Ooma
15 نکته مهم درباره لیپوماتیک

امروزه به دلیل رژیم نامناسب و زیاد شدن انواع فست فودها و همچنین تحرک بسیار پایین، بسیاری از افراد دچار چاقی یا اضافه وزن هستند. مخصوصا خانم ها از این بابت بسیار ناراحت و حتی افسرده می شوند و برای حل کردن این موضوع به دنبال روش های مختلفی برای لاغر شدن می روند. یادتان باشد هر روشی که انتخاب می کنید تنها زمانی نتیجه خیلی مطلوب می دهد که در کنارش رژیم مناسب و ورزش هم داشته باشید. یکی از روش های مدرن لاغری استفاده از روش لیپوماتیک می باشد که  در این مقاله سعی شده به هر سوالی که در ذهن شما اومایی عزیز درباره آن ایجاد می شود، پاسخ داده شود:

در این مقاله می خوانیم:


لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک روش لیموتومی حداقل تهاجمی است که با استفاده از انرژی با سرعت بالا چربی ها را تجزیه کرده ولی بافت همبند را دست نخورده نگه می دارد. چربی مایع پس از تجزیه شدن به آرامی مکیده می شود و از بدن دفع می گردد.

در این روش مانند لیزر یا سونوگرافی از حرارت به عنوان منبع انرژی استفاده نمی کنند، بنابراین خطر سوختگی پوست و یا آسیب پوست وجود ندارد. از آنجا که این روش به تحریک کلاژن در منطقه درمان شده کمک می کند باعث می شود تا 6 ماه پس از درمان، پوست اضافی با حجم زیادی از چربی ها در طول این دوره خارج شود.

مزایای لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها

این روش مزایایی دارد که عبارتند از:

ایمن، موثر و آسان است:

 اگر کانول با بافت های غیر چربی برخورد کند، سیستم ایمنی بدن فعال می شود و جلوی آن گرفته میشود. در نتیجه خطری برای اندام داخلی ایجاد نمی کند. 

 کم درد یا بدون درد است :

لیپوماتیک لرزشی به آرامی چربی بدن را از بین می برد. در این روش کاهش ضایعات در هنگام خروج چربی دیده می شود و درد چندانی ندارد.

درمان انعطاف پذیر:

این روش به پزشک اجازه می دهد تا چربی اضافی بدن را از یک یا چند منطقه بدن به صورت همان زمان خارج کند. به عنوان مثال حتی می تواند از نقاط دشوار و ظریف که نیاز به مراقبت های اضافی دارند، مانند زانو چربی ها را خارج کند. 

 شکل دقیق بدن :

در این روش بدن با دقت به شکل و اندازه دلخواه تبدیل می شود و انواع مختلف چربی، از جمله چربی فیبری از بین می رود [1].

سایر مزایا

 •  به دلیل تحریک کلاژن پوست اجازه می دهد تا کشش پوست بسیار عالی باشد.
 • مدت زمان درمان با این دستگاه کوتاه تر است.
 •  بهبودی فرد بعد از درمان سریع تر است.
 •  نسبت به روش های دیگر ارزان تر است.

مناطق قابل انجام لیپوماتیک

این تکنولوژی پیشرفته می تواند چربی را از مناطق زیر خارج کند:

 •  شکم
 •  باسن
 •  پهلوها
 • پشت
 • صورت
 • گردن
 • بازوها
 • زانو
 •  ران ها[2]

مناطق قابل انجام لیپوماتیک

فیلم لیپوماتیک شکم و پهلو

رایج ترین قسمتی که خانم های ایرانی انتخاب میکنند لیپوماتیک شکم و پهلو است که در این فیلم چگونگی انجام عمل جراحی و ساکشن آن نشان داده شده است. فیلم را با هم تماشا کنیم تا بعد مطالب دیگر را خدمت شما ارائه دهیم:

 

