Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد از زایمان

مادر شدن خیلی شگفت انگیز است. اما شما آمادگی ندارید به این زودی دوباره باردار شوید. این روش های کنترل به شما کمک می کند تا زمانی که آمادگی لازم را ندارید باردار نشوید. با پزشک خود راجع به بهترین روش مشورت کنید.

قرص:

قرص های کنترل بارداری برای به تعویق انداختن تخمک گذاری از هورمون هایی استفاده می کنند؛ استفاده از این قرص ها بعد از نزدیکی جنسی مناسب است. در صورت مصرف درست این قرص ها، حدود نود و نه درصد موثر هستند. در صورتی که نوزاد را شیر می دهید، قرص های پروژستین تجویز می شود که بر تولید شیر تاثیر نمی گذارد. 
بیشتر خانم ها فکر می کنند زمانی که نوزاد شیر می دهند نمی توانند باردار شوند زیرا هنوز قاعدگی آن ها شروع نشده است. اما این مطلب درست نیست زیرا تخمک گذاری پیش از شروع قاعدگی بدون توجه شما شروع می شود. شیردهی احتمال بارداری را کاهش می دهد اما قرص های ضد بارداری راهی مطمئن برای باردار نشدن می باشند.

دستگاه های داخل رحمی:

سه نوع دستگاه داخل رحمی وجود دارد. دستگاه سنتز پروژسترون؛ برند میرنا، هورمون هایی که اسپرم را جمع می کند به مدت پنج سال دفع می کند و از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کند. برند اسکیلا مشابه قبلی است  با این تفاوت که سه سال تاثیر گذار است. به جای هورمون ها، دستگاه مسی مقدار مجاز و کمی فلز آزاد می کند و اسپرها را برای دوازده سال غیر فعال می کند. مطالعات نشان می دهد این دستگاه ها حدود نود و نه درصد موثر هستند اما عوارضی نیز دارند. بیشتر خانم هایی که از دستگاه استفاده می کنند فکر می کنند بهترین روش است زیرا یک بار داخل رحم قرار می گیرد و دیگر نیازی نیست کاری انجام دهند. پیش از باردار شدن با پزشک صحبت کنید دستگاه را از بدن خارج کند. 

خارج کردن آلت مرد:

خارج کردن آلت مرد از واژن در هنگام خروج مایع منی یکی از شش روش رایج جلوگیری از بارداری است. مطالعات نشان می دهد وقتی تمرین کافی داشته باشید احتمال خطا فقط چهار درصد است. اما رسیدن به این حد کار دشواری است به همین دلیل از هر پنج زوج یکی از آنها با این روش باردار می شود. مقدار کمی مایع معنی پیش از انزال مرد از بدن او خارج می شود. او این خروج را حس نمی کند بنابراین نباید به این روش اعتماد کرد.

آگاهی از زمان باروری:

خانم هایی که از این روش استفاده می کنند از نزدیکی واژینال در هنگامی که بارور هستند استفاده نمی کنند. این خانم ها مایع خارج شده از دهانه رحم را گواه تخمک گذاری می دانند و دمای بدن را هر روز صبح اندازه گیری می کنند. بیشتر خانم ها از کیت های تخمک گذاری استفاده می کنند که زمان باروری مشخص شود و در این مدت نزدیکی نمی کنند. احتمال خطای این روش حدود بیست و پنج درصد است و در صورتی که قاعدگی نامنظم است نباید از این روش استفاده کرد.

کاندوم:

کاندوم زمانی که درست استفاده شود؛ پیش از شروع داخل کردن آلت تناسلی مرد به واژن و پس از اتمام و خارج کردن آلت از واژن، حدود نود و هشت درصد موثر است و از بارداری جلوگیری می کند. اگر تمایلی به مصرف قرص ندارید یا از دستگاه استفاده نمی کنید کاندوم بهترین روش جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری های مقاربتی است.

حلقه واژن:

این حلقه پلاستیکی است و اندازه یک سکه نقره دلار است و هر ماه وارد واژن می شود. مشابه قرص ها، این حلقه هورمون هایی که به تخمک گذاری مربوط هستند را دریافت می کند و در صورتی که به درستی استفاده شود حدود نود و نه درصد شانس موثر بودن دارد. بعد از سه هفته حلقه به مدت یک هفته خارج می شود قاعدگی گذارنده می شود و دوباره حلقه ای جدید داخل واژن قرار می گیرد. در صورتی که مصرف قرص را فراموش می کنید این روش برای شما موثرتر است. اما در صورتی که شیردهی انجام می دهید بهتر است از آن استفاده نکنید زیرا حاوی استروژن است.

 کنترل بارداری به روش تزریق:

این ماده مقداری پروژستن تولید می کند که باعث انقباض سه ماهه می شود. این ماده تزریق می شود و در صورتی که مصرف قرص را فراموش می کنید مناسب است و حدود نود و نه درصد موثر است. از آن جایی که این ماده بر پایه پروژستن است بر تولید شیر تاثیری نمی گذارد.

میله قابل کاشت:

اگر روشی طولانی مدت می خواهید ولی از دستگاه های کنترل بارداری داخل رحمی استفاده نمی کنید، این روش مناسب است. یک میله کوچک، انعطاف پذیر که زیر پوست بازوی شما وارد می شود و پروژسترون تولیدی را به جریان خون می رساند. این روش نود و نه درصد موثر است و سه سال تاثیر گذار است و بر مادرهایی که نوزاد شیر میدهند نیز تاثیر منفی نمی گذارد.
این روش در پنج دقیقه انجام می شود و به مدت سه سال از بارداری جلوگیری می کند.

سترون سازی بدون عمل جراحی:

اگر مطمئن هستید که دیگر نمی خواهید باردار شوید این روش مناسب است. دستگاهی از طریق واژن وارد لوله های رحم می شود و در مسیر باروری مانعی ایجاد می کند. دو سیم کوچک خراشی ایجاد می کنند و تخمک و اسپرم به هیچ عنوان با یکدیگر ملاقات نداشته باشند. این روش بدون جراحی انجام می شود.

منبع: www.thebump.com

امتیاز مطلب: 94%
94