Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
قند خون نرمال چند است؟

دیابت دارای انواع مختلفی است که برخی از آن‌ها مانند دیابت بارداری قابل درمان است و برخی از انواع آن قابل درمان قطعی نیست و شخص مبتلا تنها با راهکارهای موجود باید قند خون خود را کنترل کرده و در حد نرمال نگه دارد. در صورت ابتلا به دیابت برای آن که بهتر بتوانیم قند خون خود را کنترل کنیم باید بدانیم قند خون چیست و مقدار نرمال آن چقدر است؟ 


مواد خوراکی دارای انواع گوناگونی از قندها هستند. مثلا قند موجود در انواع میوه ها فروکتوز و قند موجود در شیر و لبنیات لاکتوز است، اما اکثر این قندها برای جذب در بدن ما به نوعی قند به نام گلوکز تبدیل می شوند. زیرا بدن برای فعالیت خود از قند به شکل گلوکز استفاده می کند و با تبدیل گلوکز به انرژی، انرژی ما را برای انجام کارهای روزمره تامین می کند.

همچنین نشاسته و کلا مواد دارای کربوهیدرات دارای نوعی قند هستند که در بدن به گلوکز تبدیل می‌شوند. بنابراین وقتی از قند خون صحبت می کنیم منظورمان همان گلوکز است. به همین دلیل افراد دیابتی نباید برخی از غذاها که گلوکز بالایی برای بدن تولید می کنند را مصرف کنند و باید از غذاهای مفید برای دیابت در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

 

 

 

جدول قند خون نرمال

در این جدول محدوده طبیعی قند خون برای افراد مبتلا به دیابت و افراد سالم ذکر شده است که می توانید به عنوان راهنما برای نرمال نگه داشتن قند خون استفاده کنید:

 

زمان بررسی

محدوده هدف برای افراد سالم

محدوده هدف برای افراد مبتلا به دیابت

قبل از صبحانه (ناشتا)

100>

130-70

قبل از ناهار، میان وعده و شام

110>

130-70

دو ساعت بعد از غذا

140>

180>

زمان خواب

120>

150-90

A1C

6%>

7%>

 

تحلیل جدول قند خون نرمال

- گلوکز در طول روز تغییر می کند. اگر قند خون ناشتا بین 100 تا 120 باشد، شما در شرایط پیش دیابت قرار دارید و باید در خوردن شیرینی جات و قند مصنوعی بیشتر احتیاط کنید.

- در افرادی که مبتلا به دیابت هستند قند خون پیش از غذا 130-80 می باشد و یک تا دو ساعت بعد از غذا زیر 180 می باشد. پزشک سعی می کند قند خون فرد مبتلابه دیابت را به قند خون فرد سالم نزدیک کند. قند خون پایین نیز نیاز به رژیم غذایی مناسب دارد و باید به حد نرمال برسد.

- آزمایش سه ماهه قند خون به نام هموگلوبین HbA1c, A1C و A1c برای کنترل بهتر قند خون انجام می شود. این آزمایش مقدار متوسط دو سه ماه اخیر قند خون را تعیین می کند. HbA1c به صورت درصد بیان می شود که برای فردی که دیابت ندارد 7/5% و برای فردی که دچار دیابت است حدود 7% و در حالت کنترل شده پایین تر است.

- هنگامی که گلوکز از مقدار نرمال بالاتر باشد، باعث تورم رگ های خونی و عروق عصبی می شود. به همین دلیل باید قند خون در افراد دیابتی مرتبا چک شده و کنترل شود.

- در افرادی که مبتلا به دیابت نیستند، عملکرد انسولین باعث می شود قند در محدوده نرمال باشد. اما در افراد مبتلا به دیابت عملکرد انسولین مشکل دارد. بنابراین شما باید با استفاده از رژیم مناسب دیابتی، ورزش، مصرف قرص و کاهش استرس به بدن کمک کنید تا قند خون در محدوده نرمال قرار بگیرد. در افراد دیابتی شناختن جدول قند خون الزامی و برای کنترل سطح قند خون بسیار کمک کننده است. 

