیب و کافئین اجتناب کنید. این مواد اسهال را بدتر می کنند.

14- آیا سون آپ برای اسهال خوب است؟

مایعات به بدن کمک می کنند کم آب نشود. مایعات شفاف مانند آب سیب و سون آپ مصرف کنید و از آب پرتقال اسیدی و نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنید. 

1- Valerie Nemeth; Hassam Zulfiqar,  Nicholas Pfleghaar.Diarrhea. Last Update: June 8, 2019.

2-Barr W, Smith A. Acute diarrhea. Am Fam Physician. 2014 Feb 1;89(3):180-9.

3 - Kwang Jae Lee. Pharmacologic Agents for Chronic Diarrhea Intest Res. 2015 Oct; 13(4): 306–312.

4- Goldstein F, DiMarino AJ Jr. Diarrhea as a side effect of mesalamine treatment for inflammatory bowel disease. J Clin Gastroenterol. 2000 Jul;31(1):60-2.

5- Black RE, Dykes AC, Anderson KE, Wells JG, Sinclair SP, Gary GW Jr, Hatch MH, Gangarosa EJ. Handwashing to prevent diarrhea in day-care centers. Am J Epidemiol. 1981 Apr;113(4):445-51.

6-Sanni Yaya, Alzahra Hudani. Improving Water, Sanitation and Hygiene Practices, and Housing Quality to Prevent Diarrhea among Under-Five Children in Nigeria. Trop Med Infect Dis. 2018 Jun; 3(2): 41.

7- A C Casburn-Jones and M J G Farthing. Management of infectious diarrhea. Gut. 2004 Feb; 53(2): 296–305.

8-Sean W Pawlowski, Cirle Alcantara Warren, and Richard Guerrant. Diagnosis and Treatment of Acute or Persistent Diarrhea. Gastroenterology. 2009 May; 136(6): 1874–1886.

9-Pietrusko RG. Drug therapy reviews: pharmacotherapy of diarrhea. Am J Hosp Pharm. 1979 Jun;36(6):757-67.

10-Guandalini S. Probiotics for prevention and treatment of diarrhea. J Clin Gastroenterol. 2011 Nov;45 Suppl:S149-53. doi: 10.1097/MCG.0b013e3182257e98.

 

دکتر فاطمه سلطانپور
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، فعالیت ایشان بیشتر در زمینه درمان اختلالات درونی مثل فشار خون، دیابت و چربی خون است، اما سایر فعالیت ها در زمینه کم خونی، تیروئید، معده و روده ، سردرد های معمول، آلرژی و سینوزیت می باشد . تفسیر نتیجه آزمایش ها و ارزیابی وضعیت بیمار و تشخیص بیماری و مدیریت و درمان مشکلات رایج سلامتی از قبیل عفونت، آنفولانزا ، پنومونی و ... است.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileرویا 66 🤩1397/06/05

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون، خواستم بدونم اسهال طولانی مدت در بارداری خطرناک است و آیا اسهال از نشانه های زایمان است؟ پیشاپیش از پاسختون ممنونم

  • profileپزشک اوما1397/08/29

   سلام عزیزم بله اسهال در هفته های آخر بارداری از نشانه ها و علائم زایمان است و باید پیگیری کنید

 • profileهاله یاوری1396/10/07

  ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم اینکه وقتی اسهال طولانی میشه باید محلول ORS خورد، میشه این محلول را درخونه تهیه کنیم؟روش درست کردنشو میدین؟ ممنونم از سایت خیلی خوبتون

  • profileپزشک اوما1396/10/07

   سلام عزیزم. اگر پک های ORS برای درمان اسهال در دسترس نیست، یک محلول خوراکی را با استفاده از دستور العمل های زیر تهیه کنید: بسته به مواد تشکیل دهنده و ظرفیت در دسترس: روش تهیه یک لیتر محلول ORS با استفاده از شکر، نمک و آب:
   1. آب - 1 لیتر - 5 فنجان پر (هر فنجان حدود 200 میلی لیتر).
   2. شکر - شش قاشق چای خوری
   3. نمک - نیم قاشق چایخوری
   4. مخلوط را مخلوط کنید تا شکر حل شود.
   برخی از زنان اسهال را تجربه می کنند که به خاطر عادت ماهانه آنها رخ می دهد. اگر یکی از آنها هستید، مطمئن باشید که تنها نیستید. تغییرات هورمونی در طول پریودی ممکن است باعث اسهال مربوط به قاعدگی شود.

 • profileهاله یاوری1396/10/07

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما می خوام بدونم درمان اسهال چه مدت طول می کشد؟ با تشکر از شما

  • profileپزشک اوما1396/10/07

   سلام عزیزم، مدت اسهال می تواند بسته به علت، درمان و مدیریت و سایر عوامل مانند وضعیت سلامتی عمومی و سیستم ایمنی بدن متفاوت باشد. اسهال حاد کمتر از 2 هفته طول می کشد، اسهال نیمه حاد 2 تا 4 هفته و اسهال مزمن 4 هفته یا بیشتر طول می کشد. اغلب اوقات اسهال حاد است و اغلب با بیماری هایی مانند گاستروانتریت ویروسی یا مسمومیت غذایی مرتبط است. اسهال حدود 2 تا 3 روز و گاهی تا یک هفته طول می کشد.

 • profileشادی احدی1396/09/29

  با سلام و تشکر از سایت خیلی خوبتون. میخواستم درباره مصرف پروبیوتیک ها در زمان اسهال بیشتر توضیح دهید و آیا مکمل پروبیوتیک در درمان اسهال مفید است؟برای کودکان هم میشه مکمل پروبیوتیک را مصرف کرد؟با تشکر از پاسخ شما

  • profileپزشک اوما1396/10/10

   سلام عزیزم. بله مصرف مکمل های پروبیوتیک برای درمان اسهال چه در بزرگسالان و چه در کودکان فید است. میتوانید از ماست پروبیوتیک هم استفاده کنید.مواد فیبردار را در برنامه خود کاهش دهید.