Ooma
آتلیه نوزاد و کودک
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
زن حامله تا چند ماهگی می تواند رابطه داشته باشد؟

در کل رابطه جنسی و نزدیکی در بارداری منعی ندارد و تا هفته 38 بارداری هم مجاز به نزدیکی هستید. اما قبل از داشتن رابطه جنسی حتما با پزشک معالج مشورت کنید و اجازه بگیرید در مواردی مانند لکه بینی، خونریزی، طول سرویکس کوتاه، جفت پایین یا سرراهی، سابقه سقط جنین، زایمان زودرس و .... نزدیکی منع دارد که پزشک شما تشخیص میدهد.

آیا بارداری باعث افزایش میل جنسی می شود یا میل جنسی را کاهش می دهد؟ در اینجا آنچه باید در خصوص رابطه جنسی در بارداری بدانید ذکر شده است:

آیا دخول واژینال به حاملگی آسیب می زند؟

به عبارت ساده، خیر. در حین دخول، رحم کمی حرکت می کند و این حرکت را احساس می کنید. در حقیقت، رحم در دوران بارداری بیشتر حرکت می کند. در بارداری جنین فوق العاده محافظت شده است و سیستم فیلتر مخصوص خودش را دارد. اگر به شما توصیه نشده است استراحت لگن داشته باشید، رابطه جنسی مشکل ساز نخواهد بود. استراحت لگن برای مواردی مانند دهانه رحم بی کفایت و یا جفت سرراهی تجویز می شود. با این حال ، یک مطالعه نشان داد 80 درصد از مردان نگران "صدمه وارد شدن به جنین" هستند. در صورت لزوم، همسر خود را با خود به ملاقات بعدی بیاورید. همسر شما می تواند صحبت های متخصص را بشنود و در خصوص عدم تماس آلت تناسلی با جنین مطمئن شود .

آیا رابطه جنسی در طول بارداری مجاز است؟

جنین در حال رشد توسط مایع آمنیوتیک در رحم و عضلات قوی رحم محافظت می شود. در صورتی که مشکلاتی مانند زایمان زودرس یا مشکلات جفت نداشته باشید، فعالیت جنسی بر جنین تاثیر نمی گذارد. اما حاملگی می تواند بر راحتی و میل جنسی شما تاثیر بگذارد. 

آیا رابطه جنسی در حاملگی باعث سقط جنین می شود؟

رابطه جنسی در دوران بارداری باعث سقط جنین نمی شود. بیشتر سقط جنین ها به دلیل طبیعی نبودن رشد جنین رخ می دهند.

بهترین موقعیت های جنسی در دوران بارداری چیست؟

تا زمانی که موقعیت های جنسی در دوران بارداری باعث ناراحتی شما نشوند مجاز هستند. رابطه جنسی دهانی در دوران بارداری بی خطر می باشد. با پیشرفت حاملگی ، روش های مختلف را آزمایش کنید تا بهترین حالت را پیدا کنید. از خلاقیت خود استفاده کنید تا از رابطه جنسی لذت ببرید.

آیا کاندوم لازم است؟

ابتلا به عفونت مقاربتی در دوران بارداری می تواند برای شما و جنین مشکلات جدی ایجاد کند. اگر همسر شما عفونت فعال جنسی دارد یا به تازگی دچار عفونت انتقاله از راه جنسی شده است، از اشکال مختلف رابطه جنسی - واژینال ، دهانی و مقعد خودداری کنید. در صورت موارد زیر از کاندوم استفاده کنید:

 • با چند شریک جنسی در رابطه هستید
 •  تصمیم دارید در حاملگی با شریک زندگی جدید رابطه جنسی برقرار کنید

آیا مواقعی وجود دارد که باید از رابطه جنسی اجتناب شود؟

تحریک سینه، ارگاسم زنانه و هورمونهای خاصی در مایع منی به نام پروستاگلاندین ها می توانند باعث انقباضات رحمی شوند. در صورت وجود موارد زیر پزشک توصیه می کند از رابطه جنسی اجتناب کنید:

 •  دچار خونریزی بدون دلیل واژن هستید
 •  مایع آمنیوتیک شما نشت دارد
 •  دهانه رحم شما شروع به باز شدن زودرس می کنند (دهانه رحم بی کفایت)
 •  جفت به صورت جزئی یا کامل دهانه رحم شما را پوشانده است (جفت سرراهی)
 • سابقه زایمان زودرس دارید

اگر نخواهم رابطه جنسی داشته باشم چه می شود؟

صمیمیت از رابطه جنسی مهم تر است. نیازها و نگرانی های خود را با روش های دیگر با همسر خود در میان بگذارید. اگر رابطه جنسی دشوار است نوازش، بوسه یا ماساژ را امتحان کنید.

آیا رابطه جنسی در حاملگی باعث سقط جنین می شود؟

رابطه جنسی باعث سقط جنین نمی شود. سقط جنین اغلب نتیجه رشد غیر طبیعی جنین است. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد رابطه جنسی باعث القای درد زودرس زایمان در حاملگی های کم خطر نمی شود. در حقیقت، ممکن است رابطه جنسی به درد زایمان کمک کند. برخی از زوج ها از رابطه جنسی استفاده می کنند تا درد زایمان شروع شود." "همچنین در صورتی که دلیل پزشکی وجود ندارد می توانید رابطه جنسی داشته باشید.

