Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
برای درمان فوری گوش درد چه کنیم؟

گوش درد خیلی آزار دهنده است. دلیل بیشتر گوش دردها عفونت گوش و جمع شدن مایع در گوش میانی است. دلایل دیگر شامل سرماخوردگی، تجمع مواد داخل گوش، مسدود شدن مجرای بینی، آسیب فیزیکی داخل گوش، افزایش فشار هوا و غیره. 


گوش درد بیشتر در بین کودکان دیده می شود تا بزرگسالان. در مقاله ای دیگر به بررسی عفونت گوش در نوزادان پرداخته شده است. گوش درد ساده را می توان با استفاده از روش های طبیعی در منزل درمان کرد. در واقع شما یک یا دو ماده از مواد ذکر شده در این مقاله را در آشپزخانه در اختیار دارید.

علت درد گوش چیست؟

التهاب ممکن است به دلایل بسیاری باشد از جمله:

 • عفونت پوست یا سلولیت
 • آفتاب سوختگی
 •  مزاج های مزمن پوست مانند درماتیت آتوپیک
 •  کانال گوش ممکن است منبع درد ناشی از عفونت یا آسیب باشد.

علل درد گوش شناگر

Otitis externa التهاب کانال گوش است و اغلب به عنوان "گوش شناگر" نامیده می شود:

-  تحریک پوستی که کانال گوش را می پوشاند به علت ترومای جزئی می باشد که در اثر تمیز کردن موم گوش با یک شیء تیز و ایجاد خراش ایجاد می شود و باعث التهاب یا عفونت می شود.

- گوش شناگر توصیف التهاب ناشی از آب حفظ شده در کانال گوش است. منطقه تاریک، گرم، مرطوب ممکن است رشد باکتری را افزایش دهد و به عفونت منجر شود.

 - سرامن (موم گوش) ناکافی. موم گوش به عنوان بخشی از مکانیسم محافظ بدن برای روانکاری کانال گوش و جلوگیری از عفونت است. اگر واکس سخت شود و بیش از حد تولید شود، ممکن است موجب درد شدید شود. این امر مخصوصا در صورتی صورت میگیرد که موم بر روی گوش فشار کند.

- جسم خارجی. هنگامی که یک جسم خارجی در گوش قرار می گیرد و نمی تواند برداشته شود، درد و التهاب رخ می دهد. این مواد ممکن است شامل پین های مو و دیگر اشیاء باریک باشد که اغلب برای خارش یا خارج کردن موم گوش استفاده می شود. این کار اصلا امن نیست و هیچ چیز نباید در کانال گوش وارد شود. علاوه بر تحریک کانال خارجی، ممکن است حفره گوش نیز سوراخ شود یا آسیب ببیند [1].

پیشنهاد دکتر فاطمه سلطانپور برای کسانی که علت گوش درد خود را هنوز به درستی نمی دانند: "همانطور كه اشاره شده است،  گوش درد علت هاي مختلفي مثل سرماخوردگي و عفونت سينوسي، عفونت و چرك گلو، بيماري منيير، اوريون، سرخك، مننژيت، مشكلات قلبي، عدم تعادل هورموني و ... دارد، اما يكي از مواردي كه ممكن است باعث گوش درد شود و در خيلي موارد به آن توجهي نميشود، مشكلات مربوط به غده تيروئيد است ، پس در صورتي كه گوش درد شما به درمان هاي معمول پاسخ نداده است ، آزمايشات مربوط به تيروئيد را انجام دهيد"

علائم دیگر همراه با درد گوش چیست؟

التهاب گوش خارجی عبارتند از:

 •  قرمزی
 • ورم
 • تب

علائم گوش خارجی و یا شناگر عبارتند از:

 •  درد، پریشانی یا فشار
 • خارش
 • ترشحات گوش
 •  کاهش شنوائی
 •  وزوز گوش یا زنگ زدن [2]

درمان گوش درد

گوش درد همانطور که بالا اشاره شد علت هایی دارد اما شایع ترین آن تشکیل جرم و عفونت گوش است. عفونت گوش ممکنه ویروسی باشه و یا باکتریایی که براساس تشخیص هر گونه دارو تجویز میشه، اگر عفونت گوش ویروسی باشد، منتظر خوب شدن خود به خودی آن نباشید، در این زمان اغلب پزشک مسکن مانند استامینوفن یا ایبوبروفن تجویز میکند. اگر عفونت باکتریایی باشه آنتی بیوتیک تجویز میشه [3]. 