- کمبود قند خون نیز مانند دیابت فرد را دچار مشکل می کند. افراد دیابتی گاها به دلیل مصرف انواع داروهای دیابت دچار افت قند خون می شوند. اگر انسولین یا قرص های sulfonylurea و meglitinide مصرف می کنید احتمال کاهش قند خون شما وجود دارد. کاهش قند خون باعث سرگیجه، حالت عصبی و از حال رفتن می شود. پیشنهاد می کنیم با خواندن مطلب  چیز هایی که قند خون را پایین می آورند، از ابتلا به افت قند خون جلوگیری کنید.

خانم دکتر سلطانپور، در مورد قند خون اظهار کرد: " بیماری دیابت یا مرض قند یا قند خون، یک بیماری خاموش است که علائم آن به یکباره ظاهر میشود. این بیماری قابل کنترل است. مصرف دارو، رژیم غذایی مناسب و ورزش باعث کنترل دیابت در هر مرحله از پیشرفت بیماری میشود. اما یکی از مشکلاتی که بیماران دیابتی دارند این است که بعد از یک مدت خسته میشوند و سرخود مصرف دارو را قطع می کنند و پرهیز غذایی را کنار می گذارند. این بیماری باید مرتب کنترل و پیگیری شود. روزانه پیاده روی را فراموش نکنید و از اضافه وزن جلوگیری کنید"

میزان قند خون نرمال در گروه های سنی مختلف

 

مقدار قند نرمال در گروه های سنی مختلف

میزان قند خون نرمال برای افراد زیر 6 سال:

ناشتا: 180-80 میلیگرم بر دسی لیتر 

قبل از غذا:  180-100 میلیگرم بر دسی لیتر

بعد از غذا : 100 میلیگرم بر دسی لیتر

زمان خواب: 110 تا 200 میلیگرم بر دسی لیتر

HA1c: کمتر از با 8.5 درصد


میزان قند خون نرمال برای افراد 6 تا 12سال:

ناشتا: 180-80 میلیگرم بر دسی لیتر 

قبل از غذا:  180-90 میلیگرم بر دسی لیتر

قبل از ورزش : حداقل 150 میلیگرم بر دسی لیتر

زمان خواب: 100 تا 180 میلیگرم بر دسی لیتر

HA1c: کمتر و یا مساوی با 8 درصد


میزان قند خون نرمال برای افراد 13 تا 19 سال:

ناشتا: 150-70 میلیگرم بر دسی لیتر 

قبل از غذا:  130-90 میلیگرم بر دسی لیتر

قبل از ورزش : حداقل 150 میلیگرم بر دسی لیتر

زمان خواب: 150 تا 90 میلیگرم بر دسی لیتر

HA1c: کمتر و یا مساوی با 7.5 درصد


میزان قند خون نرمال در دیابت بارداری

قند ناشتا و قبل از غذا : 92  میلیگرم بر دسی لیتر 

بعد از غذا:  120  میلیگرم بر دسی لیتر

قند نرمال در مادر باردار با دیابت قبلی

قند ناشتا و قبل از غذا : 99 -60 میلیگرم بر دسی لیتر 

بعد از غذا:  129-100 میلیگرم بر دسی لیتر

HA1c: کمتر از  6 درصد

نحوه انجام آزمایش قند خون توسط خود فرد

شما می توانید به راحتی با دستگاه های اندازه گیری قند خون، خودتان در منزل بصورت روزانه میزان قند خونتان را چک کنید. برای این کار باید با سوزن مخصوص دستگاه، یک قطره خون از سر انگشت گرفته و روی نوار مخصوص دستگاه قرار دهید و نوار را داخل دستگاه بگذارید تا دستگاه میزان قند خون شما را نشان دهد. 