بهترین نامزدها برای لیپوماتیک

با آخرین پیشرفت هایی که لیپوماتیک با ارتعاش ارائه می دهد، افرادی هم که قبلا برای روش های لیپوماتیک واجد شرایط نبودند، اکنون می توانند حجم بیشتری از چربی را بدون بستری شدن در بیمارستان از بدن خارج کنند. این روش بر روی بیماران مبتلا به اضافه وزن تا 60 کیلوگرم انجام می شود. اغلب افرادی که از رژیم های مکرر خسته شده اند و یا حجم چربی شکم و پهلو زیاد است و یا ورزش نمی کنند بیشتر تمایل به استفاده از این روش ها دارند.

هزینه لیپوماتیک

هزینه لیپوماتیک بستگی به تعداد مناطق تحت درمان و مکان انجام و مهارت پزشک دارد. اما حدودا شکم و پهلو بین 5 تا 6 میلیون است.

مراحل انجام لیپوماتیک

قبل از عمل، بیماران باید آزمایش هایی را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که جراحی به خوبی انجام می شود و مشکلی پیش نمی آید. توصیه های زیر ممکن است پیشنهاد شود:

 •  افرادی که از داروهای معمول آسپیرین، ضد التهاب و ضد انعقاد  استفاده می کنند باید حداقل دو هفته قبل از جراحی مصرف دارو را قطع کنند.
 •  ممکن است از خانم ها خواسته شود از قرص ضد بارداری استفاده نکنند.
 • ممکن است نیاز باشد بیماران مبتلا به کم خونی از مکمل های آهن استفاده کنند.
 • فرد باید فرم رضایت را امضا کند. این فرم نشان می دهد که بیمار کاملا از خطرات، مزایا و گزینه های احتمالی این عمل مطلع است.

 

مراحل انجام لیپوماتیک

مراقبت بعد از عمل لیپوماتیک

نتایج این عمل برای تمام انواع پوست ها و بدن ها قابل اجرا خواهد بود. هنگامی که چربی از ناحیه تحت درمان خارج می شود، اگر بیمار رژیم غذایی سالم ( 8 رژیم لاغری سریع و موثر) و شیوه زندگی درستی را انتخاب کند، اثر عمل ماندگار خواهد ماند. افزایش یا کاهش وزن باید در تمام بدن به صورت مساوی توزیع شود و به همین دلیل تجربه پزشک انجام دهنده عمل بسیار مهم است.

این روش راحت است و به خوبی تحمل می شود، زیرا اکثر بیماران فقط درد کمی احساس می کنند. ممکن است قرمزی خفیف، حساسیت، تورم یا استحکام بافت را در مناطق تحت درمان داشته باشید که نهایتا تا چند هفته بعد از عمل بهبود می یابد. در این زمان اگر درد داشتید می توانید از پک سرد، استامینوفن یا ضدالتهاب خفیف مثل ایپوبروفن استفاده کنید. 

ماساژ آرام منطقه، دو بار در روز برای 5-10 دقیقه نتایج بهتری ایجاد می کند و زودتر بهبود می یابید. فعالیت طبیعی روزانه ، از جمله ورزش، بلافاصله بعد از درمان شروع می شود. در واقع، فعالیت بدنی سبک، همراه با هیدراتاسیون مناسب (نوشیدن آب و مایعات فراوان)، به جمع آوری چربی از طریق سیستم لنفاوی کمک می کند و نتایج شما را بهبود می بخشد.

نتایج عمل لیپوماتیک

نتایج لیپوساکشن تا زمانی که التهاب کاهش یابد، مشخص نخواهد شد. در برخی موارد ممکن است این کاهش التهاب چند ماه طول بکشد و این موضوع به واکنش بدن شما نسبت به التهابات و تغییرات انجام شده بستگی دارد. بعد از تقریبا 4 هفته، بیشتر تورم ها از بین رفته و ناحیه ای که چربی برداشته شده حجم کمتری خواهد داشت و نتیجه مشخص می شود[3].