آنتی بیوتیک برای گوش درد

مصرف هر گونه قرص و آنتی بیوتیک بر عهده پزشک معالج و بعد از معاینه حضوری است و از مصرف سرخود دارو جدا بپرهیزید. اگر درد گوش بعلت عفونت یا التهاب گوش باشد، پزشک معاینه میکند و براساس اینکه  التهاب گوش میانی است، آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی‌سیلین، کوتریموکسازول، اریترومایسین، کوآموکسی کلاو و سفالوسپورین‌های خوراکی مانند سفیکسیم تجویزمی شود. در التهابات گوش خارجی برای درمان از قطره آنتی بیوتیک گوشی مانند قطره سیپروفلوکساسین یا قطره پلی میکسین استفاده می‌شود [4 , 5]

درمان خانگی و فوری گوش درد

 

درمان خانگی گوش درد

درمان گوش درد با روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون برای گوش درد یک درمان محلی است. هیچ شواهد علمی برای اثبات این که روغن زیتون به کاهش درد گوش کمک می کند وجود ندارد. اما با توجه به AAP، ریختن چند قطره روغن زیتون گرم در گوش بی خطر است و می تواند نسبتا موثر باشد. بهتر است با پزشک خود قبل از استفاده این روش صحبت کنید.

اطمینان حاصل کنید که روغن زیتون از دمای بدن شما گمتر نیست. این به شما کمک می کند از سوزاندن پرده گوش جلوگیری کنید.

روغن زیتون به عنوان یک روان ساز عمل می کند و عفونت گوش را از بین می برد. روغن زیتون وزوز گوش را از بین می برد.

 • سه تا چهار قطره روغن زیتون ورم را داخل گوش بریزید.
 • همچنین می توانید یک پنبه را داخل روغن بزنید و داخل گوش قرار دهید.
 • همچنین می توانید از روغن خردل نیز استفاده کنید.

درمان گوش درد با سیر

خواص ضد قارچی و آنتی بیوتیک سیر به کاهش گوش درد ناشی از عفونت گوش کمک می کند.

 • یک قاشق چایخوری سیر را در دو قاشق غذاخوری روغن کنجد گرم کنید. بگذارید سرد شود و آن را صاف کنید. دو یا سه قطره از این روغن را داخل گوش بریزید.
 • راه دیگر گرفتن آب چند حبه سیر است سپس می توانید آن را بر روی گوشی که درد می کند قرار دهید.

درمان گوش درد با پیاز

پیاز نیز برای درمان گوش درد استفاده می شود. خواص ضد باکتری و ضد قارچ پیاز به درمان گوش درد کمک می کند.

 • یک قاشق غذاخوری آب پیاز را از پیاز خرد شده خارج کنید و بر روی حرارت کم گرم کنید. سپس دو تا سه قطره از این مایع را روزی دو یا سه بار داخل گوش بریزید.
 • پیاز تازه را له کنید و داخل پارچه ای تمیز قرار دهید. پارچه را روی گوش به مدت پنج تا ده دقیقه قرار دهید. این کار را چند بار در روز انجام دهید.

 بطری آب داغ

از بطری آب داغ برای کاهش درد گوش استفاده کنید. بطری را داخل پارچه بپیچید و بر روی گوشی که درد می کند قرار دهید. 

درمان گوش درد با زنجبیل

زنجبیل خواص ضد التهاب دارد و به درمان عفونت گوش کمک می کند. همچنین مسکنی طبیعی است.

 • آب زنجبیل تازه را خارج کنید و داخل گوش بریزید تا التهاب و درد آن کاهش یابد.
 • همچنین می توانید یک قاشق چایخوری ریشه زنجبیل خرد شده را با دو قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید. سپس بگذارید پنج تا ده دقیقه بماند و داخل گوش بریزید.

