Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
آرایش سر، صورت، و ناخن در دوران بارداری

به دلیل حساسیتی که در دوران بارداری وجود دارد، مراقبت های ویژه ای باید در این دوران صورت گیرد. برای مثال، مادران باردار نمی توانند مثل گذشته خود را آرایش کرده یا موی خود را رنگ کنند. همیشه این نگرانی وجود دارد که مبادا این کارها برای جنین مضر باشند.
 بسیاری از متخصصین زنان معتقدند انجام کار‌های زیبایی همراه با مواد شیمیایی مانند رنگ کردن مو در دوران بارداری برای خانم‌ها ممنوع است. بعضی دیگر از متخصصین هم توصیه می‌ کنند این گونه کار‌ها نباید در ماه‌های اول بارداری صورت گیرد، ولی بعد از آن مانعی ندارد. همانطور که از همین ابتدا پیداست، اختلاف نظرهایی در این زمینه وجود دارد.

همانطور که همگی می دانیم، مواد آرایشی از مواد شیمیایی تشکیل شده اند و این مواد برای افراد عادی هم مضر هستند چه برسد به یک خانم باردار که بار شیشه دارد.

رنگ مو

رنگ مو ماده ‌ای شیمیایی است. اکسیدان نیز علاوه بر شیمیایی بودن، تراتوژن یا سمی است که آن را با رنگ مو مخلوط می کنند و روی سر می‌‌گذارند که بعد از مدتی جذب پوست می‌شود. اگر اصرار به رنگ کردن موهای خود دارید، زودتر از هفته 37 بارداری موی خود را رنگ نکنید. حتی در دوران بارداری از حنا که یک رنگ گیاهی است هم نباید استفاده کرد.

کاشت و لاک ناخن

بهداشت ناخن در دوران بارداری بسیار مهم است. با کاشت ناخن، ناخن ها ممکن است به قارچ مبتلا شوند، و قارچ ناخن ها به درمان بسیار مقاوم است. در دوران بارداری این قارچ برای جنین به شدت خطرناک است.

بهتر است مادران باردار در دوران بارداری لاک زدن را هم فراموش کنند، زیرا لاک ناخن نیز ماده ای شیمیایی و حاوی سرب است. بدون لاک، ناخن ها به راحتی نفس می کشند. اما لاک زدن مداوم باعث زرد شدن رنگ ناخن ها می شود. همچنین مواد مضر لاک جذب بدن مادر شده و می تواند روی جنین نیز تأثیر منفی داشته باشد.

عطر

استفاده از عطر و ادکلن به دلیل درصد بالای الکل موجود در آن، در دوران بارداری ممنوع است.

رنگ ابرو

ضرر رنگ ابرو به دلیل مقدار کم آن، به پای رنگ مو نمی‌رسد اما ترجیحا نباید استفاده شود.

تتو 

تتو‌های صورت و بدن با درد و فشار همراه هستند و ممکن است باعث پاره شدن کیسه آب نوزاد شوند. به همین دلیل نباید در دوران بارداری جایی از بدن را تتو کرد.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92