عوارض لیپوماتیک

هر عمل جراحی خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامناسب به بیهوشی  را دارد و شما باید با آگاهی کامل نسبت به آن اقدام کنید. ریسک عوارض معمولا به مدت زمان عمل، مهارت جراح و آموزش های ویژه، مرتبط است. خطرات و عوارض جانبی ناخوشایند این جراحی شامل موارد زیر است:

کبودی شدید: این حالت می تواند چندین هفته ادامه یابد.

 التهاب: تورم ممکن است تا 6 ماه طول بکشد.

 ترومبوفلبیت: لخته شدن خون در رگ، باعث التهاب و عوارض بیشتر می شود.

بی نظمی های کانتور: اگر الاستیسیته پوست ضعیف باشد، اگر زخم به روش غیرعادی بهبود یابد، یا اگر حذف چربی ناهموار باشد، پوست ممکن است چروکیده و موج دار شود. 

 عفونت: به ندرت ممکن است عفونت پوستی بعد از جراحی لیپوساکشن رخ دهد. در موارد نادر زمانی که زخم جراحی دیر خوب شود و یا آلوده شود این اتفاق می افتد. اگر کلینیک مناسب و کاملا بهداشتی را برای این کار انتخاب کنید و بعد از آن به خوبی مراقب ناحیه مورد جراحی بوده و به توصیه های پزشک عمل کنید، مشکلی پیش نمی آید. 

 سوراخ های داخل اندام: این حالت بسیار نادر است زیرا دستگاه به محض رسیدن به اندام داخلی متوقف می شود.

 مرگ: بیهوشی در موارد بسیار کم موجب مرگ می شود.

 مشکلات کلیه یا قلب: به دلیل اینکه مایعاتی تزریق می شوند، تغییر در سطح مایع بدن ممکن است باعث مشکلات کلیه یا قلب شود.

 آمبولی ریه: چربی به رگ های خونی وارد می شود و به ریه ها رفته و گردش خون را در ریه ها مسدود می کند. این مسئله می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

 ادم ریوی: گاهی اوقات، وقتی سیال وارد بدن می شود، در ریه ها تجمع می یابد.

 واکنش آلرژیک: بیمار ممکن است به داروها یا مواد مورد استفاده در جراحی آلرژی داشته باشد.

 سوختگی پوست: حرکت کانولا ممکن است باعث اصطکاک با پوست یا اعصاب و سوختگی خفیف آن شود. بعد از عمل، بیمار ممکن است در بعضی از مناطق بی حس باشد.

 بیهوشی: کسانی که بیهوشی عمومی دارند معمولا یک شب در بیمارستان می گذرانند. کسانی که دارای بی حس کننده موضعی بودند همان روز می توانند بیمارستان را ترک کنند.

 باندهای حامی: یا یک کمربند الاستیکی پشتیبانی برای منطقه هدف استفاده می شود. در واقع منظور همان پانسمان بعد از جراحی می باشد.

 آنتی بیوتیک ها: این دارو ممکن است بلافاصله پس از عمل داده شود.

 داروهای مسکن: مسکن ها می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند.

 بخیه: جراح بخیه ها را در جلسه بعدی بعد از انجام عمل می کشد.

 بی حسی: ناحیه ای که چربی برداشته شده است، ممکن است بی حس شود. این حالت باید عرض 6 تا 8 هفته بهبود یابد [4 , 5].