 نعناع 

هم روغن نعناع و هم برگ نعناع برای کاهش درد گوش استفاده می شوند.

 • آب برگ نعناع تازه را بگیرید و چند قطره داخل گوش بریزید.
 • چند قطره روغن نعناع را در اطراف گوش بریزید. از ریختن روغن داخل گوش اجتناب کنید. همچنین می توانید روغن نعناع را با استفاده ار روغن زیتون رقیق کنید و سپس استفاده کنید.

ریحان

خواص ریحان عبارتند از ضد التهاب، ضد باکتری و ضد قارچ؛ بنابراین برای کاهش درد گوش مناسب می باشد.

 • برگ های ریحان را خرد کنید و آب آن را خارج کنید.
 • سه یا چهار قطره آب ریحان را داخل گوش بریزید.
 • این کار را روزی یک یا دو بار انجام دهید.

روغن کرچک

روش انجام کار:

– روغن کرچک را کمی گرم کنید و چند قطره از آن را در گوش آسیب‌دیده‌تان بریزید.
– گوش را با توپ پنبه‌ای مسدود کنید و اجازه بدهید روغن به مدت چند دقیقه بماند.
– بعد توپ پنبه‌ای را بردارید و روغن اضافی و آت و آشغال‌ها را پاک کنید.

چند وقت یک بار باید این روش درمانی را تکرار کرد؟

این روش درمانی را دو بار در روز تکرار کنید تا زمانی که درد گو‌ش‌تان به طور کلی از بین برود.

روغن کرچک چه‌طور چنین تاثیری دارد؟

معروف است که روغن کرچک روند بهبودی را تسریع می‌کند و به کاهش درد گوش کمک می‌کند. این روغن همچنین دارای طبیعت ضد قارچی است.

 علف اسقف

علف اسقف با توجه به خواص ضد میکروبی و ضد قارچ باعث درمان گوش درد می شود.

 • یک قاشق چایخوری روغن علف اسقف را با سه قاشق چایخوری روغن کنجد مخلوط کنید و گرم کنید. چند قطره از مخلوط روغن را در گوش بریزید. 
 • دو قاشق چایخوری روغن خردل را با نصف قاشق چایخوری علف اسقف و یک فنجان سیر مخلوط کنید. مخلوط را گرم کنید تا سیرها به رنگ قرمز درآیند. مخلوط را صاف کنید و چند قطره داخل گوش بریزید.

 سشوار 

سشوار می تواند رطوبت داخل گوش را کاهش دهد و گوش درد را درمان می کند.

 • بعد از حمام کردن، گوش را با استفاده از حوله خشک نکنید. به جای حوله از سشوار استفاده کنید. سشوار را بر روی درجه گرم قرار دهید و سپس گوش را خشک کنید. از گرمای سشوار برای خشک کردن رطوبت گوش استفاده کنید. سشوار را بیش از پنج دقیقه بر روی گوش نگیرید. 

اگر با استفاده از روش های بالا نتوانستید بهبود یابید به پزشک مراجعه کنید.

درمان گوش درد با عسل

عسل در طبیعت گرم است.این می تواند به آرامی در خارج از کانال گوش به کار برده شود.برای این منظور، می توانید از عسل خام یا محلی یا مانوکا استفاده کنید.خواص ضد التهابی آن برای درمان گوش درد مفید است.

 

 خوابیدن بدون فشار به گوش

برخی از موقعیت های خواب موجب افزایش درد عفونت گوش می شود. سعی کنید روی گوشی که آسیب دیده است نخوابید. همچنین می توانید با استفاده از بالش های اضافی سر خود را بالا ببرید. این مسئله می تواند به آهسته شدن خروج مواد از گوش کمک کند.

 ماساژ

ماساژ ملایم می تواند به درد گوش که از فک و دندان می آید و یا باعث سردرد تنشی می شود کمک کند. مردم می توانند منطقه آسیب دیده و عضلات اطراف آن را ماساژ دهند. برای مثال، اگر ناحیه پشت گوش آسیب ببیند، عضلات فک و گردن را ماساژ دهید. ماساژ همچنین ممکن است به کاهش درد عفونت گوش کمک کند.