این دستگاه برای افراد دیابتی بخصوص افرادی که انسولین تزریق می کنند بسیار مفید است و با کمک آن می توانید سطح قند خونتان را تنظیم کنید. الته نباید در انجام آزمایش قند خون زیاده روی کنید و بهتر است با برنامه ریزی این کار را انجام دهید. مثلا وقتی از غذای خاص یا داروی خاصی استفاده کرده اید یا آن را تغییر داده اید، آزمایش را انجام دهید تا میزان تغییر قند خونتان را چک کنید.

نکته بسیار مهم: برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که انسولین تزریق نمی کنند، تعداد تست به خود فرد بستگی دارد. اگر شما مبتلا به این بیماری هستید و می خواهید قند خون را به خوبی کنترل کنید، می توانید بعد از خوردن غذاهای مختلف یا انجام فعالیت های گوناگون مقدار گلوکز را اندازه گیری کنید و به مقدار و نوع غذای مصرفی خود توجه کنید تا بتوانید سطح قند خون خود را کنترل کنید.

علائم قند خون بالا

سطح بالای قند خون اولین و مهم ترین نشانه بیماری دیابت است. علائمی که با مشاهده آن باید به بالا بودن میزان قند خونتان شک کنید و برای آزمایش به پزشک مراجعه کنید شامل موارد زیر است:

هیپرگلیسمی یا قند خون خیلی بالا چیست؟

هیپرگلیسمی (افزایش قند خون شدید) بدون درمان، می تواند منجر به یک بیماری به نام کتواسیدوز دیابتی (DKA) یا کمای دیابتی شود که بسیار خطرناک است. این اتفاق به این دلیل می افتد که بدن انسولین کافی برای تبدیل گلوکز به سوخت را ندارد. بدین ترتیب بدن از چربی ها برای تولید انرژی استفاده می کند. وقتی بدن چربی ها را تجزیه می کند، کتون ها به عنوان محصولات جانبی تولید می شوند. برخی از کتون ها از طریق ادرار حذف می شوند. تا زمانی که بیمار هیدراته (آبرسانی به بدن و رفع کمبود آب ناشی از قند خون) شود و انسولین کافی دریافت کند، کتون ها در خون باقی می مانند. کتون ها در خون موجب تهوع، سردرد، خستگی یا استفراغ می شوند. کتواسیدوز به شدت خطرناک است و نیاز به درمان فوری دارد و علائم آن شامل موارد زیر است:

در مورد افزایش شدید قند خون نباید نگران باشید و تنها با مشاهده موارد زیر برای بررسی هیپرگلیسمی به پزشک مراجعه کنید:

 •  تنفس دشوار
 • سرگیجه در حالت ایستاده
 • کاهش وزن سریع
 •  افزایش خواب آلودگی و سردرگمی
 •  کما

حرف آخر

حتی اگر شما از افرادی هستید که قند خون ندارید بهتر است یک رژیم غذایی سالم با میزان قند مصنوعی پایین انتخاب کنید تا هیچ گاه به این بیماری مبتلا نشوید. روند پیری و وجود افراد دیابتی در خانواده خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد و چنین افرادی باید با احتیاط بیشتری از غذاهای شیرین و دارای کربوهیدرات استفاده کنند. همچنین یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به دیابت که بسیار هم شایع شده است اضافه وزن است که با داشتن رژیم غذایی مناسب می توانید از خطر ابتلا به دیابت در امان باشید.

1-David Spero. What Is a Normal Blood Sugar Level? www.diabetesselfmanagement.com. January 17, 2019

2-Goals for Blood Glucose Control. Joslin Diabetes Center.2019

 

دکتر فاطمه سلطانپور
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، فعالیت ایشان بیشتر در زمینه درمان اختلالات درونی مثل فشار خون، دیابت و چربی خون است، اما سایر فعالیت ها در زمینه کم خونی، تیروئید، معده و روده ، سردرد های معمول، آلرژی و سینوزیت می باشد . تفسیر نتیجه آزمایش ها و ارزیابی وضعیت بیمار و تشخیص بیماری و مدیریت و درمان مشکلات رایج سلامتی از قبیل عفونت، آنفولانزا ، پنومونی و ... است.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profileKia Kia1399/02/10