تفاوت لیپوماتیک در مقابل لیپوساکشن

- لیپوساکشن با استفاده از دستگاه سونوگرافی به عنوان جراحی زیبایی منسوخ شده است زیرا از دستگاه های قدیمی و روش قدیمی استفاده می شد. در روش های قدیمی بدن شما باید درد زیادی را تحمل می کرد زیرا فرایند تجزیه چربی کاملا بی رحمانه بود. در این روش ها امواج دستگاه برای تبدیل چربی به امولسیون (مایع چربی قابل دفع) شوک وارد می کردند. این روش عوارض جانبی زیادی داشت زیرا انرژی دستگاه نه تنها باعث کاهش چربی می شد بلکه می توانست اعصاب، عضلات و رگ های خونی بدن را نیز مورد آسیب قرار دهد. بنابراین نتیجه خیلی رضایت بخش نبود.

- از طرف دیگر، لیپوماتیک بسیار آهسته است. این دستگاه از یک ماشین با کمک هوای فشرده همراه با یک کانول کار می کند که به طور خودکار 360 درجه چرخش دارد. این حرکت به طور خودکار اجازه می دهد تا چربی به راحتی ذوب شود. این روش بسیار امن و مؤثر است و اگر در طول عمل جراحی، اقدامات ایمنی بالا انجام شود، خطرات آن کم است. سیستم لیپوماتیک به راحتی قابل حمل است و بنابراین اجازه می دهد جراحان با دقت بیشتری این کار را انجام دهند. 

 

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

- لیپوماتیک در مقابل لیپوساکشن قدیمی بسیار آهسته است. با کمک این دستگاه هوادهی بصورت هوای فشرده انجام شده و کانول لیپوماتیک می تواند به طور خودکار 360 درجه چرخش کند. هنگامی که سیستم ایمنی فعال با بافت های غیر چربی مواجه می شود کانولا را متوقف می کند. به عبارت دیگر، لیپوماتیک از اعصاب، عضلات و عروق خونی محافظت می کند در حالی که به طور موثر چربی را از بین می برد. لیپوماتیک جراحان پلاستیکی را از کارهای خسته کننده آزاد می کند و به آنها کمک می کند تا در عمل تمرکز بیشتری نمایند. عوارض این روش بسیار کم است و نتایج جراحی رضایت بخش را با درد کمتر و زمان کمتر فراهم می کند [6].

اگر شما ساعت ها در سالن ورزش هستید و مراقب رژیم غذایی خود هستید، اما هنوز هم نمی توانید به اندازه دلخواه وزن کم کنید. بهترین راه حل برای شما لیپوماتیک است. لیپوماتیک یکی از آخرین نوآوری های لیپوساکشن در لاغری شکم است. 

14 سوال مهم درباره لیپوماتیک

1- چقدر طول می کشد تا نتایج لیپوماتیک را ببینید؟

 اکثر بیماران 90٪ از نتایج لیپوماتیک نهایی را یک تا سه ماه بعد از عمل مشاهده می کنند. چند هفته اول بعد از عمل، تورم وجود دارد و هنوز نتایج به خوبی مشخص نیست.

2- لیپوماتیک چقدر درد دارد؟

در طول دو روز پس از لیپوماتیک، میزان درد بستگی به نوع بیهوشی مورد استفاده برای لیپوماتیک دارد. بی حسی موضعی معمولا بیش از 24 ساعت پس از عمل ادامه می یابد. درد معمولا 2 تا 4 روز پس از لیپوماتیک شدیدتر می شود و سپس به طور پیوسته کاهش می یابد.

3- آیا لیپوماتیک ایمن است؟

مقدار چربی که می توان با خیال راحت با این روش برداشت محدود است. اما خطراتی از جمله عفونت، بی حسی و زخم وجود دارد. اگر چربی بیش از حد برداشته شود، ممکن است در پوست ناهمواری هایی دیده شود. خطرات جراحی بستگی به مقدار چربی برداشته شده دارد .

4- چقدر طول می کشد تا لیپوماتیک بهبود یابد؟

به طور معمول بیمار 3 تا 7 ساعت روی تحت جراحی قرار می گیرد. البته جراحی واقعی فقط 2 تا 3 ساعت طول می کشد. مدت زمان لازم برای تکمیل لیپوماتیک بستگی به سایز بیمار، تعداد مناطق تحت درمان و نوع بیهوشی مورد استفاده دارد.