اگر با شریک جدید رابطه جنسی دارید، تا زمانی که از وضعیت STI آنها اطمینان ندارید، از کاندوم استفاده کنید. عفونتهای مقاربتی می توانند به بیماری التهابی لگنی منجر شوند که می تواند منجر به زایمان زودرس، سقط جنین و سایر عوارض جدی سلامتی شود.

آیا خونریزی بعد از رابطه جنسی باعث نگرانی می شود؟

 همیشه بهتر است با پزشك شخصی در مورد هرگونه نگرانی که دارید صحبت كنید. به علت تغییرات حاملگی، دهانه رحم شما حساس است و می تواند به راحتی تحریک شود و منجر به خونریزی شود. بعد از رابطه جنسی، ممکن است متوجه لکه بینی شوید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟ لکه بینی منقطع، به خصوص در طی روزها یا هفته ها، مشکل ساز است. اگر این اتفاق بیفتد، نشانه جفت سرراهی می باشد. اگر علائم دیگری مانند امواج شدید درد، فشار روده یا خونریزی منقطع داشته باشید، نشانه بارداری خارج از رحم می باشد. رابطه جنسی باعث این امر نمی شود. اگر از رابطه جنسی لذت نمی برید، با پزشک خود صحبت کنید تا تحریک به حداقل برسد.

 آیا صدمه جنسی در دوران بارداری طبیعی است؟

سینه ها و نوک سینه های حساس می توانند سکسی باشند. اما در برخی افراد، این حساسیت دردناک می باشد. جریان خون و هورمون ها می توانند کلیتوریس را بسیار حساس کنند. مشکلات کف لگن نیز می تواند چالش برانگیز باشد. رابطه جنسی نباید مانند ماراتون یا ورزش استقامتی باشد. رابطه جنسی نباید باعث ایجاد آسیب شود و بهتر است صریح صحبت کنید. راه های زیادی برای صمیمیت وجود دارد. زوجین باید مواردی را پیدا کنند که در دوران بارداری برای آنها موثر می باشد.

 آیا طبیعی است که در طول بارداری رویاهای ارگاسم داشته باشید؟

بله بسیاری از خانمها در هنگام حاملگی "رویاهای مرطوب" دارند یا در خواب دچار ارگاسم می شوند. یکی از دلایل ارگاسم مرطوب افزایش سطح استروژن و جریان خون است.

آیا موقعیتهای مختلف در رابطه جنسی می توانند بر جنسیت جنین من تأثیر بگذارند؟

افسانه های مختلفی در مورد رابطه جنسی و جنسیت وجود دارد. با این حال، وی تأیید می کند هیچ مسئله علمی از جمله موقعیت جنین، موقعیت های رابطه جنسی در دوران بارداری، تاریخ بارداری یا زمان بارداری پشت چنین داستان هایی وجود ندارد.

 چرا در حاملگی احساس سکسی نمی کنم؟

بارداری یک تجربه منحصر به فرد برای همه خانم ها است. تغییر هورمونها باعث تغییرات زیادی در بدن می شود. براساس مطالعات متعدد، بسیاری از خانم ها در سه ماهه سوم دچار کاهش علاقه و میل جنسی می شوند. و معمولا این کاهش میل جنسی به خستگی و بیماری صبحگاهی بر می گردد که با پشت سر گذاشتن این مشکلات، برخی از موانع برطرف می شود. اما بسیاری از موانع به طرز فکر شما برمی گردد. اگر احساس سکسی نمی کنید، به مادر بودن خود فکر کنید. این امکان وجود دارد که مادر باشید و قبل، در طول و بعد از بارداری، رابطه جنسی داشته باشید.  بارداری ممکن است زمان کاوش های روانی و جنسی برای فرد باردار و شریک زندگی او باشد.

 آیا کاری برای انجام مجدد رابطه جنسی وجود دارد؟

در حالی که هر فرد، هر حاملگی و سه ماهه مختلف متفاوت می باشد، مواردی وجود دارد که می توانید برای آرام کردن اضطراب خود انجام دهید:

 •  اول توصیه می شود به تصاویر افراد باردار برهنه نگاه کنید. آنها به نظر زیبا هستند.
 •  حرف های مثبت به خودتان بگویید مانند "من زیبا هستم" یا "من انسانی در خود پرورش می دهم ".
 •  توجه کنید که چند بار شکم خود را نوازش می دهید. به دلیل بارداری، جریان خون شما افزایش می یابد بنابراین حساسیت عصبی شما نیز افزایش می یابد. پوست خود را نوازش کنید و از احساسات تقویت شده لذت ببرید.
 •  به دنبال چیزهایی باشید که باعث می شود احساس زیبایی و سکسی داشته باشید. بسیاری از لباس های زایمان برای شما مناسب هستند.

 چه زمانی پس از زایمان می توانم رابطه جنسی داشته باشم؟

همانطور که در یک مطالعه اشاره شد، توصیه می شود حدود شش هفته پس از زایمان رابطه جنسی را شروع کنید. خانم هایی که مشکلات و عوارض کمی دارند (در صورتی که شکاف یا عفونت وجود ندارد) غالباً قبل از آن رابطه جنسی را شروع می کنند.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95