Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
آیا دوش واژینال ضرر دارد؟

دوش واژینال چیست؟

دوش واژینال شستن واژن با آب یا سایر مایعات است. دوش واژینال به صورت مخلوط های فشرده در دسترس هستند، که بیشتر آنها شامل آب مخلوط با سرکه، جوش شیرین یا ید است (اغلب حاوی 4 قاشق چایخوری سرکه در نیم لیتر آب نیمه گرم) . دوش واژینال در داروخانه ها و سوپر مارکت ها موجود است و بصورت یک پمپ است که لوله ای داره که بسمت واژن می رود.

سرکار خانم سهام رشیدی، کارشناس مامایی و زنان، در مورد معایب استفاه از دوش واژینال اظهار کرد: " دوش واژینال برای خانم ها معایبی دارد که بطور مختصر به 4 مورد اشاره میکنم: 1- عفونت‌های واژن (واژینوز باکتریایی). 2- بیماری التهابی لگن (PID): بیماری التهابی لگن عفونتی است که در اندام‌های تولیدمثلی شامل رحم، لوله‌های فالوپ و/یا تخمدان‌ها گسترش می‌یابد. تحقیقات نشان داده است خانم‌هایی که از دوش واژینال استفاده می‌کنند به میزان ۷۳% بیشتر در معرض ابتلا به بیماری التهابی لگن هستند. 3- مشکلات بارداری: دوش واژینال ممکن است خطر بارداری خارج از رحم را تا ۷۶% افزایش دهد. بطور کلی انجام منظم دوش واژینال به احتمال بیشتری موجب تولد زودرس نوزاد، سقط جنین و دیگر عوارض بارداری می‌شود. 4- سرطان دهانه رحم: مطالعات نشان داده است که دوش واژینال موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌شود".

آیا دوش واژینال لازم است؟

دوش واژینال چیست؟

- کالج متخصص زنان و و زایمان امریکا (ACOG)  توصیه می کند زنان از دوش واژینال اجتناب کنند. اکثر پزشکان نیز دوش واژینال را توصیه نمی کنند. دوش واژینال می تواند توازن باکتری در واژن را مختل کند و  pH طبیعی واژن را تغییر دهد. تغییرات در ترکیب باکتری هایی که به طور معمول در واژن قرار دارند می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به عفونت های واژن مانند عفونت های مخمر شود. اگر عفونت در حال مهبل (واژن) وجود داشته باشد، دوش واژینال موجب گسترش باکتری های مضر به داخل دستگاه تولید مثل می شود.

- زنانی که این کار را انجام می دهند معتقدند دوش واژینال مزایای بهداشتی، مانند تمیز کردن مهبل (واژن)، شستشوی خون بعد از قاعدگی، جلوگیری از بوی بد واژن و جلوگیری از بارداری یا عفونت دارد.  اما این باورها غلط هستند و دوش واژینال برای تمیز کردن واژن لازم نیست.  دوش واژینال همچنین در برابر بارداری و یا در برابر بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs) بدن را محافظت نمی کند.

آیا دوش واژینال باعث واژینیت می شود؟

واژنیت التهاب واژن است. واژینیت می تواند به علت عفونت با مخمر، باکتری یا تریکوموناس باشد، اما واژینیت می تواند به علل غیرعفونی مانند تحریک فیزیکی یا شیمیایی مانند موارد زیر اتفاق بیفتد:

 • دوش واژینال، صابون یا عطر
 • اسپرم کش ها
 • کاهش میزان استروژن در دوران یائسگی

آیا دوش واژینال ضرر دارد؟

 

دوش واژینال و ضرر آن

بله، در برخی از زنان، دوش واژینال می تواند منجر به گسترش عفونت و یا حتی ایجاد عفونت با تغییر تعادل باکتری های طبیعی که در مهبل (واژن) وجود دارد، شود. خطر ابتلا به واژینوز باکتری و بیماری های منتقله از راه جنسی ممکن است توسط دوش واژینال افزایش یابد. همچنین دوش واژینال می تواند باعث تحریک واژن شود.

بهترین راه تمیز کردن واژن چیست؟

واژن مخاط تولید می کند که به عنوان یک عامل پاک کننده طبیعی برای تخلیه خون، اسپرم و ترشحات واژن عمل می کند. شستشو خارج از واژن با صابون ملایم و آب با حمام منظم برای بهداشت کافی است.

آیا دوش واژینال به کاهش ترشحات واژن، بو، درد، خارش، یا سوزش کمک می کند؟

بوی غیر طبیعی واژن، ترشحات یا ناراحتی می تواند نشانه وجود عفونت باشد، بنابراین دوش واژینال برای از بین بردن این عارضه تنها این مشکلات را برطرف می کند و حتی ممکن است عفونت را بدتر کند. اگر بوی غیرطبیعی واژن یا ترشحات، درد، سوزش یا خارش واژن دارید، به متخصص مراجعه کنید. دوش واژینال قبل از مراجعه به دکتر می تواند تشخیص مشکل و تجویز درمان مناسب را مشکل سازد.

آیا دوش واژینال بعد از رابطه جنسی از بارداری جلوگیری می کند؟

خیر دوش واژینال پس از رابطه جنسی مانع از حاملگی نمی شود و هرگز نباید به عنوان یک روش کنترل زایمان مورد استفاده قرار گیرد.

آیا دوش واژینال بعد از رابطه جنسی از بیماری های منتقله از راه جنسی جلوگیری می کند؟

دوش واژینال پس از رابطه جنسی و یا در هر زمانی هیچ تاثیری در جلوگیری از STDs ندارد.

آیا دوش واژینال می تواند بر باروری و یا حاملگی تاثیر بگذارد؟

- برخی مطالعات نشان داده اند که زنانی که دوش واژینال استفاده می کنند دیر باردار می شوند تا زنانی که استفاده نمی کنند. تحقیقات دیگر نشان داده است که دوش واژینال ممکن است به لوله های فالوپی آسیب برساند و منجر به افزایش خطر حاملگی خارج از رحم شود.

- در یک مطالعه نشان داده شده است در زنان باردار، دوش واژینال خطر زایمان زودرس را با عامل 1.9 افزایش می دهد.

خانم سهام رشیدی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه کردستان بوده و در حال حاضر دارای مطب خصوصی در اهواز میباشند، و در زمینه های مراقبت هاي دوران بارداری، زايمان و پس از زايمان مشاوره تعيين جنسيت، بلوغ، يائسگي ، زناشوئي، نازايي و اختلاالات جنسي درمان بيماري هاي زنان تنظيم خانواده پاپ اسمير و ... در حال فعالیت میباشند برای آشنایی بیشتر با وی میتوانید صفحه اینستاگرام ایشان را مشاهده نمایید.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profileسامی a1398/10/26

  سلام پس چرا برای پسر دار شدن توصیه میشه؟

  • profile👑mahshad 👑1398/05/25

   سلام پس چرا تو مطالب دیگه نوشتین که برای پسردار شدن دوش واژینال بگیرید؟؟؟اینجا که گفتن احتمال حاملگی خارج رحم و.... میشه

   • profileپرستو حیاتلو1397/04/15

    سلام این مطلبی که میگن از آب و جوش شیرین برای پسر دار شدن استفاده کنیم درسته یا نه؟