Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
در صورت بروز گرفتگی در سینه مادر چه باید کرد؟

بهترین راه پیشگیري از بروز گرفتگی شروع تغذیه نوزاد از سینه بلافاصله بعد از تولد و تغذیه مکرر اوست. اطمینان حاصل کنید که گرفتن پستان در وضعیت صحیح است. هنگام احتقان پوست روي پستان اغلب براق و نوك آن پهن بنظر می رسد و گرفتن پستان براي شیرخوار مشکل است. ابتدا با کمپرس آب گرم به جاري شدن شیر کمک نمایید، سپس مقداري از شیر را دوشیده تا تورم اطراف نوك پستان کاهش یابد و شیرخوار بتواند هاله پستان را در دهان بگیرد. به تخلیه مکرر شیر توجه نمایید و زمان و دفعات تغذیه با شیر مادر را محدود نکنید. اگر گرفتگی سینه  به سرعت درمان نشود ممکن است عفونت پستان (ماستیت ) عارض شود و با تشکیل آبسه تولید شیر کاهش یابد.

روش دیگر، استفاده از بطري گرم است. بدین ترتیب که یک بطري دهان گشاد را از آب داغ پر کنید پس از چند دقیقه که بطري کاملا داغ شد آب آن را خالی نموده و دهانه بطري را در آب سرد فرو کنید تا خنک شود بعد دهانه آن را روي آرئول پستان بگذارید و چند دقیقه نگه دارید. بطري که به مرور سرد شود شبیه به یک مکنده، نوك پستان را به داخل می کشد و به این ترتیب به جریان یافتن شیر کمک می نماید. جهت کاهش ورم و کم شدن درد بعد از تغذیه شیرخوار، کمپرس سرد روي پستانها قرار دهید.

گرفتگی سینه

گذاشتن برگ کلم روي پستانها به مدت 15 دقیقه 3 تا 4 بار در روز کمک کننده است. بدین ترتیب که ابتدا برگ هاي کلم را جدا کنید، آن را کاملا شسته و خشک نموده و در یخچال بگذارید. پس ازخنک شدن قسمت وسط یک برگ را به اندازه نوك پستان جدا کرده، سپس برگ کلم را روي پستان بگذارید. چنانچه احتقان در نوك پستان باشد گذاشتن دو انگشت در بالا و پایین نوك پستان و فشار روي آن براي چند ثانیه در کاهش احتقان نوك پستان مؤثر است. ماساژ گردن و پشت و ماساژ ملایم پستانها کمک کننده است.در صورت شدید بودن  درد، مسکن استفاده نمایید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 87% 87