  سلام خسته نباشید
  من قند خون ناشتام یه بار ۹۲ ،۹۸ ،۹۹ ،۱۰۳،۱۰۵ ،یکبارم که شبش پرخوری کردم ۱۳۰ بود
  ولی قند خون دو ساعت بعد غذام همیشه زیر ۱۲۰ هست و a1c من هم ۵.۱ هست
  مادرم دیابت نداره
  پدرم هم ۶۵ سالشه و ۱۱۳ قندش و پیش دیابتی داره
  و ورزشکار حرفه ای هستم و ورزش میکنم البته الان بخاطر کرونا چند وقته تحرک نداشتم.
  ممنون میشم نظرتونو بدونم

  • profileمجتبی مرادی1397/03/06

   باسلام وخسته نباشید من چندوقته که ازمایش داده بودم قندخونم 97 بود بعداز ده روزه که شده 103 بادستگاه سنجش خون بیشتر غذاهای چربی هم استفاده میکنم شیرینیجات اصلا استفاده نکردم لطفا چیزهایی که لازم هست الان رعایت کنم وبهم بگید خیلی ممنون از بزشک اوما.

   • profileمجتبی مرادی1397/02/23

    باسلام من 29 سال سن دارم چندوقته که باهام درد میکنه ازمایش قندخون گرفتم 97 بود می خواستم بگم روز درمیان برنج بیشتراستفاده میکنم نون هم همینطور می خوام قند خونم وبایینترکنم وایا قندخون97 برای فرد 29 سال زیادنیست مشکل برام نمیاره لطفا راهنماییم کنیدممنون.

    • profileپزشک اوما1397/03/02

     سلام دوست عزیز. بطور کلی قند زیر 100 مشکلی نداره اما اگر سابقه خانوادگی قند خون دارید بهتره بیشتر رعایت کنید چون به مرز نزدیک هستید. مصرف برنج در وعده ناهار مشکلی نداره اما در وعده شب باید نان و برنج به حداقل مقدار برسه باید ورزش کنید و از سبزیجات بیشتر استفاده کنید. مواد قندی مثل نوشابه و دلستر، قند و شکر، کیک و کلوچه و شیرینی شکلات کمتر مصرف کنید

   • profileحسن الوارخیلی 1396/12/27

    سلام ۱۸ سالمه ناشتا فشار خونم رو ۱۰۰ بود من هر روز تمرین میکنم (فوتبال) و لاغر هستم‌ نمیدونم فشار خونم چرا امقدر بالاست اید چیکار کنم ؟ ممنون میشم کمکم کنید

    • profileپزشک اوما1396/12/28

     با سلام. منظورتان حتما قند خون است. بهتره مواد قندی رژیم روزانه را کاهش دهید مثلا قند و شکر، نوشابه و دلستر، کیک و کلوچه، نسکافه و قهوه شیرین، سیب زمینی و کربوهیدرات ها. قند لب مرزه پیش دیابت است. بهتره قند خون سه ماهه انجام شود. اما جای نگرانی نداره با رعایت کمی در رژیم غذایی قند به زیر 100 میرسه

   • profileکمال اقازاده1396/12/26

    سلام وقت بخیر 18سال سن دارم ازمایش قند دادم 118بود بعد از چند روز شد 103 وازمایش. HBA1C انجام دادم 5.3درصد بود مشکلی دارم یانه کمکم کنید چطوری نرمالش کنم برای سنم زیاداست

    • profileپزشک اوما1396/12/27

     سلام قند سه ماهه خوبه و جای نگرانی نداره. با ورزش و رعایت رژیم غذایی میتونید قند را به زیر 100 برسونید

    • profileحسن الوارخیلی 1396/12/27

     سلام خسته نباشید ۱۸ سالمه تستی که ناشتا گرفته بودم فشار خونم رو ۱۰۰ بود ولی من هر روز تمرین (فوتبال) میکنم و لاغرم نمیدونم چرا فشار خونم بالاست باید چیکار کنم ؟؟