5- بهبود زخم های شکم چقدر دردناک است؟

در طول هفته دوم، منطقه درمان متورم است اما درد و کبودی در حال کاهش است. همچنین باید لباس مخصوص خود را بپوشید تا بهترین نتیجه را ببینید. ممکن است 10 تا 14 روز پس از عمل جراحی احساس کنید آماده بازگشت به محل کار و کارهای روزانه را دارید.

6- چقدر بعد از عمل لیپوماتیک می توانید ورزش کنید؟

به طور کلی یک تا سه ماه طول می کشد تا تمام ورم از بین برود. به همین دلیل، معمولا به بیماران توصیه می شود تا 4 هفته از ورزش اجتناب کنند. اگرچه برخی ممکن است دو هفته بعد از عمل شروع به ورزش نمایند. این موضوع بستگی به شدن عمل و بنیه فرد دارد.

7- چقدر طول می کشد تا ورم پس از لیپوماتیک از بین برود؟

در صورتی که محل برش ها با بخیه بسته نشده باشد و از لباس مخصوص استفاده کنید بعد از 3 تا 6 روز تورم کم می شود و به طور کلی 90٪ تورم 4 هفته پس از لیپوماتیک برطرف می شود.

8- آیا اثر زخم لیپوماتیک بر روی بدن شما باقی می ماند؟

از آنجا که زخم ها بسیار کوچک هستند، معمولا قابل توجه نیستند. یک جراح ماهر قادر است زخم ها را در ناحیه پنهانی در بدن شما، مانند موهای شرمگاهی و یا ناف قرار دهد، به طوری که به راحتی قابل مشاهده نباشند. . بسیاری از بیماران در اثر لیپوماتیک هیچ اثری از زخم مشاهده نمی کنند. 

9- آیا می توان پس از لیپوماتیک پوست را سفت کرد؟

لیپوماتیک تکنیک حداقل تهاجمی برای حذف چربی است و برای پوست کاری انجام نمی دهد. تنها مالش دستگاه باعث تحریک کلاژن در ناحیه جراحی می شود که اگر کلاژن بیشتری تولید شود صرف یک دست شدن پوست های اضافی خواهد شد. بنابراین  بهتر است این عمل در بیماران با پوست خوب، یعنی بدون پوست اضافی و پوست سست، انجام شود. 

 

15 نکته مهم درباره لیپوماتیک

10- آیا لیپوماتیک به بدن آسیب می رساند؟

جراحی لیپوماتیک به خودی خود دردناك نیست. بیمارانی که بیهوشی عمومی دریافت می کنند در حین جراحی بیدار نمی شوند و هیچ چیز را احساس نمی کنند. بیمارانی که بی حسی موضعی دریافت می کنند، ممکن است در طی مراحل (بدون درد) احساس فشار کنند.

11- آیا عمل لیپوماتیک تحت پوشش بیمه درمانی قرار دارد؟

از آنجا که لیپوماتیک یک عمل جراحی زیبایی است، بیمه پزشکی آن را پوشش نمی دهد، مگر اینکه دلیل پزشکی برای آن وجود داشته باشد. گاهی اوقات بیمه درمانی برای درمان لیپوم های زیر پوست (تومورهای کوچک چربی زیر پوست) لیپوماتیک را تحت پوشش قرار می دهد.

12- با لیپوماتیک چقدر وزن کم می کنید؟

در حالت ایده آل، بیمار باید بعد از لیپوماتیک معادل وزن چربی حذف شده کاهش وزن داشته باشد. 

13- آیا امکان دارد در محل انجام لیپوماتیک افزایش وزن رخ دهد؟

در صورتی که کالری بیشتری نسبت به کالری که نیاز دارید، مصرف کنید امکان بازگشت چربی ها وجود دارد. 