 •  با استفاده از حرکت رو به پایین، فشار را فقط در پشت گوش و پایین گردن وارد آورید.
 •  فشار را به سمت پایین و جلو به طرف گوشه ها وارد کنید.

این نوع ماساژ ممکن است موجب از بین رفتن مایع اضافی از گوش و جلوگیری از بدتر شدن درد شود.

 ورزش گردن

بعضی از آسیب های گوش ناشی از فشار در کانال گوش می باشد. برخی از ورزش های گردن را می توان برای از بین بردن این فشار استفاده کرد. تمرین چرخش گردن مفید است [6]. این مراحل را برای انجام تمرین چرخش گردن انجام دهید:

1. صاف بنشینید و هر دو پا روی زمین باشد.

2. به آرامی گردن خود را بچرخانید و سر را به سمت راست بکشید تا سرتان به شانه شما نزدیک شود.

3. سر خود را به طرف دیگر بچرخانید، تا سرتان به موازات شانه چپ شما باشد.

4. شانه های خود را بالا ببرید تا گوش را با شانه های خود بپوشانید.

5. حرکات را به آرامی انجام دهید، به آرامی برای بیش از پنج شماره کشش را انجام دهید سپس استراحت کنید.

6. این کار را در طول ساعات بیداری تکرار کنید.

1-Ely JW, Hansen MR, Clark EC. Am Fam Physician. Diagnosis of ear pain. 2008 Mar 1;77(5):621-8.

2-Earwood JS, Rogers TS, Rathjen NA. Ear Pain: Diagnosing Common and Uncommon Causes.Am Fam Physician. 2018 Jan 1;97(1):20-27

3-Graham Worrall. Acute earache. Can Fam Physician. 2011 Sep; 57(9): 1019–1021.

4- Informed health. Middle ear infection: Will antibiotics help relieve symptoms in babies and toddlers? July 3, 2008; Last Update: May 9, 2019; Next update: 2022.

5- Informed health. Middle ear infection: Overview. Created: June 29, 2009; Last Update: May 9, 2019; Next update: 2022.

6- Informed health. What can parents do about middle ear infections? Created: April 24, 2013; Last Update: May 9, 2019; Next update: 2022.

دکتر فاطمه سلطانپور
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، فعالیت ایشان بیشتر در زمینه درمان اختلالات درونی مثل فشار خون، دیابت و چربی خون است، اما سایر فعالیت ها در زمینه کم خونی، تیروئید، معده و روده ، سردرد های معمول، آلرژی و سینوزیت می باشد . تفسیر نتیجه آزمایش ها و ارزیابی وضعیت بیمار و تشخیص بیماری و مدیریت و درمان مشکلات رایج سلامتی از قبیل عفونت، آنفولانزا ، پنومونی و ... است.

امتیاز مطلب: 90%
90


 • profileرویا 66 🤩1397/06/05

  سلام مقاله مفیدی بود و استفاده کردم من یه مدت گوش درد داشتم و الان بهتره شده ، گوش درد ناگهانی واقعا اذیت کننده هست خوشحالم که الان بهتر شدم

  • profileasal hoseini1396/01/19

   سلام خسته نباشید مرسی از مطلب. من یه سوال داشتم اینکه درد گردن میتونه باعث گوش درد هم بشه؟من مدتی هست که گردنم درد میکنه و از گردنبند طبی استفاده میکنم اما چند شبه گوش درد هم اضافه شده نمیدونم بخاطر اونه یا اینکه علت جدا داره؟ممنون میشم راهنمایی کنید

   • profileپزشک اوما1396/01/26

    سلام دوست عزیز
    گاهی بله می تونه بهم ربط داشته باشه. که به درد آن درد ارجاعی گوش می گویند. زیرا ماهیچه های گردن در تماس با پشت گوش است که باعث پخش درد در ناحیه گوش میشه درد گوش میتونه ناشی از مشکلات دهان، گره های لنفی، غدد بزاقی و گلو هم باشد. اگر درد ادامه دار بود به پزشک مراجعه کنید.