14- عمل لیپوماتیک چقدر طول می کشد؟

به طور متوسط 3 تا 7 ساعت عمل جراحی طول می کشد. البته جراحی واقعی فقط 2 تا 3 ساعت به طول می انجامد. مدت زمان لازم برای تکمیل لیپوماتیک بستگی به سایز بیمار، تعداد مناطق تحت درمان و نوع بیهوشی مورد استفاده دارد.

1-Lázaro Cárdenas-Camarena,  Lozano-Peña Andrés Gerardo,  Héctor Durán, Jorge Enrique Bayter-Marin. Strategies for Reducing Fatal Complications in Liposuction. Plast Reconstr Surg Glob Open. 2017 Oct; 5(10): e1539.

2-Patricia Froes Meyer, Julio Davi Costa e Silva. Cryolipolysis: patient selection and special considerations. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2018; 11: 499–503.

3-Jayashree Sood, Lakshmi Jayaraman and Nitin Sethi. Liposuction: Anaesthesia challenges. Indian J Anaesth. 2011 May-Jun; 55(3): 220–227.

4-Varun V. Dixit and Milind S. Wagh. Unfavourable outcomes of liposuction and their management. Indian J Plast Surg. 2013 May-Aug; 46(2): 377–392.

5-Laub DR Jr, Laub DR. Fat embolism syndrome after liposuction: a case report and review of the literature. Ann Plast Surg. 1990 Jul;25(1):48-52.

6- Lakshyajit D. Dhami. Liposuction. Indian J Plast Surg. 2008 Oct; 41(Suppl): S27–S40.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileرویا 66 🤩1397/06/05

  سلام ممنونم مقاله عالی بود مرسب، فقط یه سوال کسی که قبلاً کرایولیپولیز انجام داده، می‌تونه لیپوماتیک انجام بده ؟ جواب میگیرع؟

  • profileپزشک اوما1397/07/29

   سلام عززیم بله افرادی که کرایولیپولیز انجام دادند میتوانند لیپوماتیک هم انجام دهند اما بعد از لیپوماتیک ، کرایولیپولیز امکانپپذیر نیست

 • profileساغر یوسفی1397/05/07

  ممنونم عالي بود

  • profileالهام احدی1397/05/07

   خيلي خوب بود ممنون. آيا ليپوماتيك خطر آمبولي داره؟ اگر فردي كيست و يا فيبروم داشته باشه ميتونه انجام بده؟

   • profileپزشک اوما1397/05/20

    سلام بله یکی از عوارض جانبی لیپوماتیک مانند سایر روش های ساکشن خطر آمبولی است یعنی تکه ای از چربی وارد جریان خون میشه وآمبولی ایجاد میکنه. اما مانند قرص که استفاده می کنید و عوارض داره ولی در همه بروز نمیکنه این روش هم به همین صورت است

  • profileدریا حمیدی1397/05/07

   با سلام و احترام به تيم اوما، ببخشيد ميشه توضيح دهيد كه كرايوليپوليز با ليپوماتيك چه فرقي داره؟ و اينكه آيا انجام ليپوماتيك به همراه نياز داره ؟ بعد از انجام ميشه رانندگي كرد و كارهاي روزمره را انجام داد؟

   • profileپزشک اوما1397/05/20

    سلام عزیزم. کرایولیپولیز دستگاه لاغری موضعی غیرتهاجمی است که هیچ گونه خونریزی ندارد و بصورت سطحی با سرما روی پوست کار میکشه با هد انجام 25 درصد حجم چربی کم میشه اما لیپوماتیک دستگاه تهاجمی است که با سوراخ کردن شکم و یا هرناحیه چربی آن منطقه را به بیرون ساکشن میکنه و قطعا دوره ریکاوری 10 روزه دارد و حتما همراه باشما باشه چون نمیتوانید رانندگی کنید